https://didshahr.ir/25959

بخش اساسی آموزش گویندگی و گفتار، آموزش صدا است.

به گزارش سایت دالبی: آیا می خواهید مخاطبان خود را به عنوان سخنران در مورد ایده های خود متقاعد کنید؟ آیا رویای این را دارید که روی صحنه های سراسر جهان بایستید و در مقابل جمعیت زیادی صحبت کنید؟ یک سخنران خوب باید واقعاً چیزی برای گفتن داشته باشد و مطالب را با صدای ملایم، عبارات ناهنجار یا حتی حوصله سربر ارائه ندهد. برای جلب توجه کامل، باید صدای خود را آموزش دهید. آموزش گفتار حرفه ای دقیقا از همین نقطه شروع می شود.

صدا مهمترین ابزار گوینده است. خیلی مهم نیست که چه می گویید، بلکه نحوه بیان آن مهم است. اگر گفتار شما نامطمئن یا یکنواخت به نظر می رسد، مردم برای مدت طولانی به شما گوش نمی دهند. در رویدادها، در محل کار و در جشن‌های خصوصی در محفل خانواده، تنها انتقال دانش نیست، بلکه مهم‌تر از همه سرگرم کردن و الهام بخشیدن به شنوندگان است. سرعت گفتار، شادابی صدا، بیان زبانی و مهارت های ارتباطی محور آموزش گفتار است.

صدا را آگاهانه کنترل کنید

بخش اساسی آموزش گویندگی و گفتار، آموزش صدا است. بسته به وضعیت احساسی ما، صدای ما می تواند آرام و نازک، عصبی و خجالتی، یا معتبر و رسا به نظر برسد. در دوره آموزشی گفتار، شما یاد می گیرید که چگونه آگاهانه صدای خود را کنترل کنید و در نتیجه به موفقیت مورد نظر در جلب توجه حتی در شرایط استرس یا ترس از صحنه برسید.

با تنفس آگاهانه می توانید صدای خود را به طور مطلوب پشتیبانی کنید. اکثر سخنرانان موفق از تکنیک تنفس برای صحبت آرام و مطمئن استفاده می کنند. چه در حال ارائه سخنرانی، رهبری یک کنفرانس یا برگزاری یک جلسه کارکنان باشید، حتی زمانی که در تنش هستید نفس عمیق بکشید مفید است.

تمرین موثر برای گویندگی

آموزش گفتار در خدمت آموزش صدا و استفاده از آن به صورت هدفمند است. صدای دلنشین همراه با تلفظ واضح باعث می شود حرفه ای و با اعتماد به نفس به نظر برسید. مهارت های صوتی خود را در خانه آموزش دهید، به عنوان مثال با آواز خواندن یا خواندن متون با صدای بلند، پنج تمرین زیر برای خودآموزی و بهبود صدا و تلفظ مناسب است.

1. تمرین تنفس شکمی

وقتی عمیقاً در شکم خود نفس می کشید صدای شما بهتر به نظر می رسد. تنفس هدفمند شکمی یک ضربه اکسیژن اضافی را فراهم می کند. تا زمانی که شکم شما به بیرون برآمده شود، آگاهانه نفس بکشید و بیرون بیاورید. همانطور که در شکم خود نفس می کشید، دیافراگم شما به سمت پایین حرکت می کند. این باعث ایجاد مکش در قفسه سینه می شود، به طوری که هوا به طور خودکار وارد ریه های شما می شود.

تنفس شکمی باعث می شود صدای شما آرام تر و آرام تر به نظر برسد. در عین حال، این تکنیک تنفس کمک می کند تا اطمینان حاصل شود که بدن و مغز شما به طور مطلوب با اکسیژن تامین می شود. این به شما این امکان را می دهد که بهتر روی گفتار خود تمرکز کنید و از صدای خود به طور موثرتری استفاده کنید.

2. آموزش فک پایین برای کیفیت بهتر گفتار.

فک پایین چه ربطی به کیفیت گفتار دارد؟ گفتار نامفهوم و زمزمه کردن اغلب به دلیل عدم انعطاف و گرفتگی مفاصل فک است. بریس های نامناسب یا نصب نادرست نیز می توانند مانعی برای صحبت کردن باشند.

اگر می خواهید کیفیت گفتار خود را آموزش دهید، فک پایین و به خصوص مفصل گیجگاهی فکی را ماساژ دهید. هنگام انجام حرکات جویدن می توانید عضلات جونده را با انگشتان خود احساس کنید. دهان خود را چند بار باز و بسته کنید و سپس با حرکت دادن فک ها به راست و چپ، عضلات جونده را شل کنید.

3. آموزش گفتار: زبان رول

چرخاندن زبان تمرینی است که به شما کمک می کند مصوت ها و صامت ها را بهتر و مهمتر از همه واضح تر تلفظ کنید. حداقل پنج تا ده بار زبان خود را بین لثه و لب به راست و چپ بچرخانید. مطمئن شوید که دهان شما بسته باقی می ماند. برای اتمام تمرین، چند بار روی زبان خود کلیک کنید.

4. ورزش دهان و لب

لب ها یک عملکرد کلیدی در گفتار دارند. برای تلفظ واضح حروف صدادار O، U، Ö و Ü، گرد شدن لب ها اهمیت ویژه ای دارد. تمرین لب و زبان را همیشه انجام دهید.

5. صامت ها را تکرار کنید

صامت ها حروفی هستند که در زبان آلمانی به آنها صامت می گویند. مثالها عبارتند از M، N، K، P، T و R. یک سری همخوان بسازید و حروف جداگانه را تا جایی که می توانید صحبت کنید تکرار کنید.

عبارات پیچاننده زبان را انتخاب کنید. بهترین مثال احتمالاً این است: Fischers Fritze ماهی تازه ماهی می گیرد. با این حال، توالی های همخوان دیگری نیز وجود دارد که به همان اندازه برای آموزش گفتار خصوصی مناسب هستند. برای یادگیری واضح تر صحبت کردن، باید تمرین پیچش زبان را حداقل پنج بار پشت سر هم انجام دهید.

تمرینات تلفظ را بخشی از آموزش گفتار روزانه خود قرار دهید. با تمرین منظم، گفتار، سبک صحبت کردن و تنفس خود را بهبود خواهید بخشید.

آموزش گفتار: چیست؟

به عنوان یک گوینده، صدای شما مهمترین ابزار و در عین حال کارت ویزیت شماست. صدای شما منحصر به فرد و از ویژگی های شخصیت شماست. نحوه صحبت کردن و واژگانی که استفاده می کنیم چیزهای زیادی در مورد شایستگی اجتماعی و مهارت های ارتباطی ما می گوید.

اگر در مسیر یک رویداد به رویداد دیگر سخنران هستید، صدای شما هر روز تحت فشار شدید قرار می گیرد. آیا شغل شما مستلزم این است که اغلب در مقابل جمعیت صحبت کنید؟ یا می خواهید یاد بگیرید که چگونه برای یک عروسی یا رویدادهای خانوادگی دیگر سخنرانی کنید؟ یا دنبال سفارش گویندگی هستید؟ آموزش گفتار هدفمند روشی اثبات شده برای آموزش صدای شما و استفاده صحیح از آن است.

ارتباط شفاهی

آمادگی خوب به تنهایی برای ارائه یک سخنرانی خوب کافی نیست. ناامنی و عصبی بودن می تواند منجر به آهسته صحبت کردن یا به کلی از بین رفتن صدا شود. حتی سخنرانان باتجربه نیز اغلب قبل از اجرای بزرگ ترس از صحنه دارند. صحبت کردن در مقابل مخاطب موضوع پیچیده ای است. توسعه صدای ایده آل نیز به جریان طبیعی نفس و وضعیت بدن بستگی دارد.

پیام های شما تنها در صورتی درک می شوند که خود را به وضوح بیان کنید و با سرعت مناسب صحبت کنید. در آموزش گویندگی تیزر تبلیغاتی توجه زیادی به فن بیان می شود و راه هایی برای بهبود تلفظ نشان داده می شود.

 

    https://didshahr.ir/25959

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتشار مجدد مطالب تنها با ذکر نام منبع "دید شهر" مجاز میباشد.