https://didshahr.ir/16587

مدیرعامل شرکت توزیع برق استان اردبیل با اشاره به اینکه به دلیل تولید بالای برق با کشور جمهوری آذربایجان تبادل انرژی‌داریم، گفت: در مقاطعی از سال برق صادر می‌کنیم و در مقاطعی از آن‌ها برق می‌خریم.

حسین قدیمی

حسین قدیمی مدیرعامل شرکت توزیع برق استان اردبیل گفت: در حال حاضر نیروگاه سبلان با ۶ واحد ۱۵۷ مگاواتی، ۹۴۵ مگاوات، نیروگاه مغان ۱۳ مگاوات، نیروگاه دیزلی اردبیل ۳۲ مگاوات که البته به دلیل فرسودگی تولید کمتری دارد، نیروگاه تولید پراکنده دی جی انگوت ۵.۶ مگاوات، نیروگاه خورشیدی(بخش خصوصی) ۲ مگاوات، دو توربین بادی در نیر و سرعین ۶۶۰ کیلووات و ۸ نیروگاه خورشیدی ۵ کیلوواتی در کوثر و خلخال تولید می‌کنند.

وی افزود: میزان تولید درمجموع حدود ۱۰۰۰ مگاوات است. البته این رقم در زمان پیک تولید به ثبت رسیده است.

مدیرعامل شرکت توزیع برق استان اردبیل ادامه داد: در بخش مصرف نیز ۳۷ درصد مصرف‌کنندگان استان اردبیل در بخش خانگی، ۱۶ درصد در بخش کشاورزی، ۲۴ درصد در بخش صنعتی، ۱۱ درصد عمومی و اداری و ۸ درصد تجاری و سایر مصارف قرارگرفته‌اند.

قدیمی افزود: در سال ۹۸ پیک مصرف استان ۳۷۰ مگاوات بعلاوه مصرف ۱۶ مگاواتی کارخانه سیمان محاسبه‌شده است.

مدیرعامل شرکت توزیع برق استان اردبیل با اشاره به قطعی برق در سالهای گذشته هم افزود: در فصل پیک‌بار از ۱۵ خرداد تا ۱۵ شهریورماه که حدود ۳۰۰ ساعت در طول یک سال است ما با مشکل کمبود برق مواجه می‌شویم.

وی ادامه داد: برق بعد از تولید وارد شبکه سراسری شده و نیاز استان‌ها تأمین می‌شود. انتقال برق نیز سراسری است و تمامی روند با دیسپاچینگ ملی کنترل می‌شود.

قدیمی با اشاره به اینکه خوشبختانه سال گذشته مدیریت اضطراری بار و خاموشی نداشتیم، ادامه داد: امسال هم از زمان آغاز پیک مصرف، با موضوع خاموشی مواجه نشدیم اما در سال ۹۷ موضوع مدیریت اضطراری تجربه شد.

وی ادامه داد: در زمان پیک مصرف، شرکت توانیر برای هر استان سقف مصرف تعریف می‌کند و اگر کنترل نشود آن استان به مرحله قرمز می‌رود. امسال استان اردبیل تا به امروز در وضعیت سبز بوده است.

قدیمی گفت: با نصب بیش از ۳۰۰۰ کنتور فهام در استان ، در مجموع ۴۰ درصد انرژی مشترکین استان با استفاده از کنتورهای فهام قرائت می شود ، که بر اساس برنامه ریزی انجام شده در نظر است تعداد این کنتورها تا پایان سال جاری به تعداد ۶۰۰۰ دستگاه برسد.

وی افزود: از مزایای عمومی کنتورهای فهام امکان قرائت از راه دور مشترکین و صدور قبض به صورت آنلاین و لحظه ای و بدون نیاز به حضور کنتور نویس در محل می باشد.

 

برق

 

مدیر عامل شرکت توزیع برق استان گفت : همچنین با پایش پارامترهای مختلف شبکه با توجه به دیتا بیسی که در اختیار است ، می توانیم نقاط ضعف شبکه را شناسایی کرده و برای ارتقای مسائل شبکه برنامه ریزی کنیم.

حسین قدیمی با بیان اینکه کلیه مشترکین با ولتاژ اولیه مجهز به کنتور هوشمند فهام هستند افزود: بالای ۳هزار دستگاه کنتور فهام در سطح استان نصب کردیم و برنامه ریزی شده تا پایان سال این کنتور ها را به ۶ هزار دستگاه افزایش دهیم.

مدیرعامل شرکت توزیع برق استان اردبیل به مشوق‌هایی میزان مصرف هم اشاره کرد و افزود: سال گذشته با ۱۵۸ مشترک تفاهم‌نامه مدیریت مصرف برق منعقد کردیم و ۱۵ میلیارد ریال هم پاداش به این تعداد پرداخت شد.

قدیمی ادامه داد: امسال با هزار مشترک به میزان ۱۱۵ مگاوات، شامل ۲۶ مورد مولد خود تأمین، ۵۹ مورد سی ان جی، ۲۹ اداره، ۶۹۱ مشترک بخش کشاورزی و ۱۰۰ مشترک صنعتی قرارداد منعقدشده است و تا ۵۰ میلیارد ریال پاداش پیش‌بینی‌شده است.

وی افزود: این مشترکان با رعایت الگوهای مصرف برق و کاهش مصرف در ساعات اوج، به شرکت توزیع کمک می‌کنند تا میزان مصرف را مدیریت کند و در مقابل شرکت توزیع نیز پاداشی به آن‌ها پرداخت می‌کند.

مدیرعامل شرکت توزیع برق استان اردبیل با اشاره به اینکه از ۱۱۵ مگاوات، ۱۰۰ مشترک صنعتی با ۴۳ مگاوات است یعنی ۴۰ درصد صنایع با ما همکاری داشتند، ادامه داد: سهم بعدی مربوط به بخش کشاورزی است اما سهم ادارات اندک است. در مقایسه با سایر بخش‌ها، صنعت همکاری بهتری دارد. ما نمی‌گوییم مشترک مصرف نکند بلکه در مقابل انتظار داریم درست و بهینه مصرف کند.

وی در ادامه به استفاده از انرژی‌های پاک  ادارات در اردبیل اشاره کرد و افزود:این طرح که مصوبه هیئت‌وزیران بوده یکی از مطالبات جدی ما است. در حال حاضر ۲۴ دستگاه پنل خورشیدی با میزان تولید ۱۴۲ مگاوات در ادارات نصب‌شده است.

مدیرعامل شرکت توزیع برق استان اردبیل گفت: این تعداد شامل ۹ پنل اداره برق، یک پنل امور انتقال برق اردبیل، یک پنل اداره تعاون، ۳ پنل شهرک‌های صنعتی، ۲ پنل فنی و حرفه‌ای، یک پنل جهاد کشاورزی، یک پنل شیرخوارگاه بهزیستی، یک پنل اداره گاز، ۵ پنل پاسگاه‌های مرزی و یک پنل تصفیه‌خانه شهرک صنعتی است. امور عشایری نیز در حال راه‌اندازی ۳ پنل است.

قدیمی با اشاره به اینکه برای اینکه بتوانیم به سود اقتصادی برسیم باید مشترکان بخش کشاورزی و صنعتی ما افزایش یابد، ادامه داد: امسال که سال جهش تولید است قرار است برای دو واحد بزرگ تولیدی برق تأمین کنیم که هزینه انشعاب آن درآمد محسوب می‌شود.

وی با اشاره به اینکه به دلیل تولید بالای برق با کشور جمهوری آذربایجان تبادل انرژی‌داریم، گفت: در مقاطعی از سال برق صادر می‌کنیم و در مقاطعی از آن‌ها برق می‌خریم.

مدیرعامل شرکت توزیع برق استان اردبیل همچنین به قیمت برق اشاره کرد و افزود:  قیمت تمام‌شده برق در کشور ۱۳۹۶ ریال برای هر کیلووات ساعت است. اما قیمت فروش ۸۶۷ کیلووات ساعت است. مابه‌التفاوت آن را دولت پرداخت می‌کند و برق ارزان‌تر از هزینه تولید به دست مصرف‌کننده می‌رسد این در حالی است که قیمت سوخت هم به نرخ دولتی محاسبه می‌شود و اگر به نرخ بین‌المللی باشد، قیمت تولید برق به‌مراتب بیشتر از این مبالغ خواهد بود.

قدیمی در ادامه به شرایط نصب پنل‌های خورشیدی اشاره کرد و افزود: این پنل های خورشیدی در همه جای استان فراهم است. ارتفاع بالا، دمای هوای مطلوب و پاک بودن هوای شهرها سه شرط لازم است که همگی در استان برقرار است از طرفی در استان اردبیل امتیاز معافیت از مالیات نیز برای سرمایه‌گذار بخش خصوصی پیش‌بینی‌شده است. در مناطق جنوبی و مرکزی استان پتانسیل راه‌اندازی نیروگاه‌های خورشیدی به‌مراتب بیشتر است و ما از سرمایه‌گذاری‌ها استقبال می‌کنیم.

وی گفت: در حال حاضر یک پروژه در اردبیل- سه‌راهی صحرا با ۱.۵ مگاوات تولید، ۸۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و امسال وارد مدار می‌شود. پروژه دیگری با ۲۰۰ کیلووات در جاده اردبیل- مغان آماده بهره‌برداری است و یکی از واحدهای تولیدی نیز، راه‌اندازی نیروگاه با ظرفیت هفت مگاوات را درخواست کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتشار مجدد مطالب تنها با ذکر نام منبع "دید شهر" مجاز میباشد.