http://didshahr.ir/4999

اولتان را همه اهالی با قلعه باستانی برجا مانده از تاریخ دو هزار و ۲۰۰ ساله اش یا بهتر بگیم ( اولتان قلعه سی یا همان قلعه اولتان) می شناسند.

معرفی قلعه اولتان

به گزارش دیدشهر، شمال تا جنوب ایران سرشار از دیدنی های شگفت انگیز است که اگر بخواهید به تمام دیدنی های آن سری گذرا هم بزنید زمان کم خواهید آورد و بسیاری از این مکان ها را یا از قلم می اندازید یا از وجود آن بی خبر خواهید ماند.

مبنای معرفی این جاذبه ها که از میان جاذبه های ملموس و ناملموس بودند، بکر بودن، دور بودن نسبت به مرکز، اهمیت، متفاوت بودن و… بود.

شاید بسیاری از شما قصد عزیمت به سمت اردبیل دارید اما نمی دانید سر راه خود چه مکان های ناشناخته یا کمتر شناخته شده ای را از دست می دهید.

 

قلعه اولتان

یکی از جاذبه های تاریخی استان اردبیل و شهرستان پارس آباد «قلعه اولتان مغان» است.

«قلعه اولتان مغان» نام دژی کهن در شمال استان اردبیل نزدیک به شهر پارس‌آباد است قلعه اولتان در کنار رود ارس و در همسایگی روستای کهن اولتان قرار گرفته‌است.

این قلعه مهم‌ترین جاذبه گردشگری روستای اولتان شهرستان پارس آباد است.

اولتان قالاسی، بزرگترین محوطه باستانی دشت، از این حیث توجهی دوچندان می طلبد. اولتان قالاسی در ساحل جنوبی رود زیبای ارس از چندین جهت محوطه ای کم نظیر در کشور محسوب می شود.

هر باستان شناسی با حضور در این محوطه و با دیدن وسعت زیاد، موقعیت، ارگ با حصار خشتی آن، شکل هندسی ارگ، خندق گردگرد آن و پراکندگی آثار سطحی، در ارزش زیاد، اهمیت فوق العاده و ضرورت حفاظت از آن با ما هم عقیده می شود.

مشخصات قلعه اولتان

اولتان قالاسی، بعنوان بزرگترین محوطه باستانی دشت مغان در شمال استان اردبیل و شهرستان پارس آباد مغان و موقعیت اولتان قالاسی که محوطه ای باستانی در ساحل جنوبی رود ارس در ۱۵ کیلومتری پارس آباد و حاشیه رود مرزی ارس (آراز) قرار گرفته است.

مساحت تقریبی این قلعه۷۰هکتار است که ۳۳ هکتار آن را ارگ یا “شارستان” و ۳۷ هکتار آن را بخش بیرونی شهر باستانی به نام “ربض” تشکیل می دهد.

 

قلعه اولتان

 

این دژ نخست بدست اشکانیان پدید آمد و تا سده ۱۲ هجری مورد استفاده قرار گرفته است. با توجه به حدس و گمانهای کاملاً علمی هنوز قسمت اعظم ساختمان‌های قلعه در زیر خاک مدفون است.

قلعه اولتان جاذبه گردشگری مغان

باستان شناسان در کاوش قلعه اولتان قالاسی با مجموعه منسجم معماری متعلق به دوره های مختلف اشکانی تا اسلامی مواجه شده اند که بیشتر آثار یافت شده به دوره قرن سوم و چهارم هجری و در امتداد معماری دوره ساسانی تعلق داشته است.

محوطه تاریخی قلعه اولتان شامل پادگان شهر دوره اشکانی با ۵۷ هکتار مساحت در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

این قلعه نمادی از معماری دوره باستان تا دوره ساسانی است که البته چون تا قرن ۱۲ مورد استفاده قرار می گرفته آثاری نیز تا این دوران در این قلعه یافت می شود.

از جمله شگفتی های یافت شده در این قلعه، توالتی است شبیه به توالت های فرنگی امروزی که برای کاوشگران بسیار جالب بوده.

 

قلعه اولتان

 

فضاهای مسکونی داخل قلعه و فضاهای صنعتی مانند کارگاه های فلزکاری، شیشه گری و سفال که بیرون از قلعه اولتان قرار گرفته و دور تا دور شهر هم خندقی ۱۵ متری حفر شده تا قلعه را از گزند دشمنان در امان نگه دارد.

 

مطالب پیشنهادی سایت دیدشهر برای شما خوانندگان محترم

قلعه های استان اردبیل چرا و چگونه ساخته شدند؟

ورثان، شهری پیشرفته محصور در خندق‌های عمیق

 

متاسفانه به دلیل فرسایش رود ارس و وجود کارخانه شن و ماسه در حوالی این قلعه دیواره های آن در خطر نابودی قرار دارد،

در صورتی که اگر مرمت و بازسازی مناسبی روی آن صورت گیرد می تواند به یک مقصد گردشگری جذاب به خصوص برای کسانی که علاقه مند به دوران باستان هستند تبدیل شود و با کمی رسیدگی بیشتر مانند مکان های دیدنی و شناخته شده ارس در لیست بازدید گردشگران قرار گیرد.

آثار تاریخی روستای اولتان

آثار متعددی از قبیل تنور، اطاق های متعدد، بخاری و چهار طبقه طاقچه نیز در فضاهای معماری قلعه کشف شده است که با استفاده از اندود گچ تزئین شده بودند.

محصولات کشاورزی روستای اولتان

شغل بیشتر اهالی کشاورزی و دامداری بوده و گندم، پنبه، چغندرقند و انواع صیفی جات از جمله محصولاتشان است.

 

صنایع دستی گلیم

 

صنایع دستی روستای اولتان

از عمده‌ترین صنایع دستی رایج این روستا نیز می‌توان به بافته‌هایی از قبیل گلیم، جاجیم و نمد اشاره کرد.

به رغم این که تپه نادر و قلعه اولتان از آثار ارزشمند تاریخی و باستانی این شهرستان هستند، تاکنون اعتبارات مناسبی برای مرمت و احیای این دو اثر تخصیص نیافته است.

آدرس روستای اولتان

قلعه اولتان در روستای اولتان شهرستان پارس آباد و در  ۳ کیلومتری این شهر در کنار رودخانه ارس واقع شده است.

گزارش نسرین آذرکیش


گردشگری استان اردبیل | گردشگری پارس آباد| دیدنی های پارس آباد | قلعه اولتان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتشار مجدد مطالب تنها با ذکر نام منبع "دید شهر" مجاز میباشد.