https://didshahr.ir/25230

یکی از امیدوارکننده‌ترین پروژه‌هایی که بر پایه فناوری کازماس (Cosmos) ساخته شده، اوسیس نتوورک (Oasis Network)است که به توکن اختصاصی خود یعنی رز (ROSE) معروف است.

همه چیز درباره ارز دیجیتال رز

Shape1
اوسیس نتوورک به عنوان پروژه ای با تمرکز بر مقیاس پذیری، تعامل‌پذیری (در اکوسیستم کازماس) و تولید قراردادهای هوشمند و همچنین ارائه حریم خصوصی و محرمانگی تراکنش تعریف می شود.

شبکه اوسیس نه تنها حریم خصوصی و محرمانه بودن را در شبکه خود ارائه می دهد، بلکه در عین حال یک سری نوآوری های منحصر به فرد ارائه می کند. از جمله این نوآوری‌ها، استفاده از مدل اجماع گواهی سپرده (PoS) همراه با یک سیستم موازی معروف به پارا تایمز (ParaTimes) است که به شبکه Oasis اجازه می‌دهد تا سطح بالایی از سرعت و مقیاس‌پذیری را بدون فدا کردن عدم تمرکز شبکه داشته باشد. و در کنار این، ساخت اکیدن (Ekiden)، که نام پلتفرم متمرکز بر حریم خصوصی شبکه Oasis است وهمه اینها توسط توکن رز یا ROSE هدایت می‌شود.

تاریخچه رز (اوسیس)

توسعه شبکه اوسیس در آوریل 2018 آغاز شد، در آن زمان Labs Oasis، شرکتی که توسط داون سانگ، استاد دانشگاه کالیفرنیا در برکلی تأسیس شد، و تیم او تصمیم گرفتند وایت پیپر شبکه اوسیس را به صورت عمومی منتشر کنند. سانگ جستجو برای سرمایه گذاران را آغاز کرد تا به او کمک کنند ایده خود را به واقعیت تبدیل کند. ایده او استفاده از Ekiden برای ایجاد فضای محاسبات ابری غیرمتمرکز و امن بود. به این ترتیب، پروژه سانگ میتوانست قراردادهای هوشمند را کاملاً خصوصی و محرمانه ارائه کند، بدون اینکه از تمرکززدایی شبکه چشم پوشی کند.

انتخاب Cosmos SDK

سپس سانگ شروع به کار با تیم خود برای توسعه این ایده کرد. علاقه او بلافاصله به کازماس (ATOM) معطوف شد، پروژه ای که در آن زمان نیز در حال توسعه بود. انتخاب کازماس (Cosmos) به امکان استفاده از پروتکل ارتباطات بین بلاک چینی (IBC) برای ایجاد کانال‌های ارتباطی متقابل بین بخش‌های مختلف شبکه پاسخ داد، چیزی که در آن شبکه‌هایی مانند اتریوم به شدت دچار تزلزل می‌شوند. نکته بعدی در تصمیم گیری برای استفاده از کازماس برای پروژه آنها تندرمنیت ((Tendermint بود؛ دلیل آن هم مقیاس پذیری بسیار زیاد آن و فرصت انطباق با نیازهای منحصر به فرد Ekiden مانند زیرشبکه، قدرت محاسباتی پایین مورد نیاز برای اجرای آن، و سازگاری با سخت افزاری که شبکه به آن نیاز دارد.

به این ترتیب شبکه Oasis می تواند چهار ویژگی اساسی که سانگ برای شبکه می خواست را داشته باشد:

حریم خصوصی: با جداسازی لایه های شبکه و افزودن اقدامات حفاظت از حریم خصوصی در همه آنها.

امنیت: تضمین امنیت آنچین و آفچین، همه از طریق یک معماری ترکیبی. یعنی استفاده از سخت افزار TEE و بلاک چین.

مقیاس پذیری: بهبود گنجایش شبکه از طریق یک معماری جدید که محاسبات و اجرای اجماع را تقسیم می کند.

انعطاف پذیری. امکان ایجاد برنامه های غیرمتمرکز با ابزارهای داخلی و SDK های متعدد.

شبکه اوسیس نتوورک چگونه کار می کند؟

Shape2
Ekiden، یک پلت فرم قرارداد هوشمند سریع، خصوصی و امن است. ساده ترین راه برای درک اکیدن ((Ekiden این است که آن را یک پلتفرم برای استفاده کامل از قابلیت های محاسباتی فعلی بدون به خطر انداختن امنیت و حریم خصوصی تصور کنید.

به طور معمول در بلاک چین بیشترین راه برای ایمن سازی شبکه از طریق پروتکل هایی مانند اثبات کار (PoW) است. با استفاده از این مدل، ماینرها از توان محاسباتی خود برای حل مسائل پیچیده ریاضی استفاده می‌کنند. بدون شک، این یک راه حل بسیار خوب برای محافظت از شبکه است زیرا یک مهاجم باید 51٪ از کل توان محاسباتی شبکه را داشته باشد تا حمله او بتواند موفقیت امیز باشد. با این حال، داده ها به هیچ وجه رمزگذاری نشده اند، بنابراین در صورت تمایل می توانیم مستقیماً از یک Block Explorer به آنها دسترسی داشته باشیم. این یک مشکل بزرگ است، زیرا حتی اگر هویت فرد شبه ناشناس باشد، تراکنش‌های ما به صورت عمومی برای هر عضو شبکه قابل دسترسی است.

بیشتر بخوانید: بهترین صرافی ارز دیجیتال ایرانی

داون سانگ و تیمش اکیدن را به این منظور طراحی کردند. برای دستیابی به این هدف، سانگ تصمیم گرفت که Ekiden از یک سیستم عامل توزیع شده مشابه آنچه در Hyperledger Sawtooth می بینیم استفاده کند، جایی که اعتبارسنج‌های شبکه می توانند از قابلیت های TEE سی پی یوی CPU)) خود برای تولید محیط رمزنگاری استفاده کنند. با این حال، باید در نظر داشته باشید که این سیستم 100٪ مصون از خطا نیست. TEE های موجود در CPU (اعم از اینتل، AMD یا هر فروشنده ARM) دارای نقص هستند.

MPC، کلید ایمنی اکیدن

برای کاهش این نوع خطاها، اکیدن از یک سیستم TEE توزیع شده با استفاده از طرح مبتنی بر بلاکچینِ MPC یا Multi-Party Computation استفاده می‌کند. این طرح شامل پردازش تراکنش‎ها، قراردادهای هوشمند و هر چیزی که به آنها مربوط می شود است. به این ترتیب، اکیدن شبکه اوسیس را قادر می سازد تا تراکنش ها و قراردادهای هوشمند پیشرفته را بدون افشای هیچ یک از اطلاعات پردازش کند و در عین حال شفافیت و قابلیت ممیزی شبکه را حفظ کند.

پاراتایمز ((ParaTimes چیست؟

ParaTimes لایه هایی در شبکه Oasis هستند که قراردادهای هوشمند در آنها اجرا می شود. هر ParaTime را می توان به صورت مجزا برای رفع نیازهای یک برنامه خاص، مانند محاسبات محرمانه توسعه داد. می‌توانید پاراتایمزها (ParaTimes) را معادل زنجیره‌های خرد (شارد) اتریوم 2.0 یا پاراچین‌های پولکادات در نظر بگیرید. این بدان معنی است که ParaTimes می تواند متناسب با نیازهای هر قرارداد هوشمند و برنامه غیرمتمرکز پیاده سازی شده ایجاد شود و دارای تنظیمات TEE و امنیت MPC مخصوص به خود باشد.

کاربرد اصلی ParaTimes تقسیم کار توان محاسباتی شبکه Oassis است. به این ترتیب، شبکه قابلیت سازگاری با کاربری های مختلف را به دست می آورد. علاوه بر این، ParaTimes با فعال کردن تکثیر سریعتر و کارآمدتر داده‌ها، به حفظ امنیت شبکه کمک می کند.

توکن رز (ROSE)

Shape3
برای دسترسی به توابع شبکه Oasis باید توکن رز ((ROSE را در اختیار داشته باشید. این توکن در مجموع 10 میلیارد عرضه دارد. عرضه اولیه آن 1.500 میلیارد توکن بود که هدف آنها حامیان توسعه شبکه بود. توزیع اولیه به صورت زیر انجام شد:

بنیانگذاران: 23.0%.

جامعه و اکوسیستم: 22.5%.

مالیات دهندگان عمده: 20.0٪

وقف بنیاد: 10.0٪

شرکای استراتژیک و خزانه: 5.0٪

علاوه بر این، 2.3 میلیارد توکن توزیع شده و به صورت خودکار به عنوان پاداش پرداخت می شود. توکن رز (ROSE) برای کارمزد تراکنش، استیکینگ و تفویض اختیار در لایه اجماع استفاده می شود. کاربران می توانند با استیک کردن توکن ROSE، بلاک چین اوسیس را ایمن کرده و پاداش کسب کنند.

نتیجه گیری

شبکه Oasis و ROSE دو عنصر بزرگ در اکوسیستم کازماس هستند که رشد سریعی را تجربه می کنند. دیدگاه‌های آن در مورد حریم خصوصی و مقیاس‌پذیری آن را برای پیاده سازی برنامه‌های غیرمتمرکز به گزینه ای مقرون به صرفه قیمت تبدیل کرده است. در کنار همه اینها، سیاست استیگینگ و پذیرش گسترده آن، جایگاه خوبی را در جامعه ای که متعهد به رشد و توسعه شبکه است، به دست آورده است.

در آخر، اگر به دنبال قیمت لحظه ای ارز رز هستید، پیشنهاد ما این است که سری به صرافی تبدیل بزنید.

    https://didshahr.ir/25230

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتشار مجدد مطالب تنها با ذکر نام منبع "دید شهر" مجاز میباشد.