https://didshahr.ir/26170

دیزل ژنراتور ترکیبی از یک موتور دیزلی و یک آلترناتور یا ژنراتور الکتریکی است.

دیزل ژنراتور (Diesel Generator) یا جن ست دیزل (Genset Diesel) که گاهی به آن موتور ژنراتور یا موتور برق نیز گفته می‌شود، دستگاهی است که با تبدیل انرژی مکانیکی به انرژی الکتریکی، برق تولید می‌کند. این دستگاه یک جایگزین مناسب برای زمان‌هایی است که قطعی برق اتفاق می‌افتد.

موتور دیزلی با استفاده از سوخت، دیزل ژنراتور را می‌چرخاند و انرژی مکانیکی ایجاد می‌کند و در ادامه ژنراتور این انرژی حرکتی را به انرژی الکتریکی تبدیل و برق تولید می‌کند.

در ادامهٔ این مطلب با معرفی کاربردها، ساختار و انواع دیزل ژنراتور خارجی و ایرانی همچون دیزل ژنراتور بادوین، ولوو، پرکینز و …، به شما کمک می‌کنیم یک جن ست دیزل (موتور ژنراتور) خوب با قیمت مناسب خریداری کنید.

انواع دیزل ژنراتور ایرانی و خارجی

انواع دیزل ژنراتور ایرانی و خارجی صرف نظر از نوع برند، از نظر نوع سوخت مصرفی در دو گروه طبقه‌بندی می‌شوند:

 1. دیزل ژنراتور تک‌سوز و معمولی؛
 2. دیزل ژنراتور دوگانه سوز.

همان‌طور که از نام هر یک پیداست، دیزل ژنراتور تک‌سوز و معمولی فقط از یک سوخت مایع (دیزل یا گازوئیل) برای چرخاندن ژنراتور استفاده می‌کند، در حالی که دیزل ژنراتور دوگانه سوز این کار با ترکیب دو سوخت گاز و وگازوئیل به‌طور همزمان انجام می‌دهد.

علاوه‌بر گروه‌بندی این دستگاه در دو طبقهٔ دیزل ژنراتور دوگانه سوز و تک‌سوز، این محصول از نظر نوع برند تولیدکننده نیز انواع مختلفی دارد. در ادامه معروف‌ترین موتور ژنراتورهایی که تقاضای بالایی در بازار فروش دیزل ژنراتور دارند را معرفی می‌کنیم:

 • دیزل ژنراتور ولوو پنتا

یکی از معروف‌ترین برندهای حال حاضر در بازار فروش دیزل ژنراتور، برند ولوو پنتاست. انواع دیزل ژنراتور ولوو در کارخانه موتور مشترک ولوو واقع در شهر اسکوفد کشور سوئد تولید می‌شوند. در ساخت این دستگاه‌ها از انواع موتور دیزلی با ظرفیت‌های بالا استفاده می‌شود که تا 1000 ساعت هم توانایی کار دارند.

 • دیزل ژنراتور بادوین

دیزل ژنراتور بادوین محصول شرکت فرانسوی بادوین یا بادوئن (تاسیس در سال 1955)، تولیدکنندهٔ موتورهای دیزلی و گازی دریایی و صنعتی است.

دیزل ژنراتور بادوئن به سبب کیفیت و دوام بالای آن، نه تنها در ایران، بلکه در سراسر جهان از شهرت خوبی برخوردار است و به‌عنوان یک دیزل ژنراتور خارجی خوب از آن یاد می‌شود. همچنین تولید محصولاتی مطابق با آخرین استانداردهای زیست محیطی اروپا و چین، عامل دیگری برای محبوبیت و مقبولیت هرچه بیشتر این برند است.

 • دیزل ژنراتور کامینز

کامینز یک تولیدکنندهٔ معروف دیزل ژنراتور آمریکایی است که مدعی و مفتخر به تولید دستگاه‌هایی با طول عمر بالا، کارکرد خوب و طراحی فشرده است. البته با توجه به میزان خوشنامی و شهرت این برند در بازار خرید دیزل ژنراتور در داخل و خارج از کشور، می‌توان گفت کامنیز توانسته است در تحقق و اثبات ادعای خود موفق عمل کند.

 • دیزل ژنراتور پرکینز

برند پرکینز حدود 30 سال بعد از ولوو پنتا در شهر پیتربورو انگلستان متولد شده‌است. دیزل ژنراتور پرکینز هزینهٔ عملیاتی کم و عملکرد خیره‌کننده و قابل قبولی دارد. انواع موتور دیزلی به‌کاررفته در دیزل ژنراتورهای این برند طول عمر بالا و عمکلرد قابل اطمینانی دارند. به‌طورکلی دیزل ژنراتور پرکینز در مدل‌های مختلف بازخوردها و نظرات مثبتی از سوی مشتریان خود دریافت کرده‌است، به همین خاطر می‌توان آن را به‌عنوان یک دیزل ژنراتور خارجی باکیفیت معرفی کرد.

اگرچه محصولاتی که تاکنون معرفی کردیم همگی متعلق به شرکت‌های خارجی بودند، اما مطلوب است بدانید که تولیدکنندگان داخلی نیز جهت تولید دیزل ژنراتور ایرانی دست به کار شده‌اند و تاکنون محصولات متعددی را روانهٔ بازار کرده‌اند، ازجمله نمونه‌های داخلی پرفروش و شناخته‌شده می‌توان به دیزل ژنراتور موتورسازان اشاره کرد که محصول گروه کارخانه‌جات موتورسازان و تراکتورسازی تبریز است.

دیزل ژنراتور چه کاربردهایی دارد؟

به‌طورکلی انواع دیزل ژنراتور ایرانی و خارجی، به دو منظور خریداری شده و مورد استفاده قرار می‌گیرند:

 1. تولید برق در حالت اضطراری و قطعی برق

محل‌هایی مانند بیمارستان‌ها، ایستگاه‌های آتش‌نشانی، فرودگاه‌ها، امکان عمومی، ساختمان‌ها و برج‌های تجاری و مسکونی، مراکز صنعتی و … دائماً به برق نیاز دارند، یعنی در صورت قطعی برق، این مکان‌ها و مراکز متحمل خسارات، ضررها و آسیب‌های جدی می‌شوند، ازاین‌رو به تجهیزی نیاز است که در صورت قطعی برق، توان تأمین موقت انرژی الکتریکی موردنیاز این محل‌ها را داشته باشد. انواع دیزل ژنراتور دوگانه سوز ایرانی و خارجی همچون دیزل ژنراتور ولوو نیز به همین منظور مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 1. تولید برق در مکان‌هایی که فاقد توان تولید انرژی الکتریکی هستند

کاربرد دیگر دیزل ژنراتور بادوین، پرکینز و سایر برندهایی که پیش از این آن‌ها را به شما معرفی کردیم، در تولید و تأمین انرژی الکتریکی در مکان‌هایی است که اصلاً برق ندارند، برای نمونه می‌توان به مسیرها و خطوط انتقال گاز، پروژه‌های ساخت‌وساز، طرخ‌های عمراتی، صنایع کشتیرانی، صنایع نفت و گاز و استخراح آن‌ها و استخراج معادن اشاره کرد.

ساختار و اجزای دیزل ژنراتور

مهم نیست دیزل ژنراتور ولوو باشد، بادوین، پرکینز، کامینز یا هر برند دیگر، ساختار همهٔ آن‌ها به‌طورکلی یکسان است و از اجزای زیر تشکیل شده‌است:

 • موتور؛
 • آلترناتور (ژنراتور)؛
 • سیستم سوخت (دیزل)؛
 • سیستم‌های خنک‌کاری و اگزوز؛
 • سیستم روغن‌کاری؛
 • رگولاتور ولتاژ؛
 • شارژر باتری؛
 • تابلوی کنترل؛
 • مونتاژ قاب اصلی.

قیمت دیزل ژنراتور چقدر است؟

قیمت دیزل ژنراتور براساس توان و ظرفیت موتور دستگاه، کشور سازندهٔ محصول، برند، سال ساخت و نرخ ارز تعیین می‌شود، بنابراین همان‌طور که پیداست، یک قیمت دیزل ژنراتور را نمی‌توان به تمامی مدل‌های این محصول تعمیم داد.

در میان اجزای سازندهٔ جن ست دیزل‌ها، موتور دیزلی گران بیشترین قیمت را دارد. فاکتور اصلی تعیین‌کنندهٔ قیمت این عضو، توان و ظرفیت آن است، اما اگر بنا باشد این عامل را در نظر نگیریم، قیمت موتور دیزلی با یک توان مشخص براساس برند و تکنولوژی ساخت (کارخانهٔ تولیدکننده) تعیین می‌شود.

درست است که در ابتدا گفتیم نمی‌توان قیمت مشخصی برای این محصول ارائه داد، اما می‌توان گفت تولیدات کدام برندها قیمت بیشتر یا کمتری دارد. دیزل ژنراتور ولوو، پرکینز و کامینز نسبت‌به تولیدات سایر برندهای خارجی از بالاترین قیمت برخوردار است.

جمع‌بندی

در این مطلب ضمن معرفی چیستی و کاراییِ Diesel Generator، بهترین مدل‌های خارجی و ایرانی این دستگاه را به شما معرفی کردیم تا در مسیر خرید موتور ژنراتور با آگاهی کامل عمل کنید. اگر می‌خواهید نسبت‌به خرید دیزل ژنراتور خارجی اصل اقدام کنید، ما به شما شرکت نیرو گستر (دانش بنیان) را معرفی می‌کنیم که با سابقهٔ بیست‌سالهٔ خود، یکی از تأمین‌کنندگان اصلی دیزل ژنراتورهای برندهای مطرح خارجی همچون ولوو، بادوین، پرکینز، کامینز و … است. این مجموعه محصولات خود را با حداقل 12 ماه گارانتی و 10 سال خدمات پس از فروش ازجمله نصب و راه‌اندازی عرضه می‌کند.

  https://didshahr.ir/26170

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتشار مجدد مطالب تنها با ذکر نام منبع "دید شهر" مجاز میباشد.