https://didshahr.ir/22312

عوامل زیادی به طور مستقیم بر تغییر قیمت پروفیل تاثیر می‌گذارند که از جمله می‌توان به: قیمت ورق، شمش فولادی، قیمت دلار، عرضه و تقاضا و… اشاره کرد. در این مطلب مروری بر تغییرات قیمت پروفیل در سال‌ها 99 و 1400 خواهیم داشت.

نوسانات قیمت پروفیل آهن، دلایل زیادی دارد که مهم‌ترین آن تغییرات قیمت ورق است.

نوسانات قیمت پروفیل آهن، دلایل زیادی دارد که مهم‌ترین آن تغییرات قیمت ورق است.

پروفیل یکی از مقاطع فولادی پرمصرف در صنایع مختلف است. پروفیل علاوه بر کاربرد گسترده در ساختمان‌سازی برای تولید انواع درب و پنجره، آسانسور و… در صنایع دیگری مانند خودروسازی هم کاربرد دارد؛ به دلیل همین کاربرد گسترده هرگونه تغییر در قیمت پروفیل بر قیمت مسکن و خودرو نیز تاثیرگذار است.

از آن جایی که پروفیل‌ها از ورق سیاه، آهن قراضه و شمش فولاد ساخته می‌شوند، قیمت ورق به صورت مستقیم بر قیمت پروفیل تاثیرگذار است. در این گفتار نمودار تغییرات قیمت این محصول پرکاربرد را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

طبق نظر کارشناسان آهن پرتال:

“در سال 99 که سیاه‌ترین سال اقتصادی در ایران به‌شمار می‌آید، شاهد افزایش 3.5 برابری قیمت پروفیل بودیم؛ افزایش قیمت ورق آهن، مواد اولیه، میزان عرضه و تقاضا و … تاثیرگذارترین عوامل بر روند صعودی قیمت پروفیل بودند. اما در سال 1400، نرخ پروفیل، سیر ملایم و کم‌ فراز و نشیبی را شاهد بود، به‌همین‌دلیل نوسانات نمودار قیمت پروفیل بسیار کم و ثبات نسبی را تجربه کرد.”

تاثیر اوضاع نابسامان اقتصادی سال 99 بر نمودار قیمت پروفیل

سال 99 یکی از سال‌های پرالتهاب اقتصاد ایران بود، افزایش قیمت‌های شوکه‌کننده این سال را به یکی از سیاه‌ترین سال‌های اقتصادی ایران تبدیل کرده است. دستاورد این اوضاع نابسامان اقتصادی برای بازار فولاد و پروفیل هم چیزی غیر از افزایش قیمت‌ها نبود.

همان‌طور که در نمودار زیر که به عنوان نمونه‌ای از نمودار تغییرات قیمت پروفیل برای یک پروفیل پرمصرف ترسیم شده قابل مشاهده است، قیمت قوطی آهن در سال 99 تحت تاثیر عواملی مانند افزایش قیمت ارز، افزایش قیمت جهانی فولاد و در پی آن افزایش قیمت ورق سیاه به عنوان ماده اولیه پروفیل تا حدود 3.5 برابر افزایش یافت.

 تغییرات قیمت پروفیل، به دلیل تغییرات قیمت دلار، ارز، قیمت جهانی فولاد و... است.

 تغییرات قیمت پروفیل، به دلیل تغییرات قیمت دلار، ارز، قیمت جهانی فولاد و… است.

در شهریور سال 99 شتاب افزایش قیمت پروفیل که به صورت یک قله صعودی در نمودار ترسیم شده است، تا افزایش 2.5 برابر قیمت پروفیل در مدت زمانی کوتاه پیش رفت. این افزایش قیمت افسار گسیخته متاثر از افزایش قیمت ارز و هم‌چنین قیمت جهانی فولاد و ورق سیاه به عنوان ماده اولیه پروفیل بود. روند صعودی افزایش قیمت پروفیل تا پایان سال 99 ادامه پیدا کرد؛ البته در مقاطعی از سال به دلیل کاهش تقاضا روند افزایش قیمت قدری تعدیل شد.

علت ثبات نسبی نمودار نوسانات قیمت پروفیل در سال 1400 چه بود؟

در سال 1400 برخلاف سال 99 نمودار نوسانات قیمت پروفیل سیر ملایم و کم‌ فراز و نشیبی را طی کرده است. یکی از دلایلی که می‌توان برای این شیب ملایم نمودار قیمت پروفیل مطرح کرد، رکود ساختمان‌سازی تحت تاثیر انتظارات برای مشخص شدن نتایج انتخابات ریاست جمهوری بود. پس از مشخص شدن نتایج انتخابات هم، ثبات نسبی قیمت ارز و عدم تخصیص بودجه مورد انتظار از سوی دولت به بخش عمرانی باعث ادامه روند ثبات نسبی نمودار تغییرات قیمت پروفیل شده است.

البته روند صعودی نمودار با شیب بسیار ملایم قابل مشاهده است. اما چون دامنه تغییرات قیمت پروفیل در 6 ماه اول سال 1400 از 3 هزار تومان تجاوز نمی‌کند، می‌توان گفت قیمت پروفیل در 6 ماه اول سال 1400 ثبات نسبی داشته است.

سرنوشت نمودار تغییرات قیمت پروفیل در ادامه سال 1400 چگونه خواهد بود؟

از ابتدای سال 1400 نمودار قیمت پروفیل با روند بسیار ملایم و قابل چشم‌پوشی در حال صعود است. احتمال اینکه ثبات نسبی قیمت در ماه‌های آینده هم قابل مشاهده باشد زیاد است. از طرفی قیمت جهانی پروفیل تحت تاثیر عواملی مانند عرضه بیش از حد این محصول توسط کشورهایی مانند امارات و چین در حال کاهش است. این کاهش قیمت جهانی می‌تواند به حفظ ثبات نسبی قیمت پروفیل در ایران هم کمک کند. البته چون قیمت پروفیل در ایران بیشتر تحت تاثیر قیمت ارز و تورم داخلی است، افزایش شیب صعودی نمودار نوسانات قیمت پروفیل در ماه‌های آینده تحت تاثیر افزایش قیمت ارز، دور از انتظار نیست.

در این تصویر، نمایی از کاربرد پروفیل درب و پنجره را مشاهده می کنید.

در این تصویر، نمایی از کاربرد پروفیل درب و پنجره را مشاهده می کنید.

مقایسه نمودار نوسانات قیمت پروفیل در سال‌های 99 و 1400

همان‌طور که در نمودار قابل مشاهده است، در سال 99 شاهد افزایش قیمت پروفیل به صورت تصاعدی بودیم. در این سال اتفاقاتی مانند خروج آمریکا از توافق نامه برجام باعث بی‌ارزش شدن پول ملی و افزایش قیمت دلار شد. این افزایش قیمت به صورت چشم‌گیری باعث افزایش قیمت انواع کالاهای استراتژیک از جمله مقاطع فولادی مانند پروفیل، تیرآهن و… شد. البته عواملی مانند سقوط بورس و هدر رفتن دارایی‌های مردم، عدم بالانس عرضه و تقاضا، تورم داخلی و… هم در افزایش قیمت پروفیل نقش داشتند.

 نمودار قیمت پروفیل 2 در سال 99 در این تصویر قابل مشاهده است.

در سال 1400 به دلیل رکود ساختمان‌سازی تحت تاثیر پاندمی کرونا و هم‌چنین کاهش قیمت جهانی فولاد و محصولات فولادی، نمودار نوسانات قیمت پروفیل تا به حال شیب بسیار ملایمی را تجربه کرده است. البته در یک ماه گذشته با افزیش قیمت دلار روند صعودی نمودار قیمت پروفیل قدری محسوس‌تر شد. به نظر می‌رسد در ادامه سال 1400 هم‌چنان قیمت دلار مهم‌ترین فاکتور تعیین‌کننده ثبات یا عدم ثبات قیمت پروفیل خواهد بود.

با توجه به تلاش‌های دولت برای ثابت نگه‌داشتن قیمت ارز، احتمال اینکه نمودار قیمت پروفیل شیب تند صعودی را تجربه کند کم است. اما چون فاکتورهای متعددی می‌توانند با افزایش قیمت دلار و تاثیر بر میزان عرضه و تقاضا باعث افزایش ناگهانی قیمت فولاد و محصولات فولادی شوند، ارائه نظر قطعی در این باره ممکن نیست.

نمودار تغییرات قیمت پروفیل در سال 1400 در این تصویر قابل مشاهده است.

نمودار تغییرات قیمت پروفیل در سال 1400 در این تصویر قابل مشاهده است.

چه عواملی بر قیمت پروفیل تاثیرگذار هستند؟

  • قیمت ارز

بدون شک در کشور ما نوسانات قیمت ارز یکی از مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار در تعیین قیمت فولاد و محصولات فولادی مانند پروفیل، تیرآهن، میلگرد و… است. افزایش قیمت ارز که می‌تواند ناشی از عوامل مختلفی مانند تحریم‌های اقتصادی و… باشد، باعث افزایش قیمت فولاد و محصولات فولادی مانند پروفیل خواهد شد.

  • عرضه و تقاضا

مسلما میزان عرضه و تقاضا یکی از فاکتورهای مهم برای تعیین قیمت نهایی هر کالا است. هر اندازه که عرضه یک کالا زیاد باشد قیمت آن کمتر و هر اندازه که تقاضا برای آن کالا افزایش یابد قیمت هم افزایش خواهد یافت. چون پروفیل‌ها در ساختمان‌سازی کاربرد گسترده‌ای دارند، در فصل‌هایی از سال که ساختمان‌سازی دچار رکود می‌شود قیمت پروفیل هم کاهش می‌یابد.

  • ضخامت، کیفیت و برند تولیدکننده

از آن‌جایی که پروفیل‌ها دارای تنوع و کاربردهای زیادی هستند و در ضخامت‌‌های مختلف با کیفیت‌های متنوع عرضه می‌شوند، عواملی مانند کیفیت پروفیل، ضخامت آن، متریال مورد استفاده و برند تولیدکننده پروفیل در تعیین قیمت نهایی آن تاثیرگذار هستند.

سخن آخر

در این گفتار به بررسی داده‌های آماری حاصل از نمودارهای قیمت پروفیل در سال‌های ۹۹ و ۱۴۰۰ پرداختیم. چون پروفیل‌ها در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند و کاربردهای گسترده‌ای دارند، پیش‌بینی قیمت پروفیل برای فعالان حوزه فولاد و محصولات فولادی و هم‌چنین فعالان صنایع ساختمان‌سازی و خودروسازی اهمیت ویژه‌ای دارد.

البته چون قیمت این محصول تحت تاثیر عوامل متنوعی قرار دارد، پیش‌بینی قیمت آن نیازمند تحلیل و بررسی تخصصی است. شما می‌توانید با مراجعه به سایت آهن پرتال علاوه بر مشاهده قیمت لحظه‌ای فولاد و محصولات فولادی به مقایسه قیمت‌های ارائه شده توسط انواع فروشندگان این محصولات بپردازید و در بهترین زمان با مقرون به صرفه‌ترین قیمت برای خرید فولاد و محصولات فولادی اقدام کنید.

    https://didshahr.ir/22312

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتشار مجدد مطالب تنها با ذکر نام منبع "دید شهر" مجاز میباشد.