http://didshahr.ir/16818

ﺗﻮرﯾﺴﻢ درﻣﺎﻧﯽ و ﮔﺮدﺷﮕﺮی ﺳﻼﻣﺖ ﻣﯽ ﺗﻮاﻧﺪ ﻧﻘﺸﯽ ﺑﺴﺰایی در ﺗﻮﺳﻌﻪ ﮔﺮدﺷﮕﺮی در تمام فصول سال داشته باشد و آبگرم های استان اردبیل می تواند این استان را از گردشگری تک فصلی خارج کند.

آبدرمانی

 

به گزارش دیدشهر، گسترش صنعت گردشگری علاوه بر نقش و تاثیر آن در ابراز هویت ملی، موجب ارتقای ابعاد وسیع اقتصادی از جمله ایجاد فرصت ‌های شغلی، درآمدزایی، کاهش فقر و گسترش عدالت اجتماعی و رفاه در جامعه می‌شود. در ﻣﯿﺎن ﺣﻮزه ﻫﺎی ﻣﺨﺘﻠﻒ ﮔﺮدﺷﮕﺮی، ﮔﺮدﺷﮕﺮی ﺳﻼﻣﺖ ﺑﻪ دﻟﯿﻞ ﻗﺎﺑﻠﯿﺖ و ﻣﺰﯾﺖ ﻫﺎی رﻗﺎﺑﺘﯽ از ﺗﻮﺟﻪ زﯾﺎدی ﺑﺮﺧﻮردار ﺷﺪه اﺳﺖ.

آبگرم های استان اردبیل مغفول مانده است

وجود ده ها چشمه آبگرم معدنی با خاصیت درمانی فرصت بی نظیری برای توسعه صنعت گردشگری در سطح کشور از جمله استان اردبیل ایجاد کرده، اما از این ظرفیت به شکل ابتدایی و بیشتر در فصول گرم سال استفاده می شود و بخش درمانی و پزشکی آن همچنان مغفول مانده است.

آب های گرم استان اردبیل که منشاء آن آتشفشان خاموش سبلان است، بر اساس مطالعات علمی دارای خواص درمانی بی نظیری بوده و حتی استفاده سنتی از آنها نیز موجب تسکین درد و درمان بیماری های بسیاری می شود.

آبگرم ها  با خواص درمانی

بیماری های عضلانی و استخوانی، رماتیسم، قلب، اعصاب و روان، چشم، زردی و پوست از جمله امراضی است که استفاده از آب های گرم معدنی استان اردبیل به درمان و تسکین آنها می انجامد.

به گفته کارشناسان، وجود حتی درصد اندکی از آب های گرم استان اردبیل در کشورهای توسعه یافته و یا در حال توسعه می توانست سرمایه گذاری کلان در این کشورها را موجب شود، اما حدود ۱۲۰ دهنه آب معدنی گرم و سرد موجود در استان چندان تاثیر شگرفی در بخش گردشگری استان ایجاد نکرده است.

 

آبگرم

 

در کشورهایی که تنها دسترسی محدود به آب های معدنی دارند، ایجاد کلینیک های درمانی موجب رونق گردشگری سلامت و در نتیجه کسب درآمد هنگفت برای آنها شده اما با اینکه استان اردبیل در زمینه آب های گرم معدنی بسیار غنی است تاکنون اقدام شایسته ای در زمینه بخش پزشکی و سلامت آن نشده است.

در این باره بخوانید: با آبگرم  های استان اردبیل آشنا شوید

آبگرهای استان اردبیل اردبیل کانون توجه گردشگران

شهر سرعین با داشتن ۲۲ دهنه آب گرم معدنی به عنوان مهم ترین کانون آب درمانی ایران شهرت جهانی دارد، آب های گرم این شهر هر یک با خواص شیمیایی، درمانی و درجه حرارت متفاوت یکی از عوامل مهم جذب گردشگر به منطقه است.

در این باره بیشتر بدانید: آشنایی با آبدرمانی های سرعین

مجتمع آب درمانی سبلان سرعین، آبگرم قره سو (اعصاب سویی) ، چشمه گوز سویی (آب چشم) ، آبگرم ژنرال (جنرال) ، آبگرم گاومیش گلی ، آبگرم پهنلو (پهن ‌سو) ، آب درمانی بش باجیلار (پنج خواهران) ، مجتمع آب درمانی سرعین ایرانیان ، مجتمع هتل و آب درمانی قهوه سویی مهم ترین کانون های آب گرم سرعین است.

‘مشگین شهر’ هم در شمال اردبیل دومین شهر پر تعداد از نظر داشتن آب های گرم های محسوب می شود، قینرجه، شابیل، موییل، قوتور سویی ، نگین دودو و آخار باخار از جمله آبگرم های این شهرستان است.

در این باره بیشتر بدانید: آشنایی با آبدرمانی های مشگین شهر

سردابه در شهرستان اردبیل، قینرجه، سقزلو در شهرستان نیر و آبگرم خلخال سویی در شهرستان کوثر از جمله دیگر آب گرم های موجود در استان اردبیل بشمار می رود.

استان اردبیل به سبب داشتن این تعداد آبگرم معدنی به سرزمین چشمه های بهشتی معروف شده است اما این چشمه ها بیشتر به صورت سنتی و نیمه سنتی مورد بهره برداری قرار می گیرد.

کارشناسان معتقد هستند که آب های گرم استان اردبیل بیشتر برای آب تنی و شنا مورد استفاده قرار می گیرد و عمده مشتریان آن نیز با توجه به این ویژگی مسافران و گردشگران ارزان داخل کشور هستند.

 

آبدرمانی

 

به گفته آنها، گردشگران خارجی بیشتر به ویژگی های درمانی آب های معدنی توجه کرده و برای جلب و جذب آنها می بایست اقدام به رونق بخش پزشکی و آب درمانی های استان کرد.

به باور کارشناسان، در صورت توسعه گردشگری سلامت ، حوزه گردشگری استان اردبیل از تک فصلی بودن خارج شده و در تمام فصول پذیرای گردشگران داخلی و خارجی خواهد بود.

توجه تخصصی به موضوع گردشگری سلامت و ایجاد امکانات ویژه درمانی برای گردشگران خارجی و داخلی ، مراوده با مقام های دولتی و نیز بخش خصوصی فعال در زمینه توریسم کشورهای خارجی ، توجه به ایجاد زیرساخت های لازم برای پذیرش گردشگران سلامت ، اشاعه فرهنگ پذیرش و رفتار مناسب با گردشگران و ایجاد امکانات اقامتی و رفاهی لازم برای گردشگران سلامت از جمله عواملی است که در توسعه توریسم سلامت می بایست به آن توجه کرد.

گزارش: یعقوب شاددل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتشار مجدد مطالب تنها با ذکر نام منبع "دید شهر" مجاز میباشد.