http://didshahr.ir/11996

صندوق قبر چوبی و نفیس شیخ صفی الدین و شاه اسماعیل اول صفوی، موجود در بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی در شمار ارزشمندترین آثار هنری دوره اسلامی به شمار می آیند.

شیخ صفی

به گزارش دیدشهر، بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی، یکی از مکان های تاریخی شهر اردبیل و از آثار ثبت شده در فهرست میراث جهانی یونسکو است که صدها سال است زیارتگاه عاشقان عرفان و محل بازدید گردشگران است.

این بنای کهن، مدفن شیخ صفی‌الدین، موسس فرقه‌ی صفویه است.

در آرامگاه شیخ صفی الدین اردبیلی علاوه بر مقبره شیخ صفی الدین اردبیلی، مقبره های شاه اسماعیل اول (نخستین پادشاه صفویه) و

در این مکان علاوه بر آرامگاه شیخ صفی‌الدین اردبیلی، شاه اسماعیل اول (نخستین پادشاه صفویه) و مادرشاه اسماعیل یعنی حلیمه بیگم و شیخ جنید، و همسر شاه اسماعیل (مادر شاه طهماسب) و نیز برخی از مشایخ و صاحب منصبان دوران صفوی قرار دارد.

۱- مقبره شیخ صفی الدین اردبیلی

پس از فوت شیخ صفی الدین اردبیلی در سال ۷۵۳ هجری قمری، به همت صدرالدین موسی، فرزند وی روی قبر او را بنا و ساختمانی ساختند که بعد از مرگش بقیه خاندانش را در همانجا دفن کنند.

در این باره بیشتر بدانید: 

صفی الدین اردبیلی؛ عارفی سیاستمدار

شیخ صفی الدین وصیت کرده بود تا  جنازه اش را در اتاقی کنار خلوتخانه، باغچه و حوضخانه دفن کنند.

شیخ صفی الدین

در این باره بیشتر بدانید: 

معرفی کامل مجموعه بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی

در این بقعه صفویه ها شانه به شانه هم آرمیده اند. در اتاقی کوچک که براحتی نمی توان از میان آنها گذشت و ضریح های اطراف آنها آنقدر کم ارتفاع است که براحتی سطح آن دیده می شود.

 

۲- مقبره شاه اسماعیل صفوی

شاه اسماعیل اول، موسس سلسله پادشاهی صفویه نخستین سلسله حاکم بر ایران بود که پس از ۸۰۰ سال مذهب کشور را شیعه ۱۲ امامی قرار داد.

او در ادامه تلاش های پدرش «شیخ حیدر» طریقت درویشی را با حکومت روحانی درآمیخت.

شاه اسماعیل صفوی در سال ۸۸۰ ه.ش در حالی که چهارده سال بیشتر نداشت به کمک مریدانی که سخت به او معتقد و وفادار بودند، شاه ایران شد و سلسله خویش را به نام جدش صفی‌الدین «صفویه» نامید.

 

شاه اسماعیل

 

شاه اسماعیل جوان هنگامی که سی وسه سال از عمرش و یست و چهار سال از سلطنتش می گذشت، در زمانی که به شکار رفته بود، در حوالی شهر سراب از بیماری وفات یافت.

جسد او را در آرامگاه نیاکانش در خانقاه «شیخ صفی» به خاک سپردند.

 

در این باره بخوانید

مقبره شاه اسماعیل صفوی

شاه اسماعیل نوجوان ۱۳ ساله که سرنوشت ایران را رقم زد

 

شاه اسماعیل صفوی

 

 


گردشگری استان اردبیل | گردشگری اردبیل | تاریخ اردبیلبقعه شیخ صفی الدین اردبیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتشار مجدد مطالب تنها با ذکر نام منبع "دید شهر" مجاز میباشد.