http://didshahr.ir/6394

میزبانی سریالی و بدون تایم‌اوت اردبیل از تورنمنت‌های معتبر ورزشی، افقی‌روشن و امیدوارکننده پیش روی توسعه #توریسم_ورزشی در استان قرار داده است و میزبانی از مسابقات والیبال لیگ ملت‌های جهان ۲۰۱۹، حکایت از حال خوش اردبیل در این حوزه دارد.

 

والیبال

 

یرامون میزبانی اردبیل از مسابقات والیبال لیگ ملت‌های جهان؛

به گزارش دیدشهر، آمارهای جهانی از اختصاص ۱۰ درصد گردشگری جهان به گردشگری ورزشی حکایت دارد که روز به روز هم در حال افزایش است. میزبانی تورنمنت‌های معتبر بین‌المللی نیز از بالاترین درجه اهمیت در توسعه گردشگری ورزشی برخوردار است. از این رو دولتمردان کشورهایی که در جریان افزایش روزافزون اهمیت این حوزه هستند، برای به دست آوردن میزبانی رقابت های بین المللی نظیر المپیک، جام جهانی و … به انواع راه‌ها و روش‌ها متوسل می‌شوند و در مهمترین رویداد در بعد منطقه‌ای، قطر میزبانی جام‌جهانی ۲۰۲۲ را از آن خود کرد تا بزرگترین رویداد فوتبالی جهان را به سکوی_پرتاب خود بدل کند.

 

ورزش

 

برگزاری انواع مسابقات ورزشی جهانی، منطقه‌ای و ملی، به انگیزه‌ای بسیار قوی برای حضور و شرکت مردم در محل برگزاری این مسابقات تبدیل می‌شود؛ زمینه‌ساز نشاط_گسترده_اجتماعی است و پالسی مثبت به فضای اقتصادی-اجتماعی میزبان وارد می‌کند؛ فرآیند توسعه اشتغال، درآمد و زیرساخت‌ها را تسهیل کرده و سهمی درخور در برندسازی میزبان دارد. همین موارد سیاستگذاران را به برنامه‌ریزیی جامع و کلان، برای ساخت تاسیسات زیربنایی و روبنایی جهت تداوم بخشیدن به این میزبانی‌ها تشویق می‌کند و در نهایت گردشگری ورزشی زمینه‌ساز توسعه_پایدار می‌شود.

 

ورزش همگانی

 

معضل اساسی پیش روی صنعت گردشگری ورزشی، به ویژه در میزبانی از تورنمنت‌های بزرگ، کیفیت_سازماندهی و هدایت فعالیتهای پیرامون رویدادها است و مدیران استان اردبیل در سال‌های اخیر نشان داده‌اند که به خوبی از پس این مهم بر می‌آیند و تداوم میزبانی‌های اردبیل گواه این ادعاست.

سر پنجه والیبال بستر اولیه برای تحول گردشگری ورزشی در اردبیل بود اما در کنار والیبال، برگزاری مسابقات بین‌المللی کیک بوکسینگ و همچنین فوتسال آسیا در اردبیل در آینده نزدیک، تنور توریسم ورزشی را در استان همچنان داغ نگاه خواهد داشت و مسئولین استانی باید با تدوین برنامه‌ای جامع، مدون و بلند مدت، ضمن سرلوحه قرار دادن برندسازی شهری حداکثر بهره را از این فرصت خطیر ببرند.

 

سید مصطفی جمشیدی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتشار مجدد مطالب تنها با ذکر نام منبع "دید شهر" مجاز میباشد.