https://didshahr.ir/21512

فرود بین مجتمع‌های مسکونی، وسط خیابان، چسبیده به ساحل، لبه پرتگاه و … از ویژگی‌های عجیب‌ترین فرودگاه‌ها در گوشه‌و‌کنار دنیاست.

هواپیمای فرودگاه

همیشه ترس از پرواز جزو فوبیاهای مرسوم بین همه مردم جهان است. برای همین است که در سراسر دنیا، رفتن به فرودگاه‌ و سوارشدن به هواپیما معمولا برای مردم با اضطراب و استرس همراه است. اما در این بین بعضی فرودگاه‌ها هستند که فقط برای کسانی که فوبیای پرواز دارند، ترسناک نیست بلکه مردم عادی هم از رفتن به آن خودداری می‌کنند!

در ادامه به معرفی مخوف‌ترین فرودگاه‌های جهان خواهیم پرداخت.

فرود روی سر مردم!

سنت مارتین یک جزیره کوچک در دریای کارائیب است. در فرودگاه این جزیره معروف و دیدنی، هواپیما از فاصله ۱۰-۲۰ متری بالای سر افراد روی باند فرود می‌آید و همین اتفاق هم باعث شده تا مشتاقان زیادی برای تماشای این صحنه به ساحل بیایند! باید فرصت دیدن هواپیما از این فاصله نزدیک و در حرکت را غنیمت شمرد. نزدیکی بیش از حد این فرودگاه به ساحل باعث شده تا مکالمات میان خلبان‌ها و برج مراقبت به‌راحتی روی رادیوی محلی شنیده شود. البته دیدن این فرودگاه بی‌خطر نیست. مهم‌ترین خطری که افراد را تهدید می‌کند شدت هوای خروجی از موتورهای هواپیماست که گاهی باعث پرت شدن افراد به آب‌های ساحل و در نتیجه مرگ آن‌ها می‌شود.

گلف‌بازی بین 2 باند پرواز!

فرودگاه بین المللی دن موئنگ در بانکوک شلوغ‌ترین، مهم‌ترین و قدیمی‌ترین فرودگاه تایلند است. دن‌موئنگ صرفا یک فرودگاه مسافربری نیست و برنامه های پرواز برای هواپیمای نظامی و باربری هم در آن دیده می‌شود. در بین دو باند پرواز این فرودگاه یک زمین بازی گلف قرار گرفته است و دارای هیچ حفاظی هم نیست! این فرودگاه در سیل سال ۲۰۱۱ به زیر آب رفت و خسارات سنگینی به هواپیماها و تاسیسات آن وارد شد.

سقوط در دریا به دلیل یک خطای کوچک

فرودگاه جزیره سابا در دماغه این جزیره و در منطقه‌ای کوهستانی و صخره‌ای بنا شده است. باند این فرودگاه ۴۰۰ متر بیشتر نیست و کوچک‌ترین خطای خلبان در نشست و برخاست، به سقوط در دریا منجر می‌شود. خلبان‌های باتجربه معمولا از این فرودگاه به عنوان خطرناک‌ترین فرودگاه‌های دنیا صحبت می کنند. نشست و برخاست در این فرودگاه برای هر پرواز و هر خلبانی مجاز نیست و فقط برخی از هواپیما‌ها تحت شرایط خاص می‌توانند بر آن فرود آیند.

محاصره باند فرود بین آب‌و‌کوه

فرودگاه کای‌تاک از سال 1925 تا 1998 فرودگاه بین‌المللی هنگ‌کنگ بوده است. این فرودگاه به دلیل موقعیت جغرافیایی خاصی که دارد از سه طرف باند، با آب در ارتباط بوده و همچنین، بین مجتمع‌های آپارتمانی مسکونی و کوه‌های 2000 پایی در شمال‌شرقی فرودگاه ، محاصره شده‌است. بنابراین خلبانان برای فرود در کای‌تاک باید مهارت زیادی داشته باشند زیرا هواپیماها نمی‌توانند بر فراز کوه‌ها پرواز کنند و باید سریع فرود بیایند. هواپیماها در این فرودگاه سقوط را زیاد تجربه کردند. این فرودگاه شاهد ۱۵ سانحه هوایی در مدت کمتر از 10 سال بوده‌است.

فرودگاهی وسط خیابان

جبل الطارق یک سرزمین کوهستانی است که بین انگلیس و اسپانیا واقع شده و دارای یکی از عجیب‌ترین فرودگاه‌‌های جهان است. تصور کنید وسط خیابان ایستاده‌اید و ناگهان خیابان بسته می‌شود و یک هواپیما از وسط خیابان عبور می‌کند. باند فرودگاه جبل الطارق از میان بزرگراه اصلی شهر عبور می‌کند و ساختمان فرودگاه تنها 500 متر از مرکز شهرستان جبل الطارق فاصله دارد! به همین دلیل برای فرود یا بلند شدن هر هواپیما باید این بزرگراه بسته شود. بنابراین این باند فرودگاه هم مانند ریل قطار دارای بخشی است که در هنگام نشست‌و‌برخاست هواپیما، مسئولیت بستن خیابان را بر عهده دارند.

صعود به اورست از فرودگاه مرگ

فرودگاه لوکلا، پررفت‌و‌آمدترین فرودگاه نپال و در عین حال، خطرناک‌ترین فرودگاه این کشور به حساب می آید. کوهنوردانی که از سراسر دنیا برای صعود به قله اورست به این منطقه می‌آیند از این فرودگاه وارد نپال می‌شوند. باند فرود لوکلا تنها ۵۲۷ متر طول دارد. باند‌های فرود کوتاه بسیار خطرناک هستند و دشواری‌هایی را برای فرود و پرواز به وجود می‌آورند. از جمله مواردی که شرایط را برای هر خلبانی هرچند ماهر سخت‌تر می‎کند، نبود چراغ در این فرودگاه است. همچنین این فرودگاه فاقد هر گونه کنترلری است و به همین دلایل، به فرودگاه مرگ در جهان معروف شده است.

نویسنده : مهسا کسنوی | روزنامه‌نگار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتشار مجدد مطالب تنها با ذکر نام منبع "دید شهر" مجاز میباشد.