https://didshahr.ir/22698

شاید شما نیز بودجه‌ای محدود برای خرید خودرو داشته باشید. در این صورت قطعا یکی از سؤالات شما این است که خرید تیبا بهتر است یا پراید؟

بسیاری از ویژگی‌های دو خودرو مشابه یکدیگر هستند و قیمت برخی مدل‌هایشان نیز به‌همین‌ترتیب. در این مقاله با هدف پاسخ به سؤال تیبا یا پراید؟ مشخصات این دو را با یکدیگر مقایسه کنیم.

پلتفرم های پراید و تیبا

پلتفرم تولید پراید X100 نام دارد که تا سال ۱۳۹۹ برای تولید انواع خودروهای سدان و هاچبک از آن استفاده می‌شد. سایپا در سال ۱۳۸۷ با ارتقاء این پلتفرم به X200 تیبا صندوق‌دار را طراحی و روانه بازار کرد و در سال ۱۳۹۲ نیز از تیبا ۲ یا هاچبک، بهره‌برداری نمود. بنابراین با خرید تیبا احتمالا تجربه رانندگی بهتری نسبت به خرید پراید خواهید داشت.

مقایسه فنی پراید و تیبا

مهم‌ترین بخش از پاسخ به سؤال پراید یا تیبا مقایسه فنی دو خودرو است. باید گفت از‌این‌نظر، تیبا برتری محسوسی دارد. خرید پراید به معنی رانندگی با موتور M13 است. تیبا از مدل ارتقاءیافته همین موتور به نام M15‌ استفاده می‌کند. هر دو خودرو، گیربکس دستی پنج‌دنده‌ای دارند. به‌طورکلی تنها در یک مورد و آن‌هم در مصرف سوخت است که پراید نسبت تیبا بهتر عمل می‌کند. خلاصه‌ای از مشخصات فنی دو خودرو در جدول زیر آمده است.

مشخصات فنی تیبا

پراید

سیلندر/ سوپاپ چهار/ هشت چهار/ هشت
حجم موتور (سی‌سی) ۱۵۰۳ ۱۳۲۳
حداکثر قدرت (اسب بخار) ۸۷ ۷۱
حداکثر گشتاور (نیوتون‌متر) ۱۲۸ ۱۰۸
مصرف سوخت (ترکیبی/ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر) ۶٫۹ ۶٫۴
صفرتاصد (ثانیه) ۱۳ ۱۳٫۴
حداکثر سرعت (کیلومتر بر ساعت) ۱۷۰ ۱۶۰

تفاوت تیبا با پراید در آپشن ها و ایمنی

به‌طورکلی باید گفت که با خرید پراید یا تیبا آپشن‌های چندانی نخواهید داشت. بااین‌حال، تیبا همچنان چند آپشن بیشتر از پراید دارد. آپشن‌های رفاهی مشابه دو خودرو موارد زیر هستند:

 • تنظیم زاویه نور چراغ‌های جلو، چراغ‌خطر سوم، مه‌شکن عقب
 • اسپیکرهای جلو و عقب، سیستم پخش با قابلیت پشتیبانی از CD و MP3
 • آینه‌های جانبی تاشو باقابلیت تنظیم از داخل
 • تنظیم دستی ارتفاع صندلی
 • بالابر برقی شیشه جلو
 • گرم‌کن شیشه عقب، درب بازکن باک و صندوق‌عقب از داخل

با خرید تیبا آپشن‌های بیشتر زیر را نیز در اختیار خواهید داشت:

 • تهویه هوای اتوماتیک
 • پشتیبانی سیستم پخش از USB
 • مه‌شکن جلو
 • تنظیم ۶حالته صندلی راننده و چهارحالته صندلی جلو
 • ریموت کنترل

ازنظر ایمنی نیز باید گفت که هر دو خودرو، آپشن‌های برابری را به سرنشینان خود ارائه می‌کنند که عبارت‌اند از:

 • ایموبلایزر
 • قفل مرکزی
 • کیسه هوای راننده و سرنشین جلو
 • ترمز جلوی دیسکی، ترمز ABS

هر دو خودرو ترمز عقب کاسه‌ای دارند که یک نقطه‌ضعف محسوب می‌شود. همچنین، طبق آمار، مرگ‌ومیر سرنشینان خودروی تیبا در تصادفات کمتر از پراید است.

تفاوت تیبا با پراید در طراحی

درحالی‌که طراحی بدنه پراید، متعلق به بیش از ۳۰ سال پیش است از طراحی تیبا تنها نزدیک به ۱۵ سال می‌گذرد. طراحی تیبا ۲ نیز کمتر از ۱۰ سال عمر دارد و مسلما امروزی‌تر محسوب می‌شود. خطوط منحنی جذاب‌تر و تغییر شکل چراغ‌ها و گلگیر و زوایای آن‌ها به‌خصوص در عقب تیبا آن را چشم‌نوازتر از پراید کرده است. این تغییرات با خرید تیبا ۲، بیشتر نیز می‌شوند.

فضای پراید، کوچک‌تر از تیبا است. طراحی داخلی تیبا، ترکیبی از پراید ریو محسوب می‌شود و بنابراین، کمی از پراید جذاب‌تر است. سایپا در سال‌های آخر تولید پراید، تغییراتی در داشبورد به وجود آورد که کمی آن را مدرن‌تر می‌کرد. بااین‌حال، داخل هر دو خودرو چندان جذاب و دلپذیر نیست.

مقایسه قیمت خرید پراید و تیبا

همان‌طور که تا به اینجای مقاله خواندیم، تیبا ازهمه‌نظر برتری محسوسی نسبت به پراید دارد. این در حالی است که قیمت پراید در بسیاری موارد، مشابه تیبا است. در جدول زیر، قیمت برخی مدل‌های دو خودرو را با یکدیگر مقایسه کرده‌ایم. از آنجاکه پراید تا سال ۱۳۹۹ تولید می‌شد در این جدول نیز این سال را با فرض کارکرد ۴۵ کیلومتر، مبنای مقایسه قرار داده‌ایم.

نام خودرو قیمت (میلیون تومان)
تیبا EX ۱۷۰
تیبا پلاس ۱۷۷
پراید ۱۱۱ ۱۸۰
تیبا ۲ EX ۱۷۹
تیبا ۲ پلاس ۱۸۷
پراید ۱۳۱ ۱۶۳

همچنین، قیمت معدود خودروهای پراید ۱۱۱ با مدل ۹۹ با کارکرد صفر در بازار، حدود ۲۰۲ میلیون تومان و بسیار نزدیک به تیبا ۲ و حتی گران‌تر از تیبا یک است.

برگرفته از مقاله خریدار تیبا هستید یا پراید؟

  https://didshahr.ir/22698

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتشار مجدد مطالب تنها با ذکر نام منبع "دید شهر" مجاز میباشد.