https://didshahr.ir/21709

هشدار برای کسانیکه که کارت ملی و کارت بازرگانی خود را با مبلغ ناچیز اجاره می دهند.

به گزارش دیدشهر؛ در روزهای اخیر با افزایش معوقات مالیاتی به دلیل پدیده اجاره کارت و حساب‌های بانکی مواجه هستیم.

کارت ملی

بخصوص از سال 1395 که ماده 169 مکرر قانون مالیات‌های مستقیم به تصویب رسید با رشد پدیده اجاره کارت ملی و حساب‌های بانکی روبه‌رو هستیم

به دلیل اینکه صاحبان اصلی کارت ملی یا حساب بانکی افراد فقیر و بعضاً کارتن‌خواب و معتاد هستند، هرچند که طبق قانون آنها باید پاسخگو باشند اما امکان دریافت میلیاردها تومان مالیات تشخیصی از آنها نیست و برهمین اساس معوقات مالیاتی افزایش می‌‌یابد. برای مثال در موضوع کارت‌های بازرگانی اجاره‌ای بین 10 تا 12 هزار میلیارد تومان معوقه مالیاتی ایجاد شد.

اما نکته مهم این است که تنها با اطلاعیه و هشدار نمی‌توان با این پدیده مقابله کرد و نیازمند راهکارهای عملی هستیم.

در همین راستا در مذاکرات با اداره ثبت شرکت‌ها خواسته شد تا افرادی که برای ثبت شرکت اقدام می‌‌کنند، مورد راستی آزمایی قرار گیرند. در حوزه بانکی نیز باید با افزایش نظارت‌ها و راستی‌آزمایی با این مشکل مقابله کرد.

البته یکی از مشکلاتی که شبکه بانکی با آن مواجه است، این است که بسیاری از حساب‌های اجاره‌ای از طریق وکلای قانونی افرادی که کارت خود را اجاره داده‌اند انجام می‌‌شود. به طوری که از فرد اجاره دهنده یک وکالت کامل دریافت می‌‌شود و وکیل قانونی تمام کارهای افتتاح حساب، دریافت دسته چک و استفاده از حساب را انجام می‌‌دهد.

وبرهمین اساس در برخی از شرکت‌ها با مواردی مواجه می‌‌شویم که یک کارتن‌خواب یا معتاد مدیرعامل یا رئیس هیأت مدیره است. اما زمانی که فصل مالیات می‌‌شود، هیچ اثری از ذینفعان اصلی نمی‌توان پیدا کرد.

دلار

اجاره دهندگان کارت ملی برای خرید ارز مشمل مالیات هستند

به تازگی سازمان امور مالیاتی کشور اعلام کرد، طبق قانون مالیات های مستقیم، خرید و فروش ارز مشمول مالیات بوده و کلیه اشخاص فعال در این بخش مکلف به ثبت نام و پرداخت مالیات تعیین شده می باشند.

سازمان امور مالیاتی اعلام کرد، به اطلاع کلیه خریداران و فروشندگان ارز می رساند طبق قانون مالیات های مستقیم، خرید و فروش ارز مشمول مالیات بوده و کلیه اشخاص فعال در این بخش مکلف به ثبت نام و پرداخت مالیات تعیین شده می باشند.

سازمان امور مالیاتی کشور در راستای اجرای مقررات ماده 163 قانون مالیات های مستقیم،با اعلام بانک‌مرکزی نسبت به برقراری مالیات علی الحساب به میزان 10 درصد از فروش ارز آنها اقدام می نماید.

اشخاص مذکور مکلف اند با مراجعه به درگاه الکترونیکی سازمان به نشانی www.tax.gov.ir نسبت به ثبت نام اقدام نمایند. در صورت عدم ثبت نام به موقع و پرداخت مالیات در نظام مالیاتی، علاوه بر شمول مالیات و جرائم غیر قابل بخشش که از طریق عملیات اجرایی وصول خواهد شد، مشمول مجازات های مقرر در ماده 274 قانون مالیات های مستقیم از جمله مجازات های درجه شش محکوم خواهند شد.

    https://didshahr.ir/21709

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

انتشار مجدد مطالب تنها با ذکر نام منبع "دید شهر" مجاز میباشد.