https://didshahr.ir/25651

شیرآلات ابزاری هستند که برای باز و بسته کردن جریان آب یا سیالات مورد استفاده قرار می‌گیرند. امروزه اکثر شیرآلات تولید شده از دو جنس فولاد و استیل می‌باشد.

شیرآلات ابزاری هستند که برای باز و بسته کردن جریان آب یا سیالات مورد استفاده قرار می‌گیرند. امروزه اکثر شیرآلات تولید شده از دو جنس فولاد و استیل می‌باشد.

این نوع شیرآلات بنا به کاربردهایی که دارند به گروه‌ها و شکل‌های مختلفی تقسیم می‌شوند که هر کدام آنها وظیفه مخصوصی در سیستم لوله‌کشی دارند. شیرهای کشویی در واقع جزء اولین شیرهایی بودند، که توسط انسان اختراع شدند که امروزه آنها را به عنوان دریچه آب بند می‌شناسیم دریچه‌ای که با گذاشتن یا برداشتن آن در مسیر سیالات جریان را بسته، باز یا نیمه باز می‌گذاریم.

تفاوت شیرآلات استیل و فولادیهمانگونه که گفتیم افراد در هنگام تهیه و خرید شیرآلات با در نظر گرفتن نیاز خود و زمینه‌ای که قرار است از آن استفاده کنند یکی از انواع شیرآلات فلزی یا استیل را خریداری می‌کنند.

انواع شیرآلات

انواع مختلفی از شیرآلات استیل و فولاد در بازار وجود دارند. پرکاربردترین این شیرآلات عبارت اند از شیرآلات اهرمی، شیرآلات دو دستگیره‌ای، شیرآلات ایستاده و دیواری، شیرآلات هوشمند، شیرآلات دیجیتالی، شیرآلات پدالی و… . که هر فردی بسته به سلیقه و حوزه مورد استفاده به خرید یکی از انواع آن اقدام می‌کند. خرید شیرآلات استیل از گروه تامین ولو بسیار به صرفه‌ است.

۳ تفاوت عمده فولاد و استیل

تفاوت اول

وقتی مقدار کربن در فولاد افزایش یابد، نقطه ذوب فولاد کاهش یافته و سخت و قویتر می شود ، اما در عین حال کمتر قابل انعطاف و انعطاف پذیر خواهد بود. هنگامی که محتوای کربن آن کاهش می یابد، فولاد خم می‌شود. این بدان معناست که این کربن است که باعث استحکام فولاد می شود، در حالی که خاصیت ارتجاعی را کنار می گذارد. محصولات فولاد کربنی، مانند تابه ها و قابلمه هایی که برای پخت و پز استفاده می شوند ، به طور مساوی نسبت به سایر فولادها داغ می شوند. معمولا ، فولاد کربن دارای یک پایان بدون درخشش است.

تفاوت دوم

فولاد خفیف نوعی فولاد کربنی است و حاوی ۰۵/۰ – ۲۹/۰ درصد کربن است ، در حالی که نوع متوسط ​​آن ۳۰/۰ – ۵۹ درصد است. در فولاد با کربن بالا ۶۰/۹۹٪ کربن و در فولاد کربنی فوق العاده کربن ۰.۰۰ – ۲.۰۰٪ کربن وجود دارد. فولاد به فولاد کربنی تبدیل می شود ، به شرطی که تا ۲.۱٪ کربن داشته باشد. اگر درصد کربن در فولاد بیش از این باشد ، چنین فولادی چدن محسوب می شود.

تفاوت سوم

فولاد کربن سفت است و آهن ربایی را از خود نشان می دهد. به همین دلیل است که آنها به طور گسترده در اتومبیل ها و وسایل برقی استفاده می شوند. مقاومت در برابر زنگ زدگی ضعیف را نشان می دهد ، بنابراین از آنها در محیط های خورنده بدون استفاده از برخی از پوشش های محافظ استفاده نمی شود.

تفاوت شیرآلات استیل و فولادی

قیمت شیرآلات فولادی و استیل

با توجه به بازار و وضع اقتصادی کشور تعیین یک قیمت مشخص و ثابت برای شیرآلات کار درستی نبوده و از طرف دیگر همین شیرآلات انواع و اقسام مختلفی داشته و توسط شرکت‌های گوناگون تولید می‌شوند. از این رو قیمت شیرآلات فولادی و استیل بسته به جنس، برند، کیفیت و نوعی که دارند از قیمت های مختلفی برخوردارند.

اما به طور کلی می‌توان گفت شیرآلات استیل به دلیل جنس و کاربردی که دارند، نسبت به شیرآلات فولادی هم رده خود از قیمت بالاتری برخوردار می‌باشند.

شیرآلات فولادی تجهیزات مکانیکی هستند که برای باز و بسته، تنظیم و کنترل جریان مایعات یا گازها در یک سیستم لوله کشی به کار می‌رود. امروزه بسیاری از شیرهای فولادی طراحی و تولید می‌شوند که در تمامی صنایع از جمله صنعت نفت و گاز و پتروشیمی به کار می‌روند. این نوع شیرآلات بنا به کاربردهایی که دارند به گروه‌ها و شکل‌های مختلفی تقسیم می‌شوند که هر کدام آنها وظیفه مخصوصی در سیستم لوله کشی دارند. شیرهای کشویی در واقع جزء اولین شیرهایی بودند، که توسط انسان اختراع شدند که امروزه آنها را به عنوان دریچه آب بند می‌شناسیم دریچه‌ای که با گذاشتن یا برداشتن آن در مسیر سیالات جریان را بسته، باز یا نیمه باز می‌گذاریم.

جمع بندی

به عنوان جمع بندی کلی اگر بخواهیم به تفاوت میان فولاد و استیل نگاهی اجمالی داشته باشیم. باید یادآوری کنیم که استیل در مقایسه با فولاد نوع آلیاژ شناخته شده تری است و با ترکیب آهن و کروم شناخته شده است. اما فولاد کربنی از نظر مکانیکی سخت تر و قوی تر می باشد. برای بسیاری از محصولات که نیازمند مقاومت مکانیکی بالایی هستند بهترین گزینه می باشد. مقاومت در برابر زنگ زدگی، لکه، خوردگی، شرایط نگهداری آسان، قیمت پایین و درخشش و جلای مناسب موجب شده تا استنلس استیل را به فلزی ایده آل در صنایع مختلف تبدیل کند.

    https://didshahr.ir/25651

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتشار مجدد مطالب تنها با ذکر نام منبع "دید شهر" مجاز میباشد.