https://didshahr.ir/22317

بعضی پل های تاریخی به دلیل داشتن یک سری ویژگی‌ها به‌قدری زیبا و دلفریب هستند که از آن‌ها به عنوان جاذبه‌ گردشگری نام برده می‌شود.

پل های که در جهان بسیار مشهور هستند

در پرونده امروز قصد داریم به گذشته‌ها برگردیم و پل‌هایی را که شاهد رویدادهای تاریخی بوده‌اند، با هم ببینیم.

راکوتز بروکه آلمان

پل راکوتز یا پل اهریمن در سال ۱۸۶۰ حدود ۱۵۰ سال قبل در کروملائوی آلمان ساخته ‌شده است. ساختمان بسیار ویژه و دقیق این پل باعث می‌شود پل و بازتاب آن در آب، صرف‌نظر از این که از چه موقعیتی به آن نگاه می‌کنید، دایره‌ای کامل تشکیل دهد که آن را به مکان مورد علاقه عکاسان حرفه‌ای تبدیل کرده است. برای ساخت این پل از لحاظ معماری، موانع زیادی وجود داشته و غلبه بر آن‌ها بسیار سخت بوده است. مردم محلی مدعی شدند که این پل توسط شیطان تسخیر شده و به همین دلیل آن را با نام پل شیطان یا پل اهریمن در جهان می‌شناسند.

آندرمات سوئیس

در اروپا پل‌های زیادی وجود دارد که معروف به پل شیطان هستند و پشت هر کدام از این پل‌ها، داستانی شبیه به افسانه یا خرافه وجود دارد. یکی از این پل‌ها، آندرمات معروف به پل شیطان است که در سوئیس قرار دارد. بر طبق یک افسانه‌ محلی در قرن سیزدهم یک شهردار از جان گذشته، دست به دامان شیطان شده و از او کمک می‌خواهد تا این پل را بسازد! شیطان موافقت می‌کند اما در مقابل، روح نخستین کسی را که از روی پل عبور کند، طلب می‌کند. این پل در منطقه‌ای زیبا و خوش منظره ساخته شده و رو به رودخانه‌ ریوس و تنگه شلونن است. امروزه معمولاً عاشقان پیاده‌روی در مسیر خود از روی این پل هم عبور می کنند و از چشم انداز زیبای تنگه لذت می‌برند.

هوانگشاین چین

هوانگشاین به معنی کوه(های) زرد، رشته کوهی در جنوب استان آنهویی در شرق چین است. این کوهستان یکی از مکان‌های مهم گردشگری در چین است و در سال ۱۹۹۰ به عنوان مکانی ترکیبی (طبیعی – فرهنگی) در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده ‌است. مکانی مملو از کانی که به خاطر مناظر باشکوهش که از قله‌های گرانیتی و صخره‌هایی که از دریایی از ابرها بیرون می‌آید، مشهور است. این کوهستان و پل معروف‌اش که دو صخره را به یکدیگر متصل می‌کند، جایگاه ویژه‌ای در ادبیات کشور چین دارد و الهام‌بخش هنرمندان ‌و ‌نویسندگان زیادی بوده است.

 پل برج انگلیس

پل برج نام یکی از مشهورترین سازه‌ها و پل‌های لندن است که روی رود تایمز ساخته شده. این پل که کار ساختش در ۱۸۸۶ آغاز شد و در ۱۸۹۴ به پایان رسید دارای معماری گوتیک است یعنی بخشی از مسیر جاده‌روی آن را می‌توان در مواقع لزوم بالا کشید تا کشتی‌های بزرگ بتوانند به‌راحتی از زیر آن عبور کنند. این پل یکی از محبوب ترین پل‌های متحرک جهان است و برای ساخت آن بیش از ۱۱ هزار تن فولاد استفاده شده است. طول این پل ۲۴۴ متر است که به سه بخش تقسیم شده که بزرگ‌ترین بخش آن ۶۱ متر است و هر کدام از برج‌های آن ۶۵ متر ارتفاع دارد. این اجازه به بازدیدکنندگان داده شده است تا از برج بالا بروند و حتی اتاق‌هایی را بر فراز آن اجاره کنند.

لیتافسان نروژ

این پل یک جاذبه گردشگری شناخته شده در اروپاست، از این نظر که از دو نهر مجزا تشکیل شده که از دریاچه Lotevatnet به پایین سرازیر می شوند و با سقوط آن‌ها در وسط آبشار می پیوندند. سقوطی آرام از ارتفاع بیش از 165 متر از دامنه کوه و گذر از زیر پل قدیمی و شش قوسه‏ آن، این پل را به یکی از معروف‌ترین و پربازدیدترین مکان‌های دیدنی کشور نروژ تبدیل کرده است. آبشاری در جاده ملی 13 که از نظر مردم این کشور شکوه و شاعرانگی‌اش بی‌همتاست.

گازتلگاست انگلیس

پل گازتلگاست ارتباط میان یک کلیسای قرن دهمی بر فراز جزایر صخره‌ای را با خشکی فراهم می‌کند. این منطقه در طول اعصار گذشته به میدانی برای جنگ‌های مختلف و نبردهای مهم تبدیل شده است. بنابراین تاریخی چشمگیر در این ناحیه وجود دارد. عبور از باریکه سنگی این ناحیه خطرناک است اما در صورتی که موفق به این کار شدید، تجربه آن فراموش‌نشدنی خواهد بود.

میسارلا پرتغال

پارک ملی پندا در پرتغال یکی از عجیب‌ترین پل‌های جهان را در خود جای داده است. پل میسارلا در این پارک که تنها پارک ملی پرتغال است، واقع شده. این پارک در شمالی‌ترین نقطه این کشور و هم‌مرز با کشور اسپانیا قرار دارد. تاریخ ساخت این پل به شش هزار سال قبل از میلاد برمی‌گردد و وجود مقبره‌ها و شواهد تاریخی زیادی در کنار آن باعث شده، یک پل تاریخی محسوب شود. امکان تماشای گونه‌های جانوری و زیستی مختلف در پارک پندا از فراز پل میسارلا، مقدمات تجربه حضور در یک منطقه هیجان‌انگیز و دیدنی را فراهم ساخته است.

مولرتال لوکزامبورگ

پل مولرتال، شهر کوچک Echternach را به یک نقطه گردشگری در جهان تبدیل کرده است. این شهر که به سوئیس کوچک شناخته می‌شود، پر از مکان‌های بکر و شگفت‌انگیز است که می‌تواند روزهای زیادی بساط سرگرمی گردشگران را فراهم کند. در این شهر مسیرهای مختلف پیاده‌روی برای بازدیدکننده‌ها طراحی شده است تا به راحتی بتوانند از طبیعت، دره‌ها و صخره‌ها استفاده کنند. پل مولرتال در کنار یک آبشار بزرگ در جنگلی مرموز قرار گرفته است که در تمام طول سال می‌توان به آن سفر کرد و در فضای پر رمز و راز آن شگفت زده شد.

منابع: عجیب‌ترین، الی‌گشت، کجارو، نمناک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

انتشار مجدد مطالب تنها با ذکر نام منبع "دید شهر" مجاز میباشد.