https://didshahr.ir/22716

در بسیاری از کشورها، گنجینه‌های ارزشمندی از انواع عروسک و اسباب بازی به موزه ها راه پیدا کرده‌اند به این بهانه گشتی خواهیم زد در 5 تا از بهترین موزه های اسباب بازی در جهان.

موزه ها، وجه خوش اخلاق و غیرعبوس تاریخ‌اند؛ خواندنی‌ها و شنیدنی‌های تاریخی، آن‌قدر پیچ‌درپیچ و پر از ابهام و نقطه تاریک‌اند که مخاطب‌شان باید حسابی پرحوصله باشد تا دایم خمیازه نکشد و چرتش نگیرد. اما موزه‌ها با پیش چشم آوردنِ تاریخ، کار ذهن ما را در فهم آن‌چه گذشته‌است، آسان می‌کنند.

با این‌همه خیلی‌های‌شان به‌اقتضای سوژه که به طور مشخص برای بزرگ‌سال‌ها جالب و فهمیدنی است و به‌دلیل قوانین سفت‌وسخت -البته قابل‌درک- در بازدید، جای دلچسبی برای بچه‌ها نیستند؛ به‌این ترتیب کودکان از دایره مخاطبان موزه‌ها کنار گذاشته می‌شوند، البته اگر عروسک‌ها نبودند! در بسیاری از کشورها، گنجینه‌های ارزشمندی از انواع عروسک و اسباب‌بازی به موزه‌ها راه پیدا کرده‌اند تا هم بچه‌ها به شیوه خودشان با تاریخ پیوند برقرار کنند و هم سیر بازی و وسایل بازی درطول زمان، فراموش نشود.

در پرونده امروز سرکی می‌کشیم به پنج تا از معروف‌ترین موزه‌های اسباب‌بازی جهان.

1- موزه اسباب بازی پراگ | جمهوری چک

ویژگی اش چیه؟ موزه اسباب‌بازی پراگ در دل قلعه پراگ قرار دارد؛ بزرگ ترین قلعه قرون وسطایی دنیا که همان شکل‌وشمایل و برج و باروها را حفظ کرده و خودش به‌تنهایی، دیدنی است.

اون‌جا چه خبره؟ هفت اتاق قلعه پر است از عروسک‌‎های باربی، اسباب‌بازی‌های چوبی، مدل‌های قطار و ماشین، عروسک‌های سرامیکی با لباس دست‌دوز و اسباب‌بازی‌های دوران یونان باستان. در بخش‌های تعاملی موزه، امکان بازی کردن با اسباب‌بازی‌ها وجود دارد.

چطور از آن جا بازدید کنیم؟ در وب‌سایت موزه به نشانی muzeumhracekpraha.cz در نوار بالایی، «EN» را انتخاب کنید تا زبان سایت برای‌تان فهمیدنی شود. بعد به قسمت Exhibits بروید. این‌جا اسباب‌بازی‌های موزه در بخش‌های مختلف؛ عروسک‌ها، روبات‌ها، چوبی‌ها و… تفکیک شده‌اند که می‌توانید عکس‌شان را تماشا کنید.

2- بزرگ‌ترین موزه اسباب بازی جهان | برنسون آمریکا

ویژگی اش چیه؟ بیش از یک میلیون اسباب‌بازی از سال 1800میلادی تا امروز در این موزه به نمایش گذاشته شده‌است؛ از وسایل بازی عتیقه گرفته تا مجموعه شگفت‌انگیزی از فیگوراکشن ابرقهرمان‌ها و شخصیت‌های فیلم‌هایی مثل «جنگ ستارگان» و «پیشتازان فضا».

اون‌جا چه خبره؟ ویژگی تعاملی این موزه آن را از سایر انواع مشابه متمایز می‌کند؛ بازدیدکننده‌های کوچک موزه برانسون ضمن آشنایی با تاریخ وسایل بازی اجازه دارند با بعضی از اسباب‌بازی‌ها و بازی های فکری‌ موجود در موزه سرگرم شوند.

چطور از آن جا بازدید کنیم؟ این موزه امکان بازدید آنلاین و سه‌بعدی ندارد اما در وب‌سایت آن، worldslargesttoymuseum.com در قسمت gallery می‌توانید عکس نمونه‌های موجود در موزه را ببینید.

3- موزه اسباب بازی استانبول

ویژگی اش چیه؟ بیش از 4هزار قطعه اسباب بازی که قدمت بعضی از آن‌ها به قرن هفدهم برمی‌گردد، طی 20سال از 40کشور جهان جمع‌آوری‌شده و در موزه استانبول گرد هم آمده‌اند. موسس این موزه، یک شاعر ترک است.

اون‌جا چه خبره؟ متناسب با موضوع هر بخش، آموزش‌هایی به بازدیدکنندگان داده می‌شود؛ مثلا بچه‌ها در بخش اسباب‌بازی‌های فضایی، تاریخچه تلاش بشر برای رفتن به ماه را می‌آموزند و در بخش قطارهای اسباب‌بازی کلاسیک، درباره انقلاب صنعتی چیزهایی یادمی‌گیرند. اجرای نمایش و کارگاه‌های نحوه ساخت اسباب‌بازی، روباتیک و اوریگامی از دیگر برنامه‌های این موزه است.

چطور از آن جا بازدید کنیم؟ وب‌سایت موزه به نشانی istanbuloyuncakmuzesi.com را باز کنید، به قسمت 360° TUR بروید و به‌صورت سه‌بعدی از بخش‌های مختلف آن بازدید کنید. در صفحه اینستاگرام istanbuloyuncakmuzesi هم کلی عکس و فیلم جالب از موزه بارگذاری شده‌است.

4- موزه اسباب بازی و ماکت برایتون| انگلستان

ویژگی اش چیه؟ برایتون، یکی از بزرگ‌ترین موزه‌های اسباب‌بازی جهان که مجموعه منحصربه‌فردی از اسباب‌بازی‌های اروپا و بریتانیاست، زیر ایستگاه قطار شهری قرار دارد. این موزه که درواقع چهار زیرزمین با معماری ویکتوریایی در ‌مساحتی بیش از هزارمترمربع است، حدود 12هزار وسیله بازی را در خود جا داده‌است.

اون‌جا چه خبره؟ موزه برایتون در سه بخش اصلی راه‌آهن، هواپیما و دستگاه‌های بازی شانسی، پر است از ماکت‌های سه‌بعدی با جزئیات و اسباب‌بازی‌های کلاسیک که تاریخ‌شان به قرن نوزدهم برمی‌گردد. کتابخانه تصویری 9هزارصفحه‌ای و یک دایرة‌المعارف آنلاین که تاریخچه اسباب‌بازی در اروپا را از انقلاب صنعتی تا اواسط قرن بیستم پی می‌گیرد، کار این موزه را به چیزی بیش از سرگرمی تبدیل کرده‌‌است.

چطور از آن جا بازدید کنیم؟ وب‌سایت brightontoymuseum.co.uk تعدادی از ماکت‌ها و اسباب‌بازی‌های موزه را به نمایش گذاشته‌است.

5- موزه ملی اسباب بازی و مینیاتور | میسوری آمریکا

ویژگی اش چیه؟ 72هزار اسباب‌بازی شامل خانه‌های عروسکی و مدل‌های مینیاتوری ظریف از سازه‌های معماری و ماشین‌های کلاسیک از حدود 100سال پیش تا امروز در موزه ملی میسوری جمع شده‌اند.

اون‌جا چه خبره؟ موزه میسوری، علاوه‌بر نمایش مجموعه‌های ثابت خود، به‌طور مرتب از نمایشگاه‌های اسباب‌بازی مختلفی میزبانی می‌کند؛ برای مثال یکی از این نمایشگاه‌ها درباره نقش اسباب‌بازی‌ها در به‌دست آوردن مهارت‌هایی بود که در انتخاب شغل آینده به کودکان کمک می‌کند. موزه سال 2015 بازسازی شد تا با اضافه کردن تجهیزات مدرنی مثل نمایشگرهای ویدئویی، نسل جدید را به شیوه‌ای که برای‌شان ملموس‌تر است، در موزه نگه دارد.

چطور از آن جا بازدید کنیم؟ در وب‌سایت toyandminiaturemuseum.org اسباب‌بازی‌ها و مدل‌های مینیاتوری به‌تفکیک معرفی شده‌اند و اطلاعات مفصلی درباره متریال و ابعاد و تاریخچه‌شان وجود دارد. در این وب‌سایت theclio.com هم با جست و جوی اسم موزه می‌توانید به‌صورت آنلاین و سه‌بعدی از آن بازدید کنید.

موزه‌های اسباب بازی وطنی

اگر اهل موزه‌گردی باشید، حتما می‌دانید که در ایران هم چندتایی موزه اسباب‌بازی داریم؛ مثل موزه‌ عروسک‌های ملل که سال ۱۳۹۳ با گردآوری ۷۰۰ عروسک از ۵۴ کشور جهان در تهران آغاز به‌کار کرد. هم اکنون، این موزه بیش از 2هزار قطعه عروسک از ۸۰ کشور و فرهنگ مختلف دارد؛ عروسک‌های افغان، عروسک‌های ماتریوشکای روسی، عروسک‌های چینی، عروسک‌های تاجیکی بدون چهره و عروسک‌های قومی مثل خراسانی‌های ساخته‌شده از سیب، ساقه‌برنجی‌های گیلانی و عروسک‌های باران‌خواهی مازنی بخشی از این گنجینه هستند که طی ۲۵سال جمع‌آوری شده‌اند. در موزه عروسک‌های ملل، نمایشگاه‌های جالبی مثل نمایشگاه بازی‌های کودکان قدیم و کارگاه‌های نمایشی و داستانی متنوعی با حضور افتخاری عروسک‌ها برگزار می‌شود. موزه اسباب‌بازی و عروسک‌های خیمه‌شب‌بازی کاشان در بافت تاریخی این شهر و در خانه‌ای قاجاری قرار دارد که مجموعه‌ای از عروسک‌های خیمه‌شب‌بازی متعلق به 150سال پیش و اسباب‌بازی‌های دست‌کم 100ساله از ملل و اقوام مختلف را در خود جا داده‌است.

منابع: stanbultourstudio.com، bransonshows.com، tripadvisor.co.uk، guidetoprague.net

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتشار مجدد مطالب تنها با ذکر نام منبع "دید شهر" مجاز میباشد.