https://didshahr.ir/21846

در قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت برای تولد فرزند سوم تسهیلاتی در نظر گرفته شده است.

امتیازات فرزند سوم چرا اعمال نمی شود؟

طبق قانون کسانی که فرزند سوم آنها بعد از ابلاغ قانون جوانی جمعیت به دنیا آمده باشد، حتی اگر قبلا از امکانات دولتی مسکن(مانند مسکن مهر و مسکن ملی) استفاده کرده باشند، می‌توانند مجددا از این امکانات استفاده کنند و اصطلاحا فرم جیم آنها در وزارت مسکن سبز می‌شود. پیش از این، هر خانواده فقط یک بار می‌توانست از این امکانات استفاده کند و فرم جیم او قرمز می‌شد. این قانون برای متولدین بعد از سال 1400 شامل می شود و قبل از آن دولت هیچ حمایتی از آنها می کند. در این مورد یکی ازمخاطبان پیامی برای ما ارسال کرده است.

این مخاطبان آورده است: 

چرا امتیازات قانون حمایت از جوانی جمعیت، تنها مختص به خانواده‌هایی می شود که بعد از سال ۱۴۰۰ دارای فرزند سوم شده‌اند.
فکر میکنید خانواده هایی که پیش از این تاریخ فرزند سوم و چهارم و … به دنیا آورده اند نفسشان از جای گرم بیرون آمده است و مشکلات مالی و خودرو و مسکن ندارند؟
اطلاع دارید اجاره یک منزل که صاحبخانه قبول کند به خانواده دارای دو فرزند به بالا بدهد چه مقدار سخت و سنگین است؟
اطلاع دارید برای همین یک ماه مبارک، سرویس مدرسه دو، سه دانش‌آموز چه هزینه‌ای را بر دوش این خانواده‌ها گذاشته است؟
اطلاع دارید هزینه کیف و کفش و لباس و دفتر و کتاب دو، سه دانش‌آموز چقدر است؟
خانواده‌هایی که تنها برای جلوگیری از پیر شدن جمعیت کشور و افزایش جمعیت دارای سه، چهار و پنج و بالاتر فرزند شده‌اند نیز در این کشور حقی دارند.
درست است که این خانواده ها در دولت قبل ، بدون چشمداشت و توقعی همه مشکلات مالی را تحمل کرده و بچه‌دار شده‌اند، اما وقتی می‌بینند خانواده‌هایی که سه فرزند دارند تنها با این تفاوت که فرزند سومشان در سال ۱۴۰۰ به بعد به دنیا آمده است از وام قرض الحسنه و مسکن و اولویت خودرو بهره مند شده‌اند ، آزرده خاطر و سرخورده می شوند.
لطفا با تجدیدنظر در قانون جوانی جمعیت، این خانواده‌ها را نیز در نظر بگیرید.

 

دیدگاه ها

 1. فاطمه لشنی زند گفت:

  سلام من خودم ۴ فرزند دارم که فرزند آخرم در دی ماه ۱۳۹۹ دنیا آمده باور بفرمائید من بنا به درخواست مقام معظم رهبری که در خصوص جمعیت کشور صحبت کردند تصمیم گرفتم صاحب فرزند دیگری شوم خانه هم ندارم مستاجر هستم کارمند با حقوق ۷ونیم میلیون و اقساط فراوان

 2. مهسا شعبانی گفت:

  کاملا به جاست کسانی که دارای سه فرزند هستند همه حمایت شوند

 3. سعید گفت:

  موافقم کاملا دستهموافق هستم. خانواده هایی هم که سن پدر و مادر بالا نیست و صاحب سه فرزند یا بیشتر هستند که قبل از سال ۱۴۰۰ به دنیا آمدند باید شامل این قانون شوند. به طور مثال بیان شود که مادران متولد ۵۷ به بعد که سه فرزند یا بیشتر دارند شامل این قانون می شوند.

 4. لیلی نجفی گفت:

  الان یه سوال … از چه سالی بگذارند که قبل از اون اعتراض نگذارند … مثلا ۱۳۹۰ خب قبلیاش میگن چرا ۸۹ نباشه .. فک کنم پدر بزرگ من که ۱۰ تا بچه داره بیاد اعتراض کنه بگه چرا از سال ۱۳۲۶ نباشه منکه ۱۰ تا بچه دارم جزو مردم نیستم …خخخ

 5. فرزند من گفت:

  سلام،این طرح شامل کسانی شده که فرزندانشون متولد24آبان به بعدباشه حداقل درطرح بیان میکردن متولدین 1400 نه متولدین روزی که قانون تصویب شده

 6. حسین گفت:

  سلام ،طرح بایداصلاح بشه من خودم الآن با4فرزندمستاجرهستم واقعا وقتی میریم برای خونه تعدادروکه میپرسن اصلاخونه نمیدن

 7. صادق گفت:

  این مطالبه بسیار درست است ودر قانون مربوطه همه امتیازات به متولدین بعداز ۱۴۰۰ تخصیص داده نشده ولی در عمل متاسفانه این قید غیر قانونی به همه تسری داده شده است

 8. موسی گفت:

  فرزند سوم من 19 ابان 1400 یعنی روز تصویب طرح حمایت از خانواده به دنیا آمده اولش قانون ثبت نام خودرو و مسکن 19 ابان بود بعد شد روز ابلاغ قانون یعنی 24 آبان. الان من نه در طرح خودرو نه در طرح مسکن هیچ طرح حمایتی شرکت کنم حالا اونایی که از ابتدای 1400 یا قبلش بچه سوم و بیشتر داشتن که اصلا حمایت نمی شوند این عادلانه نیست.

 9. افشین گفت:

  مگر مردم باید اول قانون و امتیاز ها را ببینند و بعد بچه دار شوند یا قانونگزار سال های موثر بر جوانی جمعیت را تعیین کند و امتیاز بدهد. بنظر من اونهایی که توی دولت ناامیدی جرات بچه دار شدن داشتند و خیلی هاشون پیرو مطالبه رهبری از جوانان این اقدام را کردند تو امتیاز ها مستحق تر هستند تا اونهایی که بعد از بخشنامه اقدام می کنند.

 10. ناشناس گفت:

  سلام بنده هم سه قلوی ۹ساله دارم بااینکه همسرم شاغل دولته ولی دراین دوسال که مدارس مجازی بودن بچه هام چندماه بایه گوشی سرکردن ومجبورشدیم تقریبا باکل حقوقمون یه گوشی ۴ تومنی تهیه کنیم،یه پراید داریم که برای مسافرت چندروزه حسابی اذیت میشیم واصلا توان تبدیلش رونداریم واقعانیازمندحمایت دولتیم.تاالان برای تامین نیازبچه هامون به کسی جزخدارونزدیم ولی واقعاحسرت کشیدن برای یه دوچرخه ازطرف تنهاپسرت چون حقوق دولتیت کفاف نمیده ،خیلی غصه داره،اینکه نتونی برا دخترات آرزوهاشونوبرآورده کنی وهمیشه یه گله داشته باشن.‌..

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتشار مجدد مطالب تنها با ذکر نام منبع "دید شهر" مجاز میباشد.