http://didshahr.ir/11809

ژئو پارک طبیعی فیروز از نمای دور به مثابه گل های انباشته بر روی هم می ماند.

ژئو پارک فیروز

به گزارش دیدشهر، امروزه ژئوپارک ها جایگاه ارزشمند خود را در معرفی و حفظ میراث زمین شناختی کشورها یافته است.

تعریف ژئوپارک

ژئوپارک منطقه ای است با وسعت کافی که مرزهای آن به وضوح مشخص شده و چند پدیده بارز زمین شناسی در محدوده آن قرار گرفته باشد و این محدوده باید بتواند در توسعه اقتصادی جوامع پیرامونی خود نقش موثری ایفا کند.

ژئوپارک ممکن است علاوه بر پدیده های زمین شناسی از آثار تاریخی، بوم شناسی، باستان شناسی و میراث فرهنگی و طبیعی دیگر نیز برخوردار باشد.

وجود پدیده های بارز زمین شناسی شامل گنبد نمک، چشمه های گوگردی، غار نمکی، دره شگفت انگیز، سواحل بکر و زیبا و حیات وحش در بخش غربی جزیره قشم و جنگل های دریایی حرا، تنگه چاهکوه، تنگه عالی، بام قشم، دره تندیس ها، کلات کشتاران، جزایر ناز و ده ها تخته سنگ و صخره با اشکال زیبا موجب شده تا نام قشم در فهرست دارندگان ژئوپارک های جهانی ثبت شود.

 

ژئو پارک

 

ایران که یکی از کشورهای دارای گوناگونی زمین شناسی کم نظیر است، مطالعات مربوط به ژئوپارک ها را از سال ۱۳۷۹ میلادی در سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور آغاز کرد که یکی از آنها ژئو پارک فیروز کوثر است.

ژئو پارک فیروز، به مثابه گل های انباشته بر روی هم

یکی از جاذبه های زیبای جاده اردبیل به سرچم در سفر به مرکز کشور و شهرستان خلخال ژئوپارک طبیعی فیروز است.

روستای تاریخی فیروزآباد به عنوان مرکز بخش فیروز در ۲۰ کیلومتری غرب کوثر در جاده ترانزیتی سرچم– اردبیل و در امتداد رودخانه گیوی چایی قرار گرفته است.

این پارک طبیعی از نمای دور به مثابه گل های انباشته بر روی هم می ماند ولی با نزدیک شدن به این منظره طبیعی جالب سختی ومقاومت و زیبایی سنگ های این ژئوپارک چشم اندازی زیبا در این مسیر ایجاد کرده است.

این ژئوپارک طبیعی در کیلومتر ۷۵ جاده اردبیل به سرچم در پایین دست شهرستان کوثر مابین حوزه استحفاظی شهرستان خلخال و کوثر قرا رگرفته است.

 

ژئو پارک


مناطق گردشگری استان اردبیل | گردشگری کوثر | گردشگری فیروزآباد کوثر |

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتشار مجدد مطالب تنها با ذکر نام منبع "دید شهر" مجاز میباشد.