https://didshahr.ir/20399

یکی از راه‎های مبارزه با ویروس کرونا، اطلاع از چگونگی شیوع و انتقال آن است.

به این ترتیب افراد کمتری در معرض ابتلا به بیماری قرار خواهند گرفت. برای مثال اگر به هر دلیلی در معرض قطرات تنفسی آلوده قرار بگیرید، احتمال آلوده شدن به این بیماری وجود دارد. همچنین ممکن است بین انتقال کرونا و حیوانات خانگی رابطه وجود داشته باشد. از آنجا که این بیماری جنبه‎های ناشناخته زیادی دارد، باید بیش از هر زمان دیگری نسبت به نگهداری از حیوانات خانگی توجه کرد.

مطمئن ‎ترین راه برای تشخیص کووید-۱۹ انجام تست PCR است. در کنار آن تست آنتی بادی و سی‎تی اسکن ریه نیز وجود دارد.

اگر علائم بیماری در شما وجود دارد یا در معرض محیط آلوده قرار گرفته‎اید، بهتر است از خدمت تست کرونا در منزل هوم کا بهره ببرید. به این ترتیب نیازی نیست در آزمایشگاه حضور داشته باشید.

ویروس کرونا چگونه منتقل می شود؟

 • انتقال ویروس از کرونا از طریق قطرات تنفسی

مهمترین راه انتقال ویروس کرونا از طریق قطرات تنفسی است. چنانچه قطرات تنفسی بر روی هر سطحی قرار بگیرند،  خطر سرایت و شیوع بیماری وجود دارد. به همین دلیل توصیه می‎شود هنگام عطسه و سرفه، حتما مسیر دهان و بینی را با دستمال‎های بهداشتی بپوشانید. به این ترتیب از انتشار قطرات ریز تنفسی در محیط اطراف به طور قابل توجهی کاسته خواهد شد. در هر عطسه تقریبا حدود ۳۰ هزار قطره تنفسی رها خواهد شد. حالا به آن شدت عطسه را اضافه کنید. اگر با شدت متوسط عطسه کنید، قطرات تنفسی می‎توانند با  سرعت ۳۲۱ کیلومتر در ساعت حرکت کنند. ویروس کووید-۱۹ بسیار کوچک بوده و به طور متوسط در هر قطره تنفسی چیزی حدود ۲۰۰ میلیون ذره ویروسی وجود دارد. حالا تصور کنید در جمعی، یک نفر بدون رعایت کردن نکات بهداشتی عطسه کند. به نظر شما چقدر باید خوش شانس باشید تا به این ویروس مبتلا نشوید؟

 • انتقال کووید- ۱۹ از طریق سرفه

در هر سرفه نیز چیزی حدود ۳ هزار قطره تنفسی از دهان و بینی خارج خواهد شد. این قطرات می‎توانند سرعتی برابر با ۸۰ کیلومتر در ساعت  داشته باشند.

تعداد زیادی از این قطرات درشت و سنگین هستند و به سرعت بر روی سطوح می‎نشینند. اما قطرات سبک و کوچکتر برای مدت زمانی در هوا باقی بمانند و مسیر معینی را پیمایش خواهند کرد. چنانچه در مسیر حرکت آنها قرار داشته باشید، احتمال ابتلا به بیماری وجود دارد.

 • انتقال کرونا ویروس از طریق صحبت کردن با فرد آلوده

همچنین باید بدانید صحبت کردن با فرد آلوده از فاصله نزدیک نیز شما را در معرض ابتلا به این بیماری مرموز قرار خواهد داد. برای این منظور کافی است به مدت پنج دقیقه با افراد آلوده هم کلام شوید، به این ترتیب به میزان کافی در معرض ویروس قرار خواهید گرفت.  به همین دلیل توصیه می‎شود فاصله اجتماعی رعایت شود.  البته باید بدانید برای آلوده شدن به بیماری به دوز خاصی از ویروس نیاز است. بر این اساس گفته می‎شود برای ایجاد عفونت وجود هزار ذره ویروسی کافی است.

قطراتی که در دم و بازدم وجود دارند، نیز می‎توانند زمینه را برای انتقال بیماری فراهم کنند. اما در این حالت ریسک کمتری وجود دارد. این قطرات سرعت کمتری داشته و به راحتی بر روی سطح سقوط می‎کنند. همچنین میزان آلودگی آنها کمتر است.  چرا که میزان فشار در تنفس عادی بسیار کم است، به همین دلیل ویروس از قسمت انتهایی دستگاه تنفسی خارج نخواهد شد.

به همین دلیل متخصصان توصیه می‎کنند از حضور در محیط‎های بسته و شلوغ خودداری کنید. همچنین هنگام پرستاری از بیماری کرونایی، توصیه می‎شود تا در ساعاتی از روز در و پنجره‎ها برای مدت کوتاهی باز شوند تا هوا در محیط جریان داشته باشد. به این ترتیب از غلظت آلودگی کاسته خواهد شد.

 • انتقال ویروس از طریق سطوح آلوده

قطرات تنفسی می‎توانند بر روی سطوح مختلف بنشینند. بنابراین اگر آلوده باشند به راحتی سطوح مختلف را  تحت تاثیر قرار می‎دهند. همین لحظه توجه کنید با دست خود چند شی را لمس کرده و چند بار دست را به سمت صورت خود برده‎اید؟ آیا شما هم از آن دسته افرادی هستید که همیشه باشد یک فنجان چای، قهوه، بیسکویت و … بر روی میز کار وجود داشته باشد؟ چقدر مطمئن هستید قطرات تنفسی آلوده بر روی این سطوح وجود نداشته باشد؟ چقدر می‎توانید حرکت دستان خود را  کنترل کرده و آنها را سمت صورت خود نبرید؟  طول عمر ویروس کرونا بر روی سطوح مختلف، قابل توجه است. شاید این ویروس برای همیشه بر روی سطوح مختلف زنده نباشد، اما آنقدر پایدار است که بتواند وارد بدن شود  و شما را درگیر خود کند.

عمر ویروس کرونا بر روی سطوح چقدر است؟

طول عمر ویروس کرونا بر روی سطوح مختلف با یکدیگر متفاوت ست. اما به طور کلی گفته می‎شود کرونا ویروس در دمای معمولی بین ۵ تا ۷ روز زنده خواهد ماند. بنابراین اگر فروشگاه خریدی را انجام داده‎اید، بهتر است آنها در انبار و در دمای معمولی محیط ۵ تا ۷ روز نگهداری کرده و سپس آنها به محیط داخلی منزل منتقل کنید.

ماندگاری این ویروس بر روی برخی از سطوح در دمای ۲۲ تا ۲۵ درجه سانتیگراد به شرح زیر است:

سطوح پلاستیکی حداقل به مدت ۳ روز و حداکثر ۷ روز.

سطوح مسی، ۴ ساعت

سطوح مقوایی، یک روز

سرامیک، ۵ روز

کاغذ، حداقل سه ساعت و حداکثر ۴ روز

موبایل، حداقل یک روز حداکثر ۴ روز

شیشه، حداقل ۴ روز و حداکثر ۵ روز

استیل، حداقل ۳ روز و حداکثر ۷ روز

چوب، حداقل ۲ روز و حداکثر ۵ روز

لباس، حداقل چند ساعت و حداکثر ۲ روز

آلومینیوم، حداقل ۲ تا ۸ ساعت و حداکثر ۵ روز

 

آزمایش کرونا در منزل با هوم کا

برای انجام تست کرونا  انتخاب‎های متعددی در پیش رو دارید. رایج‎ترین راه این است که به مراکز درمانی و آزمایشگاه‎های معتبر مراجعه کنید. اما اگر به دنبال راه‎حلی ساده‎تر و در عین حال ایمن‎تر هستید، بهتر است خدمت تست کرونا در خانه هوم کا را انتخاب کنید. این مجموعه با مراکز و آزمایشگاه‎های معتبر  همکاری دارد. برای این منظور می‎توانید با شماره ۰۲۱۹۱۰۲۵۵۹۵تماس بگیرد یا سفارش خود را به صورت رایگان در سایت ثبت کنید.

  https://didshahr.ir/20399

دیدگاه ها

 1. پرستار گفت:

  آسایش ایرانیان
  پرستار کودک
  پرستار سالمند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

انتشار مجدد مطالب تنها با ذکر نام منبع "دید شهر" مجاز میباشد.