https://didshahr.ir/21799

منظور از کیست‌ تخمدان، توده‌هایی هستند که در داخل یا روی تخمدان‌ها ایجاد می‌شوند.

انواع مختلفی از کیست ها وجود دارد. تولید کیست های عملکردی یا فانکشنال در تخمدان، در پی تخمک گذاری شکل می‌گیرند. ایجاد کیست عارضه‌ای شایع است و به بیماری خاصی مربوط نمی‌شود. کیست‌های مرتبط با بیماری، کیست‌هایی هستند که در نتیجه سندرم تخمدان پلی‌کیستیک و سرطان تخمدان ایجاد می‌شوند. اگر کیست به خودی خود از بین نرفت یا بزرگتر شد، پزشک ممکن است درمانی را برای کوچک‌کردن یا برداشتن کیست توصیه کند.

کیست تخمدان چیست؟

کیست تخمدان کیسه‌ای پر از مایع یا مواد نیمه جامد است که بر رو،  یا درون یکی از تخمدان‌ها تشکیل می‌شود. تخمدان‌ها، اندام های کوچکی در لگن هستند که هورمون های زنانه را می‌سازند و سلول‌های تخمک را نگه می‌دارند.

کیست‌ها انواع مختلفی دارند که بسیاری از آنها طبیعی و بی ضرر (خوش خیم) هستند. کیست‌های عملکردی، که مرتبط با بیماری نیستند، در نتیجه تخمک گذاری ایجاد می‌شوند (آزاد شدن تخمک از تخمدان). کیست‌های عملکردی به طور کلی با گذشت زمان، معمولاً در عرض ۶۰ روز، بدون درمان خاصی، کوچک می‌شوند.

کیست های عملکردی تخمدان که وجود آنها در این ناحیه نسبتاً شایع است، نباید با سایر انواع کیست هایی که مرتبط با بیماری هستند اشتباه گرفته شوند. شرایطی مانند سندرم تخمدان پلی کیستیک وسرطان تخمدان، همچنین باعث رشد کیست روی تخمدان ها می شوند. اگر هر یک از علائم ذکر شده در زیر را دارید، به پزشک مراجعه کنید. پزشک می تواند نوع کیست شما را تعیین کند.

چه چیزی باعث ایجاد کیست تخمدان می شود؟

علت دقیق ایجاد کیست تخمدان مشخص نیست.

علائم کیست تخمدان چیست؟

برخی از کیست های کوچکتر هیچ علائمی در فرد ایجاد نمی‌کنند. در این موارد ممکن است حتی فرد نداند که کیست دارد. کیست های بزرگتر ممکن است علائم زیر را ایجاد کنند:

 • درد لگنیا یک درد مبهم در کمر.
 • احساس پری (نفخ) در قسمت پایین شکم.
 • درد هنگام مقاربت جنسی.
 • درد های مقطعی

برخی از علائم طولانی مدت نیز ممکن است با وضعیتی به نام سندرم تخمدان پلی کیستیک همراه باشد. این سندرم، عارضه ای است که باعث پریودهای نامنظم و سایر مشکلات مرتبط با هورمون می شود، از جمله چاقی و ناباروری.

سایر علائم سندرم تخمدان پلی کیستیک عبارتند ازهیرسوتیسم (افزایش رشد موهای بدن) و مشکل در کاهش وزن.

عوارض کیست تخمدان چیست؟

اگر کیست باز شود، می تواند باعث درد شدید و تورم در شکم شود. اغلب، کیست به خودی خود بازجذب می شود.

آیا ارتباطی بین کیست تخمدان و ناباروری وجود دارد؟

برخی از کیست های تخمدان می توانند با کاهش توان باروری همراه باشند. با این حال، این مورد بستگی به نوع کیست تخمدان دارد.

کیست های تخمدان که می توانند بر باروری شما تأثیر بگذارند عبارتند از:

 • آندومتریوم ها: اندومتریوم ها (en-doe-me-tree-O-muhs) کیست هایی هستند که در اثر اندومتریوز ایجاد می شوند، اندومتریوز وضعیتی که در آن بافتی که به طور معمول پوشش رحم شما (اندومتر) را پوشش می دهد در خارج از رحم رشد می کند. این کیست های تخمدان ممکن است با مشکلات باروری همراه باشد.
 • کیست های تخمدان ناشی از سندرم تخمدان پلی کیستیک:سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) وضعیتی است که با بسیاری از کیست‌های کوچک روی تخمدان‌ها، پریودهای نامنظم و سطوح بالای هورمون‌های خاص، تشخیص داده میشود. سندرم تخمدان پلی کیستیک با تخمک گذاری نامنظم همراه است که ممکن است در برخی از زنان به مشکلات باروری نیز بیانجامد.

این نوع کیست‌های تخمدان معمولاً بر باروری تأثیر نمی‌گذارند:

 • کیست های عملکردی: کیست های عملکردی – مانند کیست های فولیکولی یا کیست های جسم زرد، شایع ترین نوع کیست تخمدان هستند. کیست های عملکردی در طول چرخه قاعدگی طبیعی ایجاد می شوند و باعث ناباروری نمی شوند یا به آن کمک نمی کنند. در واقع، کیست های عملکردی نشان می دهند که عملکردهای لازم منجر به باروری در حال انجام است.
 • سیستادنوما: سیستادنوماها (sis-tad-uh-NO-muhs) کیست هایی در تخمدان هستند که از سطح تخمدان ها به وجود می آیند. اگرچه ممکن است نیاز به درمان داشته باشند، اما بر باروری تأثیری ندارند.
 • کیست های درموئید: این کیست های جامد به جای مایع، حاوی بافتی مانند پوست، مو یا حتی دندان هستند. کیست درموئید با ناباروری مرتبط نیست.

اگر وجود کیست در تخمدان شما تشخیص داده شده است و نگران باردار شدن خود هستید، با پزشک خود صحبت کنید. پزشک، گزینه های درمانی را که ممکن است شانس بارداری را بهبود بخشد، به شما معرفی خواهد کرد.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

در صورت بروز هر یک از موارد زیر، به پزشک مراجعه کنید اگر:

 • دوره های قاعدگی دیر به دیر، نامنظم یا دردناک
 • درد شکم شما از بین نمی رود.
 • شکم شما بزرگ یا متورم می شود.
 • در ادرار کردن یا تخلیه کامل مثانه مشکل دارید.
 • هنگام مقاربت جنسی، درد داشته باشید.
 • شما احساس پری (نفخ)، فشار یا ناراحتی در شکم خود دارید.
 • بدون هیچ دلیل مشخصی وزن کم می کنید.
 • به طور کلی احساس بیمار بودن می کنید.

کیست تخمدان چگونه تشخیص داده می شود؟

آنطور که در مقاله « تشخیص کیست تخمدان » سایت دکتر سولماز محمدی متخصص زنان و زایمان آمده است، پزشک ابتدا بارداری را به عنوان علت ایجاد کننده این علائم، ازریابی می کند. سپس، پزشک ممکن است برای تشخیص کیست تخمدان از آزمایش های زیر استفاده کند:

 • معاینه لگن: در این معاینه، پزشک از ابزاری برای گشاد کردن واژن استفاده می کند که به پزشک اجازه می دهد واژن، دهانه رحم و داخل رحم را معاینه کند. پزشک همچنین اندام های تناسلی را برای هرگونه توده یا تغییر، معاینه می کند.
 • آزمایشات خون: این آزمایش ها برای اندازه گیری سطح برخی هورمون های خون استفاده می شود.
 • سونوگرافی: این تست از امواج صوتی برای ایجاد تصاویری از اندام های داخلی بدن استفاده می کند. می توان از آن برای تشخیص کیست روی تخمدان نیز استفاده کرد.
 • لاپاراسکوپی: روشی است که در اتاق عمل انجام می شود و در آن پزشک دستگاه کوچکی را از طریق یک برش (بریدگی) در شکم وارد می کند. او اندام های تناسلی و حفره لگن را با استفاده از دستگاه مشاهده می کند. اگر کیست در این زمان تشخیص داده شود، می توان آن را خارج کرد.

کیست تخمدان چگونه درمان می شود؟

کیست های عملکردی تخمدان به طور کلی بدون درمان از بین می روند. با توجه به اطلاعاتی که در سایت دکتر محمدی متخصص زنان و زایمان درباره درمان کیست تخمدان وجود دارد ممکن است داروهایی حاوی هورمون (مانند قرص های ضد بارداری) برای توقف تخمک گذاری و جلوگیری از تشکیل کیست در آینده، تجویز شود. اگر تخمک‌گذاری نکنید، کیست های عملکردی نیز ایجاد نمی‌شوند. در برخی موارد، ممکن است جراحی برای برداشتن کیست ضروری باشد.

چه نوع جراحی برای درمان کیست تخمدان انجام می شود؟

نوع جراحی کیست تخمدان ، بستگی به اندازه کیست و ظاهر آن در سونوگرافی دارد. روش های مختلف جراحی عبارتند از:

 • لاپاراسکوپی: روشی است که در آن پزشک دستگاه کوچکی را از طریق یک برش کوچک در شکم وارد می کند. او اندام های تناسلی و حفره لگن را با استفاده از دستگاه مشاهده می کند. پزشک می تواند کیست را از طریق برش های کوچک خارج کند.
 • لاپاراتومی: در این روش، از برش بزرگتری برای برداشتن کیست استفاده می شود. کیست از نظر سرطانی بودن نیز مورد آزمایش قرار می گیرد. اگر سرطانی باشد، پزشک ممکن است نیاز به برداشتن یک یا هر دو تخمدان داشته باشد. غدد لنفاوی ساختارهای کوچک و لوبیایی شکلی هستند که در سراسر بدن یافت می شوند و سلول های ضد عفونت را تولید و ذخیره می کنند، اما ممکن است حاوی سلول های سرطانی باشند.

برای کسب اطلاع از اقدامات ضروری قبل و بعد از عمل پیشنهاد میکنیم مقاله «جراحی کیست تخمدان» سایت دکتر سولماز محمدی را مطالعه بفرمائید.

آیا می توان از کیست تخمدان پیشگیری کرد؟

مصرف داروهای حاوی هورمون (مانند قرص های ضد بارداری) تخمک گذاری را متوقف می کند. با این حال، بسیاری از زنانی که از داروهای ضد بارداری خوراکی با دوز پایین استفاده می کنند ممکن است هنوز هم تخمک گذاری کنند. اگرچه هیچ مطالعه ای انجام نشده است که نشان دهد قرص های ضد بارداری خوراکی، احتمال تشکیل کیست های تخمدان را کاهش می دهند، اما هنوز بسیاری از پزشکان، این داروها را تجویز می کنند.

  https://didshahr.ir/21799

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

انتشار مجدد مطالب تنها با ذکر نام منبع "دید شهر" مجاز میباشد.