http://didshahr.ir/6581

شهر زیبای سرعین با چشمه های آبگرمش مشهور است اما از جاذبه های گردشگری فراوان دیگری نیز برخوردار است،تپه آناهیتا شناسنامه تاریخی و گویای قدمت تاریخی و باستانی این منطقه است.

 

تپه آناهیتا

 

به گزارش دیدشهر، در ضلع غربی آن تپه ای معروف به تپه باستانی آناهیتا قرار گرفته، این بنای تاریخی با قدمتی در حدود ۲۰۰۰ سال قبل از میلاد مسیح، معبد زرتشتیان آن روزگار به شمار می رفت و اسم آن از آناهیتا یا همان الهه آب برگرفته شده است.

این منطقه به نام‌های دیگری از جمله «آناهیتا»، «سارقین» و «زرتشت» نیز شناخته می‌شود و به نظر می‌‌رسد که در آن معابد و آتشکده‌های متعددی برای عبادت و انجام فرایض دینی عالمان و مرتاضان زرتشتیان وجود داشته است.

از کاوش های انجام گرفته در این منطقه اشیاء و سفالینه هایی به بدست آمده که قدمت آنها به اواخر هزاره دوم و اول قبل از میلاد مسیح باز می گردد.

 

 

تپه آناهیتا

در بالای این تپه معبدی نیمه ویران واقع شده که طبق اسناد تاریخی، این منطقه آسایشگاه تابستانی حاکمان ساسانی بوده است.

معبد آناهیتا سال ها بعنوان مسجد مورد استفاده اهالی قرارمی گرفت که بنا بر روایات در زیر این تپه و قلعه آن راه های زیرزمین وجود داشته که خروجی یکی از آنها در محدوده «میدان گاومیش گلی» شهر سرعین است که اکنون مسدود می باشد.

در اوایل دهه چهل به منظور ساختن یک منبع آب آشامیدنی بر روی تپه آناهیتا از سوی مسئولان شهر سرعین بقایای دیوار قلعه و بنای موجود روی تپه از میان رفت.

از معابد و آتشکده‌هایی که در این منطقه برجای مانده است می‌توان به «آناهیتا»و «آتشکده‌ی آذرفریق» اشاره کرد.

این اثر در تاریخ ۱۶ فروردین ۱۳۷۷ با شمارهٔ ثبت ۱۹۷۶ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتشار مجدد مطالب تنها با ذکر نام منبع "دید شهر" مجاز میباشد.