https://didshahr.ir/20858

«پاموکاله» در زبان ترکی به‌معنای قصر پنبه‌ای، نام روستایی کوچک در جنوب غربی ترکیه است که چشمه‌های پلکانی، رود و استخرهای طبیعی و مصنوعی‌اش شهرت جهانی دارد.

پاموکاله؛ محبوب ترین جاذبه کشور ترکیه

دلیل این نام‌گذاری «پاموکاله» وجود آهک به‌جامانده از جوشیدن آب‌های چشمه ناشی از گرمای زمین است که این منطقه را شبیه یک کاخ پنبه‌ای در دل فضای سبز اطرافش کرده‌است.

افرادی که به این منطقه سفر می‌‌کنند، می‌‌توانند پیرامون حوضچه‌‌های درخشان تراورتن که از رسوب کلسیم سخت شده‌اند پرسه بزنند، عکس‌های بدون فیلتر اینستاگرامی بگیرند و از پریدن در آب‌های کریستالی این منطقه فرازمینی لذت ببرند.

جالب است بدانید «باداب‌سورتِ» خودمان هم یک چشمه پلکانی تراورتنی است که در نزدیکی شهر ساری واقع شده‌است و از نظر ساختاری، شباهت‌ زیادی با پاموکاله دارد.‏

باداب‌سورت بعد از پاموکاله، دومین چشمه آب شور بزرگ در جهان شناخته می‌شود.

در فاصله کمی از پاموکاله ، «هیراپولیس» که در زبان یونانی به‌معنی شهر مقدس است قرار دارد.

قدمت این شهر به دوره یونان باستان برمی‌گردد اما شکوه آن مربوط به دوره رومی و زمانی است که مردم از سراسر امپراتوری به این شهر می‌آمده‌اند تا بیماری‌ خود را در چشمه‌های آبگرم درمان کنند.

بد نیست اشاره کنیم که حمام یا استخر سنگی «کلئوپاترا» هدیه یکی از سران امپراتوری روم هم در این مجموعه قرار دارد و گردشگران می‌توانند در استخر شخصیِ یکی از بزرگ‌ترین ملکه‌های تاریخ شنا کنند!

نویسنده : فاطمه قاسمی


جاهای دیدنی ترکیه – جاذبه های گردشگری ترکیه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتشار مجدد مطالب تنها با ذکر نام منبع "دید شهر" مجاز میباشد.