https://didshahr.ir/25397

شناخت خطرات و پیامدهای مهاجرت برای هر مهاجری نیاز است.

خطرات و پیامدهای مهاجرت برای ایرانیان چیست؟

 اشتباه در انتخاب روش مهاجرتی، عدم امنیت، عدم همگونی با آب و هوا، بحران های روحی و عاطفی، بحران های مالی، بحران های فرهنگی، مشکلات تربیت فرزندان، بحران های اجتماعی و… را می توان از جمله خطرات و پیامدهای مهاجرت دانست. طبق اطلاعات بدست آمده توسط موسسه ملک پور که یکی از بزرگ ترین موسسات مهاجرتی در ایران است، یک میلیارد نفر، یعنی حدود یک هشتم جمعیت جهان، مهاجر هستند. با توجه به این موضوع؛ شناخت خطرات و پیامدهای مهاجرت برای هر مهاجری نیاز است. ما در مباحث زیر به توضیحات در مورد مهم ترین خطرات و پیامدهای مهاجرت پرداختیم.

در وب سایت موسسه ملک پور میتوانید اطلاعات جامعی در خصوص خطرات مهاجرت برای ایرانیان بخوانید.

https://malekpourmie.net/

خطرات مهاجرت

اشتباه در انتخاب روش مهاجرتی

7 نوع روش مهاجرتی کار، تحصیل، سرمایه گذاری، تولد، پناهندگی، افراد خاص، ازدواج می تواند هر کس را در انتخاب نوع روش مردد سازد. هریک از روش ها دارای مزیت ها و معایبی هستند که متقاضی باید آن ها را در نظر بگیرد.

اشتباه در مهاجرت تحصیلی: در روش مهاجرت تحصیلی اگر فرد فقط جهت مهاجرت بدون هیچ تحقیقی و شناختی این روش را انتخاب نموده باشد، می تواند چالش زیر را پیش روی خود داشته باشد:

 • چالش زبان
 • عدم توانایی در پاس کردن دروس
 • عدم توانایی پرداخت هزینه های تحصیل و هزینه هاای زندگی
 • چالش در ارتباط با همکلاسی ها
 • نداشتن خوابگاه و چالش های مسکن
 • حمل و نقل
 • نداشتن درآمد مناسب و کم بودن زمان کار حین تحصیل
 • هزینه های رفت و آمد به کشور مبدا

اشتباه در انتخاب مهاجرت کاری: پیدا کردن کارفرما و داشتن دعوتنامه کاری اولین چالش این روش مهاجرتی است. متقاضیانی که این روش را انتخاب می کنند امکان دارد در بدو ورود متوجه شوند میزان درآمد آن ها با هزینه ها متناسب نمی باشد و همینطور میزان درآمدشان نسبت به کارمندان مقیم و شهروند کمتر باشد. سختی کار، عدم راحتی در ارتباط با همکاران و کارفرما، چالش زبان، نژاد پرستی و… روبرو شوند.

اشتباه در انتخاب روش مهاجرتی سرمایه گذاری: برخی از روش های سرمایه گذاری مبتنی بر سودآوری در 2 سال اول می باشند. با توجه به عدم شناخت لازم در مورد علایق مردم و بازار کار کشور مقصد و… امکان دارد با شکست مالی و ورشکستگی روبرو شوند.

اشتباه در انتخاب روش مهاجرتی ازدواج: ازدواج صوری می تواند فرد را برای کسب اقامت با پیامدهای ناگواری روبرو کند. گاهی با اینکه ازدواج واقعی است اما با توجه به مشکلات زوجین به طلاق و جدایی می انجامد که همین امر می تواند موجب تداعی یک ازدواج صوری و روبروی با پیامدهای این ازدواج گردد.

اشتباه در انتخاب روش مهاجرتی تولد: فقط برخی از کشورها مانند کانادا، آمریکا و… هستند که با تولد نوازد از فرد خارجی با توجه به قانون خاک، به نوزاد اقامت و تابعیت می دهند.

اشتباه در روش مهاجرتی پناهندگی: پناهندگی یکی از سخت ترین و بدترین نوع روش های مهاجرتی است. در ده سال گذشته بیش از 20 میلیون پناهنده در کشور دیگری تحت حمایت قرار گرفته اند. خطرات و پیامدهای مهاجرتی در این روش عبارتند از:

 • قاچاق انسان و اعضاء
 • کمبود امکانات کمپ ها
 • مشکلات بهداشتی
 • جدایی خانواده
 • دستگیری توسط مقامات کشور
 • تبعیض
 • بیگانه هراسی
 • حقوق پایین
 • عدم امکان کاریابی در برخی از کشورها در سال های اولیه

عدم امنیت در کشور مقصد مهاجرت

عدم امنیت در برخی از کشور ها با توجه به قوانین آزادی سلاح می تواند مهاجران را با هراس و ترس مواجه کند. در برخی از کشورها تعداد کلاهبردارن از مهاجران به قدری زیاد است که مهاجران نمی توانند افراد صادق را از غیر صادق تمیز بخشند. سیستم قضایی فاسد در برخی از کشورها و دزدی دیگر مشکل امنیتی پیش روی مهاجران است. این امر می توانند سبب از دست رفتن دارایی های یک مهاجر گردد و وی ناچار به بازگشت گردد. در جدول زیر 10 کشور برتر دنیا از نظر امنیت قرار داده شده است:

رتبه کشور
1 ایسلند
2 نیوزلند
3 دانمارک
4 پرتغال
5 اسلوونی
6 اتریش
7 سوئیس
8 ایرلند
9 جمهوری چک
10 کانادا

 

عدم همگونی با آب و هوای کشور مقصد مهاجرت

گرمسیر بودن، سردسیری و معتدل بودن آب و هوا در کشورهای مختلف، متفاوت است. برخی از مهاجران بی توجه به این نکته به کشوری مهاجرت می کنند که نمی توانند از نظر آب و هوایی و اقلیمی با آن سازگاری پیدا کنند. این عدم سازگاری می تواند مهاجران را با پیامدهای بیماری های روحی در اثر ابری بودن و دلگیر بودن هوا، بیمارهای جسمی بر اثر سردی یا گرمی هوا و… روبرو کند. در لیست زیر برترین کشورها از نظر آب و هوای مطبوع قرار داده شده است:

رتبه کشور
1 پرتغال
2 یونان
3 اسپانیا
4 نیوزلند
5 ایتالیا
6 کاستاریکا
7 برزیل
8 آرژانتین
9 استرالیا
10 مکزیک

 

بحران های مالی در کشور مقصد مهاجرت

پیدا نکردن شغل مناسب، نداشتن شناخت نسبت به روش های کسب درآمد در کشور مقصد، هزینه های بالای زندگی و… می تواند مهاجران را با پیامد بحران های مالی روبرو کند به طوری که مهاجر تمام اندوخته خود را در کشور مبداء از دست دهد و در کشور مقصد نیز نتواند به جایگاه مناسبی دست یابد. پیدا کردن مسکن مناسب دیگر بعد بحران های مالی است. هزینه مسکن در بسیاری از کشورها به قدری بالا می باشد که مهاجران ناچارند در مسکن هایی با ابعاد کوچک زندگی کنند.

 

بحران مالی در مهاجرت

بحران های فرهنگی در کشور مقصد

حتی مهاجرانی که به راحتی توانستند وارد جامعه کشور مقصد گردند، با موانع فرهنگی و ارتباطی مداوم روبرو هستند. این می تواند از آداب و رسوم اجتماعی گرفته تا موضوعات مهم تری مانند پوشش و مذهب را در بر بگیرد. به عنوان مثال، کودکان ممکن است از اینکه معروف ترین موسیقی را نمی دانند احساس شرم کنند.

ترس و بی اعتمادی به مهاجران به ایجاد و موفقیت اسطوره های فرهنگی در بسیاری از کشورها دامن زده است. حتی کارهایی که با نیت خوب انجام می‌شوند می‌توانند از نظر فرهنگی بی اعتنا باشند. بنابراین، مردم باید ذهنی باز داشته باشند و از درک هر چیزی که متفاوت است به عنوان «اشتباه» خودداری کنند.

سختی تربیت فرزندان پس از مهاجرت

فرندان مهاجران اغلب با نگرانی های روانی-اجتماعی و اجتماعی-اقتصادی در کشور جدید روبرو هستند این عوامل می تواند چالش برای آن ها برانگیز باشد. افسردگی، اضطراب و اختلال هراس در میان فرزندان مهاجران شایع می باشد. برخلاف بزرگسالان، تعارضات دو فرهنگ می تواند در کودکان و نوجوانان سبب تعارضات درونی گردد. براساس تحقیقات کودکان مهاجران بیشتر در مدرسه دچار مشکل می گردند. سایر اشکال تبعیض که ممکن است فرزندان با آنها مواجه شوند عبارتند از:

 • مشکل تبعیض
 • انزوا
 • فشارهای مالی

بحران های روحی و عاطفی پس از مهاجرت

دوری از خانواده، غربت، سختی پذیرفته شدن در جامعه و… از عواملی است که می تواند منجربه بحران های روحی و عاطفی گردد. بیش از 80 درصد مهاجران در ابتدای مهاجرت خود با بیماری Homesick( بیماری دوری از خانه) روبرو می شوند. این مشکل می تواند به شکل های زیر در شخص ظهور پیدا کند:

 • اضطراب یا عصبی بودن
 • اجتناب از روبرویی با دیگران
 • ترک دیگران
 • احساس نوستالژی نسبت به چیزهایی که مربوط به کشور مبدا است.
 • احساس عصبی بودن نسبت به چیزهایی جدید غیر از عادات قبلی
 • تمایل به ماندن در اتاق خود
 • احساس ناراحتی و افسردگی
 • غم از دست دادن محیط آشنا

بحران های اجتماعی در کشور مقصد مهاجرت

بسیاری از مهاجران تبعیض و نژاد پرستی را تجربه می کنند. در واقع، تعصبات ضد مهاجرتی در بسیاری از کشورها افزایش یافته است. این پیش داوری ها با میزان اخبار و اطلاعاتی که به جامعه داده می شود، تشدید می شود. به ویژه، نگرش های ضد مهاجر، سیاست های محدودکننده را حفظ می کند.

این تعصبات و نژاد پرستی ها عمدتاً برضد همه گروه های قومی و مذهبی می باشد که در اقلیت هستند. به عنوان مثال، مهاجران غیر اتحادیه اروپا بیشتر از مهاجران اروپایی احساس می کنند که در بریتانیا با تبعیض روبرو هستند.

بسیاری از دولت ها تلاش های خود را با هدف کاهش تبعیض و افزایش یکپارچگی افزایش می دهند. به همین دلیل است که شاهد کمپین های ضد نژادپرستی و کاهش تعصب در کشورهای مهاجر پذیر می باشیم. در جدول زیر مهاجر پذیر ترین کشورها معرفی شده اند:

رتبه کشور
1 هلند
2 کانادا
3 نیوزلند
4 سوئد
5 فنلاند
6 سوئیس
7 نروژ
8 بلژیک
9 اتریش

 

کشورهایی که بیشترین نژاد پرستی را دارند:

1 قطر
2 صربستان
3 عربستان
4 سریلانکا
5 امارات متحده عربی
6 اسلواکی
7 میانمار
8 رژیم اشغالی اسرائیل
9 اوکراین

 

  https://didshahr.ir/25397

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتشار مجدد مطالب تنها با ذکر نام منبع "دید شهر" مجاز میباشد.