https://didshahr.ir/2194

فرماندار مشگین شهر با اشاره به معرفی شدن شهر یری بعنوان پایگاه ملی باستان شناسی کشور گفت: انتخاب یک مجموعه تاریخی و اثر باستانی به عنوان پایگاه ملی به منزله قرار گرفتن آن در لیست آثار برجسته و شاخص تاریخی کشور است.

به گزارش دیدشهر، اکبر صمدی در بازدید از محوطه شهریری گفت: بدنبال پیگیری های مسئولان استان در خصوص ساماندهی این محوطه، سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری آن را به عنوان پایگاه ملی باستان شناسی در ایران معرفی کرده است.

او افزود: انتخاب یک مجموعه تاریخی و اثر باستانی به عنوان پایگاه ملی به منزله قرار گرفتن آن در لیست آثار برجسته و شاخص تاریخی کشور است.

وی اظهارداشت: از این پس اعتبارات مربوط به حفاظت ، مرمت و نگهداری از محل اعتبارات ملی پرداخت خواهد شد.

صمدی ادامه داد: با انتخاب این منطقه به عنوان پایگاه ملی، اعتبارات قابل توجهی به این مجموعه اختصاص خواهد یافت که می توان به شکل ویژه طرح های صیانت و حفاظت شهریری را عملیاتی کرد.

وی گفت: هم اکنون عملیات سنگ فرش کردن جاده دسترسی این محوطه در حال اجراست و عملیات اجرایی ساختمان سرویس های بهداشتی و نمازخانه نیز در حال اجرا می باشد.

او افزود: بزودی با تصویب طرح پوشش سقف قسمت معبد محوطه در شورای فنی سازمان عملیات مسقف کردن این قسمت نیز آغاز خواهد شد.

آثار باستانی

وی مرمت سنگ افراشته ها را از اولویت های اصلی این محوطه بیان کرد و از همکاری چند دانشگاه و موسسه علمی جهت مرمت سنگ افراشته ها خبر داد.

محوطه باستانی شهریری در 25 کیلومتری شرق مشگین شهر و در بالا دست روستای پیرازمیان واقع شده است.

بر اساس نتایج بدست آمده از سه فصل کاوش های باستان شناسی در این محوطه قدمت محوطه باستانی شهریری مشگین شهر به 6 هزار سال قبل از میلاد مسیح مربوط می شود.

مشگین شهر در شمال غربی اردبیل قرار دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتشار مجدد مطالب تنها با ذکر نام منبع "دید شهر" مجاز میباشد.