https://didshahr.ir/24463

سراب عباس آباد در شرق شهر شازند و در دامنه شمالی رشته کوه راسوند قرار دارد.

سراب عباس آباد شازند

نویسنده: مجتبی یارزمان

به گزارش دیدشهر؛ پای تفریح و گشت‌وگذار که به میان می‌آید، علاوه بر انتخاب مکان درست برای تفریح و استراحت، مدیریت زمان هم بسیار مهم است. تناسب مکان و زمان یک اصل جدانشدنی است که باید با دقت و حساسیت بالا به آن توجه کرد. به‌عبارتی، برای یک تفریح یک‌روزه، انتخاب مکانی که به بیش از 2ساعت رانندگی زمان نیاز دارد، منطقی نیست و باید از رفتن صرف‌نظر کرد. خیلی وقت‌ها مکان‌هایی در اینترنت به چشم می‌خورد که هوش از سر ما می‌برد و عزم‌مان را جزم می‌کنیم تا در نخستین فرصت به سراغ‌شان برویم. اراده و تصمیم به رفتن لازم است اما کافی نیست؛ باید بسیاری از موارد دیگر را هم کنار هم همچون پازل بچینیم تا یک برنامه ساده برای گشت‌وگذار و تفریح به‌ظاهر ساده فراهم بیاید. پس گزینه زمان و مسافت را باید به‌عنوان یک عنصر بسیار مهم در انتخاب مکان سفر همیشه مورد‌اهمیت قرار بدهیم و با توجه به آن برنامه‌ریزی کنیم اما در این میان مکان‌هایی وجود دارند که فاصله نسبتاً مناسبی از محل زندگی ما دارند و به راحتی می‌توان برای یک روز تعطیل به سمت آنها سفر کرد و نهایت بهره را برد. یکی از این مکان‌ها که برای یک سفر یک‌روزه یا 2روزه می‌توان باخیال راحت انتخاب کرد و از آن نهایت لذت را برد، پارک جنگلی و تفریحی سراب عباس‌آباد در شهرستان شازند است.

سرزمین سراب ها

در گذشته‌های بسیار دور نام این منطقه ادریس آباد بود و افتتاح یک ایستگاه از خط‌آهن سراسری، آینده این منطقه را کاملاً تغییر داد. بعد از آنکه ایستگاه های قطار در کشور شروع به زیاد شدن کردند، نام شازند را روی ایستگاه قطار این منطقه گذاشتند تا شروعی برای این تغییرات باشد. منطقه شازند در یک دشت وسیع کوهپایه‌ای قرار دارد و کوهی با همین نام در نزدیکی این ایستگاه قطار هست که در انتخاب نام ایستگاه شازند بی‌تأثیر نبوده است. در مناطقی که دشت‌های کوهپایه‌ای به چشم می‌خورند، اقلیم آن هم فراز‌و‌نشیب زیادی دارد. وجود چشمه‌های متعدد در دامنه کوه‌ها باعث شده تا در اطراف آن یا مسیری که آب چشمه تا رسیدن به رودخانه طی می‌کند، پوشش انبوهی از گیاهان متعدد رشد کنند و جلوه‌ای متفاوت در منطقه ایجاد شود. از این دست کلونی‌ها در جای‌جای این دشت به وفور پیدا می‌شود اما یکی از مهم‌ترین آنها که در سال‌های گذشته تبدیل به پارک طبیعی شده و تجهیزات و امکانات رفاهی فراوانی به آن اضافه شده سراب عباس‌آباد است.

سراب عباس آباد شازند

سراب عباس آباد

برای رفتن به هر مکانی بهتر است از قبل اطلاعات کافی از آن تهیه کنیم و بدانیم که قرار است با کجا روبه‌رو شویم. سراب عباس‌آباد در یک منطقه توریستی و خوش‌آب‌وهوا در نزدیکی شهر شازند استان مرکزی قرار دارد. این مکان در گذشته رود‌دره‌ای باصفا بوده که گردشگران زیادی در روزهای مختلف سال به آنجا می‌رفتند و در کنار درختان و آب زلالی که در آنجا جاری بوده است گذران می‌کردند. با افزایش جمعیت و تقاضا برای رفتن به اینجا، مسئولان مربوطه تصمیم گرفتند تا این مکان را گسترش داده و امکانات فراوانی به آن اضافه کنند، تا علاوه بر سهولت استفاده، امکانات رفاهی لازم را هم در اختیار گردشگران بگذارند. اوج شهرت این منطقه به آب فراوانی است که با حجم نسبتاً زیاد در آن جریان دارد و درختان تنومندی که در مسیر رودخانه رشد کرده‌اند.

امکانات رفاهی

در این مکان امکانات رفاهی تقریباً کامل است و گردشگران تقریباً بی‌نیاز از هرگونه امکانات اضافی، به راحتی می‌توانند گشت‌وگذار کنند. قدم اولی که برای تکمیل امکانات رفاهی آن برداشته شده، ساخت مسیرهای پیاده‌روی در کنار رودخانه و همچنین ایمن‌سازی‌ این مسیر در دامنه کوه است. همیشه بزرگ‌ترین دغدغه خانواده کودکان آنها هستند که در زمان تفریح، از خطر دور بوده و مشکلی برای‌شان پیش نیاید. در سراب عباس‌آباد باتوجه به مناسب‌سازی محیط و همچنین ایمن‌سازی مسیر آب، این مشکل تا حد زیادی مرتفع شده، اما همه این مناسب‌سازی‌ها دلیلی بر رعایت‌نکردن و حفظ کودکان از خطرات احتمالی نیست. مسیر رسیدن به این منطقه هم با توجه به نزدیکی به شهر کاملاً مناسب است و پس از رسیدن به این سراب، با وجود پارکینگ‌های متعدد، دغدغه‌ای برای جای پارک وجود نخواهد داشت. آلاچیق، کافی‌شاپ، رستوران، وسایل بازی، فروشگاه و کلی امکانات دیگر در این مجموعه تفریحی وجود دارند و به راحتی در دسترس هستند.

اقامت و تفریح

در سراب عباس‌آباد به‌دلیل نزدیکی به شهر، گردشگران عموماً اقامت شبانه ندارند اما با وجود فراوانی امکانات در شازند، عده‌ای باز هم تمایل دارند تا شب را در این محیط بگذرانند و از هوای پاک و سکوت طبیعت بهره ببرند. در این مکان فضاهای زیادی وجود دارد که به راحتی می‌توانید اتراق و وسایل کمپینگ را برپا کنید اما باید بدانید که توقع تمام امکاناتی که در طول روز در اینجا ارائه می‌شوند را نباید داشته باشید. مهم‌ترین تفریح در این منطقه نشستن در کنار آب و رودخانه و استفاده از هوای مطبوعی است که در اینجا جریان دارد اما اگر کمی هم هیجان نیاز دارید و عادت به یکجانشینی ندارید، می‌توانید راهی کوه‌های اطراف شوید و کمی کوهنوردی را در دستور کار قرار دهید. با وجود این شهر بازی کوچکی هم که در کنار این مجموعه قرار دارد، شاید برای ساعاتی بتواند شما را سرگرم و از یکنواختی خارج کند. البته در عصرها خانواده‌های زیادی را مشاهده خواهید کرد که برای دوچرخه‌سواری راهی این منطقه می‌شوند و در مسیری که در آنجا وجود دارد چند ساعتی را سپری می‌کنند.

گشت و گذار در اطراف شازند

در اطراف شهر شازند مکان‌های تفریحی، تاریخی و طبیعی فراوانی وجود دارد که هر کدام به‌نحوی مهم و جذاب است. اگر تمایل دارید علاوه بر سراب عباس‌آباد، از دیگر مکان‌هایی هم که در اطراف این منطقه قرار دارد بازدید کنید، باید ابتدا زمان‌تان را مدیریت کنید و سپس راهی شوید. شاید یکی از مکان‌های طبیعی که دیدن آن خالی از لطف نباشد و فضای متفاوتی داشته باشد، غار «سوله‌خونزا» در میان کوه‌های شمس‌آباد شازند باشد. این غار طبیعی زیبایی‌های فراوانی دارد و اگر فرصت دارید، دیدن آن را از دست ندهید. از دیگر جاذبه‌های اطراف شازند می‌توان به منطقه شکار ممنوع «چال خاتون» اشاره کرد. این مکان طبیعی، زیستگاه جانوران زیادی است و مناظر بکر و طبیعی فراوانی در آن به چشم می‌خورد که هر بیننده‌ای را مجذوب خود می‌کند. چشمه «بلاغ حک» هم از دیگر مکان‌هایی است که دیدن آن پیشنهاد می‌شود و فاصله نسبتاً کمی با شهر شازند دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتشار مجدد مطالب تنها با ذکر نام منبع "دید شهر" مجاز میباشد.