https://didshahr.ir/22156

هنگامی که شما در گردن یا ناحیه بالای پشت خود دردی را احساس می کنید که تا به حال نکرده اید، ممکن است دچار بیرون زدگی دیسک گردن شده باشید.

هنگامی که شما در گردن یا ناحیه بالای پشت خود دردی را احساس می کنید که تا به حال نکرده اید، ممکن است دچار بیرون زدگی دیسک گردن شده باشید. در حالی که این مورد می تواند نگران کننده باشد، اما یک مشکل سلامتی غیرمعمول در سن شما نیست. در واقع، شما بعضی اوقات می توانید یکی از این مشکلات را بدون داشتن هیچ گونه علائمی داشته باشید.

به ندرت نشانه ها و علائم یک دیسک بیرون زده گردن ممکن است به تدریج بدتر از زمانی شود که در آن نشانه ها و علائم ثابت مانده و خود به خود مشکل حل می شوند. اگر یک ریشه عصبی در گردن در حالت آزاردهنده یا ملتهب باقی بماند، شما ممکن است احساس گزگز و بی حسی در دست و پا به همراه ضعف در بازوهای خود را داشته باشید.

به صورتی مشابه، اگر نخاع شما تحت فشار قرار گیرد یا توسط یک دیسک بیرون زده گردن ملتهب گردد، مشکلات در راه رفتن، هماهنگی و یا کاهش کنترل مثانه یا روده‌ها ممکن است به وجود آید. این نوع از نقص های عصبی را باید فوراً تحت نظارت پزشکی قرار داد، تا از بدتر شدن آن ها و ایجاد از کار افتادگی درجه بالا جلوگیری شود.

از این علائم دیسک بیرون زده گردن چشم پوشی نکنید

 

علائم بیرون زدگی دیسک گردن طیف گسترده ای دارند. بعضی اوقات، فتق دیسک گردن هیچ گونه علائمی را ایجاد نمی کند؛ اما از طرفی هم می تواند موجب گردن درد و دیگر انواع درد در دست ها و بازوها منجر شود. با در نظر گرفتن موارد یاد شده در مقاله‌ای در سایت درمان درد، گردن درد می تواند به ایجاد درد در شانه، بی حسی در بازو و ناتوان کردن شخص منتهی شود. خوشبختانه، بیشتر دیسک های بیرون زده نیازی به عمل جراحی ستون فقرات ندارند و نسبت به درمان های غیرجراحی عکس العمل مثبتی نشان می دهند.

با این حال، بعضی از علائم بیرون زدگی گردن نشان دهنده پتانسیل ایجاد پیچیدگی های بسیار جدی هستند و نیاز به توجهات فوری پزشکی دارند. اگر شما هر کدام از علائم دیسک بیرون زده گردن که در زیر مطرح شده را داشته باشید، با پزشک خود فوراً تماس بگیرید:

 • از دست دادن کنترل روده ها و مثانه، از دست دادن حس در اندام های پایین بدن (ساق ها و پاها): این علائم، که ممکن است توسط دیسک بیرون زده کمری به وجود آید، ممکن است به سندروم cauda equina مرتبط باشد. سندروم cauda equina بسیار نادر است اما اختلالات جدی در ستون فقرات نیاز به توجهات بسیار جدی پزشکی دارد. سندروم cauda equina معمولاً با دیسک بیرون زده کمر مرتبط می باشد، اما می تواند در اثر دیسک بیرون زده گردن نیز به وجود آید.
 • از دست دادن تعادل و توانایی های خوب موتوری و ضعف در عضلات: این علائم، فشار را بر روی عصب ستون فقرات نشان می دهد. در بیشتر موارد شدت دار، دیسک بیرون زده، خود می تواند نخاع را تحت فشار قرار دهد. این مورد با نام میلوپاتی (Myelopathy) شناخته می شود و معمولاً در دیسک بیرون زده گردن اتفاق می افتد.

علاوه بر این علائم، شما در صورت داشتن موارد زیر باید به پزشک مراجعه کنید:

 • علائم شما عکس العملی نسبت به درمان نشان ندهند یا با درمان خانگی (مانند درمان سرمایی و حرارتی و داروهای بدون نسخه) بدتر شوند.
 • درد شما در فعالیت های روزانه شما اختلال ایجاد می کند (به عنوان مثال، کیفیت خواب شما را کاهش داده یا باعث می شود تا شما نتوانید کار کنید).

درمان برای دیسک بیرون زده معمولی گردن

درد برای دیسک بیرون زده گردن می تواند به طور معمول با درمان های غیرجراحی مدیریت شود. درمان های اولیه ممکن است شامل مقداری استراحت کوتاه مدت، استفاده از داروهای ضد درد و درمان فیزیکی برای بهبود قدرت، انعطاف پذیری و حالت بدنی گردن باشد.

تغییر دادن فعالیت ها

یک دیسک بیرون زده گردن معمولاً زمانی که در ابتدا به وجود می آید یا در زمان انجام فعالیت های التهاب دار درد بیشتری را ایجاد می کند. اگر درد گردن حاد باشد و به سمت بازو یا دست انتشار پیدا کند، یک استراحت کوتاه مدت و تغییر دادن فعالیت توصیه می شود. مثال هایی از این قبیل عبارتند از:

 • خودداری از انجام فعالیت های دشوار، مانند کارهای فیزیکی سنگین یا ورزش کردن
 • جلوگیری از انجام حرکات بخصوص که درد را بدتر می کند، مانند چرخاندن سر خود به یک سمت
 • تغییر دادن موقعیت های خواب، مانند عوض کردن بالشیا خوابیدن بر روی پشت به جای خوابیدن بر روی بغل یا شکم

استراحت منجر به کاهش یافتن شدت درد یک دیسک بیرون زده گردن می شود. با کاهش یافتن درد، درجات فعالیت ممکن است دوباره افزایش پیدا کند.

داروها

داروها ممکن است شامل داروهای غیراستروئیدی و ضدالتهاب برای کاهش ورم، شل کننده عضله برای آرام کردن اسپاسم ها یا مُسَکِن ها باشند. معمولاً داروهای بدون نسخه در ابتدا توصیه خواهد شد. اگر داروهای بدون نسخه تسکین درد لازم را فراهم نکنند، یک متخصص فیزیکی می تواند داروهای قوی تری را تجویز کند.

درمان فیزیکی

 

بعضی ورزش ها می توانند به بهبود علائم مربوط به دیسک بیرون زده گردن کمک کنند. یک متخصص فیزیکی می تواند به شما آموزش دهد که کدام ورزش ها عضلات محافظ پشت شما را قوی می کند. همچنین، برنامه های درمان فیزیکی شامل موارد زیر خواهند بود:

 • انجام ورزش های کششی برای انعطاف پذیر نگه داشتن عضلات شما
 • ورزش های ایروبیک یا هوازی مانند راه رفتن یا سوار شدن بر روی دوچرخه ثابت
 • ماساژ
 • درمان های فراصوتی
 • شبیه سازی الکتریکی برای عضلات

درمان برای دیسک بیرون زده شدید گردن

اگر درد شدید باشد و دارو نسبت به درد عکس العملی نشان ندهد، گزینه های درمانی تهاجمی بیشتری ممکن است برای استفاده در نظر گرفته شوند.

تزریقات اِپیدورال استروئیدی به گردن

یک راه حل استروئیدی به درون محوطه اِپیدورال (لایه بیرونی کانال ستون فقرات) تزریق می شود تا التهابات را کاهش دهد. این تزریق تاکنون یکی از رایج ترین روش های استفاده شده برای دیسک های بیرون زده گردن شناخته شده است.

تزریق انتخابی به داخل ریشه عصبی

یک راه حل استروئیدی و بی حس کننده در نزدیکی عصب ستون فقرات که از حفره های بین مهره ای خارج می شود، تزریق می شود. این تزریق همچنین به تشخیص این که کدام ریشه عصبی در حال ایجاد درد است، کمک می کند.

عمل جراحی برای دیسک بیرون زده گردن

اگر نقص های عصبی بدتر یا درد آن ها بیشتر از 6 تا 12 هفته شود، عمل جراحی ممکن است برای جلوگیری از پیشرفت نقص های عصبی مانند بی حسی و حس گزگز در بازوها، در نظر گرفته شود.

دیسککتومی جلو و ادغام کردن ستون فقرات

 

عمل جراحی دیسککتومی جلو و ادغام ستون فقرات، یکی از متداول ترین روش ها در میان جراحان ستون فقرات برای درمان دیسک بیرون زده گردن می باشد. در این عمل جراحی، دیسک توسط یک شکاف ایجاد شده کوچک در جلوی گردن، برداشته می شود. پس از برداشته شدن دیسک، فضای خالی دیسک خود برای مهره های مجاور و در نهایت رشد و ادغام آن ها در کنار یکدیگر خالی می شود. یک صفحه کوچک یا قاب می تواند در جلوی زنجیره برای ثبات بیشتر و احتمالاً بالا بردن درجه موفقیت در فرآیند ادغام، اعمال شود.

در یک عمل جراحی دیسککتومی جلو و ادغام ستون فقرات، جایگذاری یک دیسک مصنوعی شامل برداشتن دیسک خراب به وسیله یک برش کوچک در جلوی گردن می باشد. به جای ادغام کردن مهره های مجاور، یک دیسک مصنوعی در فضای خالی بین مهره های مجاور اعمال می شود. هدف از اعمال دیسک مصنوعی، تقلید شکل و کارکرد دیسک اصلی می باشد.

دیسککتومی گردن از پشت

این عمل جراحی مانند فرآیند دیسککتومی کمر از پشت می باشد. این روش ممکن است روشی منطقی برای دیسک های گردن که به سمت تونل (که در آن عصب ها تا خروج از کانال ستون فقرات، در آن قرار گرفته اند) مایل شده اند، باشد. این روش از پشت، دشوارتر از فرآیند جلو می باشد و دلیل آن وجود رگ های بسیار زیاد در این ناحیه است که می تواند منجر به خونریزی شود. خونریزی باعث محدود شدن قوه دید و تجسم در حین عمل جراحی می شود. این روش همچنین نیاز به نفوذ بیشتر نسبت به ستون فقرات خواهد داشت و ریسک پیچیدگی های بیشتر را به وجود خواهد آورد.

  https://didshahr.ir/22156

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتشار مجدد مطالب تنها با ذکر نام منبع "دید شهر" مجاز میباشد.