https://didshahr.ir/22937

 • 1401/05/27 :: 02:50
 • خلیج هزار رنگ

  کمتر کسی شانس سفر به این خلیج هزار رنگ با صدها جزیره صخره‌ای‌اش را دارد.

  خلیج هزار رنگ
  «خلیج هالونگ» در ویتنام یکی از پرطرفدارترین جاذبه‌های این کشور است که در فهرست میراث‌های جهانی یونسکو هم به ثبت رسیده‌ است.

  هالونگ شامل تعداد زیادی جزیره است که سنگ‌های آهکی با اندازه و شکل‌های مختلف، بیرون‌آمده از دل دریا بارزترین ویژگی آن‌هاست.

  قدمت بیشتر این سنگ آهک‌ها ۵۰۰میلیون سال است. این خلیج غارهای متعددی دارد که منحصربه‌فردترین آن‌ها، غار «تیِن کونگ گروتو» است که در جزیره‌ای با همین نام در خلیج واقع شده ‌است. هالونگ بیش از هزار و 500 کیلومتر مربع وسعت دارد و شامل هزار و 960 جزیره است که کمتر از نیمی از آن‌ها براساس شکل ظاهری‌شان نام‌گذاری شده‌اند؛ مثل جزیره «وُی» به‌معنای فیل که به‌خاطر شباهتش به این حیوان است.

  جالب است بدانید که دریای سبز و زمردین پیرامون این خلیج در ظاهر بسیار عمیق به‌نظر می‌رسد اما تنها ۱۰متر عمق دارد و بیشتر از هزار گونه موجود آبزی و گیاهی در آن زندگی می‌کنند. هالونگ به‌معنی محل فرود اژدها در دریاست. طبق افسانه‌های محلی در گذشته‌های دور یک اژدها و فرزندانش برای دفاع از اهالی ویتنام به زمین آمدند و آتش، زمرد و یشم‌هایی که اژدها به سمت دشمنان پرتاب می‌کرد باعث تشکیل صخره‌ها و آب سبز خلیج هالونگ شده‌ است! نکته جالب‌تر درباره هالونگ این است که اگرچه انسان‌ها از حدود 18 هزار سال پیش در این خلیج ساکن بوده‌اند اما همچنان بکر و شگفت‌انگیز است.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  انتشار مجدد مطالب تنها با ذکر نام منبع "دید شهر" مجاز میباشد.