https://didshahr.ir/10342

رودخانه ارس که یکی از جاذبه های گردشگری پارس آباد بشمار می رود با تغییر رنگ نگرانی های در بین مردم ایجاد کرد که فرمانداری پارس آباد دلیل ناگهانی تغییر رنگ این رودخانه را شفاف سازی کرد.

 

آرازچایی

 

به گزارش دیدشهر(didshahr.ir)، فرماندار پارس‌آباد مغان گفت: رودخانه ارس آلوده نیست و هرگونه اظهار نظر در این باره کذب است.

علی علایی افزود: اخیرا در فضای مجازی موضوع آلودگی آب ارس شایعه شده اما پس از بررسی‌های لازم از سوی کارشناسان دانشگاه علوم پزشکی اردبیل هیچ‌گونه آلودگی در این رودخانه مشاهده نشد.

وی درباره تغییر رنگ آب این رودخانه اظهار داشت: دلیل تغییر رنگ این رودخانه ناشی از کم شدن آب و پایین آمدن دمای هوا بوده است.

فرماندار پارس‌آباد مغان بیان کرد: وارد شدن پساب ارمنستان به این رودخانه از سال های قبل مطرح شده و پس از بررسی‌های لازم مشخص شد که ورود پساب به این رودخانه صحت ندارد.

علایی افزود: فعالان فضای مجازی باید قبل از انتشار خبر، صحت و سقم آن را بررسی کرده و پس از تایید نهایی منتشر کنند.

وی اظهارداشت: مردم نگران آلودگی این رودخانه نباشند و شایعات فضای مجازی را باور نکنند.

رودخانه ارس که در زبان ترکی آذربایجانی آراز خوانده می شود از کوه‌های بینگول منطقه آناتولی ترکیه سرچشمه می‌گیرد، در مرز ترکیه و ارمنستان به رود آرپا چای می‌پیوندد، سپس مرز مشترک نخجوان را به طول ۱۱ کیلومتر تشکیل می‌دهد.

این رودخانه پس از گذر از مرز ایران و نخجوان، از مرز میان ایران و ارمنستان عبور می‌کند و دوباره مرز مشترک میان ایران و جمهوری آذربایجان را شکل داده و در منتهی‌الیه شمالی استان اردبیل (شهرستان پارس‌آباد) وارد جمهوری آذربایجان شده و به رودخانه کورا و در نهایت به دریای خزر می‌ریزد.

این رود هزار و ۷۲ کیلومتر طول دارد و از طولانی‌ترین رودهای داخلی ایران است.گردشگری استان اردبیل | گردشگری پارس آباد | فرمانداری پارس اباد | علی علایی| روخانه ارس | آرازچایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتشار مجدد مطالب تنها با ذکر نام منبع "دید شهر" مجاز میباشد.