https://didshahr.ir/22173

تزریق یا پیوند چربی یک عمل جراحی است که در طی آن سلول‌های چربی از نقطه‌ای از بدن به نقطه‌ی دیگر انتقال داده می‌شوند.

 

 

هدف از انجام این جراحی بهبود ظاهر منطقه‌ی گیرنده‌ی چربی خواهد بود. در این روش بافت چربی با استفاده از روش لیپوساکشن خارج شده و پس از فرآوری، سلول‌های چربی پالایش شده به منطقه‌ی مورد نظر تزریق خواهند شد.

روند تزریق چربی

 

عمل تزریق چربی دارای 3 مرحله‌ی اصلی است:

  1. استخراج چربی از محل برداشت با استفاده از عمل لیپوساکشن
  2. جدا کردن، قرار دادن در سانتریفیوژ و فرآوری چربی
  3. تزریق مجدد چربی پالایش شده به منطقه‌ای که نیازمند اصلاح ظاهری است.

در مرحله‌ی اول بافت چربی با استفاده از تکنیک لیپوساکشن از بدن خارج می‌شود. بهتر است این کار به صورت دستی و با استفاده از کانولاهای باریک لیپوساکشن که سوراخ‌های کوچکی دارند انجام شود. لیپوساکشن با کمک لیزر یا اولتراسوند منجر به تخریب سلول‌های چربی شده و نباید مورد استفاده قرار بگیرند.

پس از آن بافت چربی پالایش شده و در سانتریفیوژ قرار داده می‌شود تا سلول‌های زائد، مایعات اضافی و سلول‌های مرده از آن جدا شوند. یکی از تکنیک‌های جایگزین، شستشوی چربی با استفاده از محلول استریل سالین خواهد بود. سپس سلول‌های چربی که احتمالاً زنده نمانده و یا برای بافت سالم مشکل ایجاد می‌کنند دور ریخته خواهند شد.

در مرحله‌ی آخر بافت چربی به شکل قطره‌های کوچک به بافت زیرپوستی منطقه‌ی گیرنده تزریق خواهد شد. این کار به منظور تأمین خونرسانی بافت چربی و زنده ماندن آن انجام می‌شود. میزان چربی تزریق شده با واحد سی سی اندازه گیری شده و بسته به شرایط هر بیمار و محل تزریق چربی متفاوت خواهد بود.

دوره‌ی بهبودی پس از تزریق چربی

 

بهبودی پس از تزریق چربی به محل انجام تزریق بستگی خواهد داشت. در ادامه به طور دوره‌ی بهبودی در برخی از مناطق رایج اشاره خواهیم کرد:

پیروی از دستورالعمل‌های دوره‌ی بهبودی

در حالی که عمل تزریق چربی نوعی جراحی پلاستیک کم تهاجمی محسوب می‌شود، لازم است تا اقدامات مراقبتی دوره‌ی بهبودی را به دقت انجام دهید. افرادی که دستورات جراح خود را به دقت دنبال می‌کنند دوره‌ی بهبودی را سریع‌تر و بی خطرتر پشت سر خواهند گذاشت.

زمانی که بیمار به خانه باز می‌گردد باید در یک موقعیت مناسب استراحت کرده و از وارد کردن فشار به باسن خود پرهیز کند. همچنین فرد باید از جوراب‌های واریسی استفاده کرده و مقادیر زیادی آب بنوشد. بدن برای بهبودی به زمان و مراقبت نیاز خواهد داشت و بهتر است تا چند روز پس از انجام جراحی فرد دیگری برای مراقبت از شما حضور داشته باشد تا دوره‌ی بهبودی اولیه به خوبی طی شود.

بایدها و نبایدهای قبل و بعد از جراحی

 

اگر قبل از جراحی برای شما پماد آنتی بیوتیک تجویز شد مقدار کمی از آن را به داخل بینی خود بمالید. لازم است تا این کار را به مدت 3 روز قبل از جراحی و روزانه 3 مرتبه انجام دهید. در شب قبل از جراحی موهای خود را با استفاده از یک شامپوی آنتی باکتریال به طور کامل شستشو دهید و برای رفتن به کلینیک لباس‌های گشاد و راحت بپوشید.

از یک نفر کمک بخواهید

از یک نفر بخواهید تا شما را برای رفتن به کلینیک همراهی کرده و رانندگی کند. شما بعد از جراحی توانایی رانندگی کردن نخواهید داشت. همچنین از کسی بخواهید تا شب اول پس از جراحی را کنار شما باشد.

نبایدها

حداقل به مدت 2 هفته قبل از جراح و 3 هفته بعد از جراحی سیگار را ترک کنید. سیگار کشیدن و مصرف تنباکوی جویدنی هر دو باعث اختلال در گردش خون شما خواهند شد. در این صورت نتیجه‌ی جراحی شما تا حد زیادی تحت تأثیر قرار خواهد گرفت. مگر در صورت تجویز جراح، از مصرف آسپرین و داروهای ضد التهاب به مدت 2 هفته پس از جراحی خودداری کنید.

به بدن خود استراحت بدهید

به مدت 3 هفته پس از انجام جراحی از ورزش و فعالیت‌های شدید دوری کنید. بدن شما برای بهبودی به استراحت نیاز خواهد داشت. به مدت 4 هفته پس از جراحی از فشار دادن، ماساژ و لمس جای عمل خودداری کنید.

چه چیزی را باید انتظار داشت؟

اکثر افراد پس از انجام عمل تزریق چربی به مدت 1 هفته مرخصی گرفته و از منزل خارج نمی‌شوند. برخی افراد نیز در صورت امکان به مدت 2 هفته مرخصی می‌گیرند که علت آن تورم و کبودی ناشی از جراحی خواهد بود. پس از جراحی هم در محل برداشت و هم در محل تزریق چربی شاهد تورم و (احتمالاً) کبودی خواهید بود. تورم و کبودی شدید با گذشت 72 ساعت تسکین پیدا خواهد کرد ولی ممکن است تا 2 هفته پس از جراحی نیز شاهد تورم باشید.

چگونه می‌توان درد و تورم را کاهش داد؟

پزشک به منظور تسکین درد در مواقع لزوم برای شما داروهای مسکن تجویز خواهد کرد. همچنین داروهای آنتی بیوتیک برای شما تجویز شده و باید مطابق با دستور پزشک تا پایان دوره مصرف شوند. به بیماران توصیه می‌شود تا به مدت 4 هفته پس از جراحی محل تزریق چربی را بالا نگه دارند تا از ایجاد تورم جلوگیری شود. می‌توانید به منظور کاهش تورم منطقه‌ی تزریق را ماساژ دهید.

نباید از کمپرس یخ بر روی صورت خود استفاده کنید. یخ باعث تنگ شدن موقت عروق خونی صورت شده و از آن جایی که بافت چربی برای زنده ماندن به گردش خون زیادی نیاز دارد استفاده از کمپرس گرم ایده‌ی بهتری خواهد بود.

    https://didshahr.ir/22173

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتشار مجدد مطالب تنها با ذکر نام منبع "دید شهر" مجاز میباشد.