https://didshahr.ir/26850

اشعه ایکس امروزه نقش حائز اهمیتی در تجهیزات دندانپزشکی دارد و رفته رفته با پیشرفت علم و تکنولوژی، تکنیک های تصویربرداری دندان به حد چشم‎گیری ارتقا پیدا کرده است. زمانی که اثربخشی این تکنولوژی مشاهده شد، سیستم های مختلف با تغییرات گوناگون برای توسعه این فناوری به کار گرفته شدند

اشعه ایکس در حدود 22 سال پیش توسط شخصی به نام ویلهم رونتگن کشف شد و در حوزه های مختلفی مانند صنایعِ ساخت تصویربرداری پزشکی، دندانپزشکی …. مورد استفاده قرار گرفت.

اولین تصویربرداری دیجیتال توسط دندانپزشک فرانسوی به نامDR.Francis Moyenانجام شد.

اشعه ایکس امروزه نقش حائز اهمیتی در تجهیزات دندانپزشکی دارد و رفته رفته با پیشرفت علم و تکنولوژی، تکنیک های تصویربرداری دندان به حد چشمگیری ارتقا پیدا کرده است. زمانی که اثربخشی این تکنولوژی مشاهده شد، سیستم های مختلف با تغییرات گوناگون برای توسعه این فناوری به کار گرفته شدند؛ امروزه دستگاه های فسفرپلیت در واقع الهام گرفته از سنسورهایrvg  وودپیکر می باشند.

سنسورRVG دندانپزشکی چیست

RVGدر حقیقت مخفف کلمهRadio Viso Graphyمی باشد که به عنوان جایگزین اشعه ایکس در دندانپزشکی مورد استفاده قرار می گیرد. این روش تصویربرداری نسبتا جدید جایگزین روش های قدیمی تصویربرداری می باشد که به فیلم رادیوگرافی،تاریکخانه و مواد ظهور و ثبوت نیازی ندارد.

در مطب ها و کلینیک های دندانپزشکی برای تصویربرداری از سنسورهایRVGاستفاده می شود.سنسور آر وی جی از موارد زیر تشکیل شده است:

 • یک حسگر که همان سنسور می باشد
 • کابل کواکسیال که نوعی کابل مسی است و به دلیل استفاده از محافظ های فلزی و اجزایی که در ساختار آن وجود دارد از تداخل هرگونه سیگنال های اضافی یا نویز جلوگیری می کند و این کابل وظیفه انتقال اطلاعات به سیستم کامپیوتر را بر عهده دارد.
 • نرم افزار تخصصی

معرفی سنسورRVGوودپیکر

یکی از بهترین و پرفروش ترین سنسورهایRVGموجود در بازار توسط کمپانی معروف و خوش آوازه وودپیکر به بازار ارائه شده است.کمپانی وودپیکر یکی از سریع الرشدترین تولید کنندگان تجهیزات دندانپزشکی در تمام دنیا می باشد که در سال  1989 تاسیس شد و به مدت 33 سال است که در تولید تجهیزات دندانپزشکی فعالیت دارد و توانسته دستگاه های مختلف با کیفیتی مانند سنسورRVG،فسفرپلیت،لایت کیور،جرم گیر،اپکس لوکیتور و…را به بازار ارائه کند.

این کمپانی چینی به دلیل ارائه طرح های بسیار نوین و بروز در تولید تجهیزات دندانپزشکی مورد توجه بسیاری از دندانپزشکان در تمام دنیا قرار گرفته است و محبوبیت زیادی را پیدا کرده است.امروز در این مقاله به معرفی سنسورRVGاین کمپانی خواهیم پرداخت.

سایزهای سنسورRVGوودپیکر

سنسورهایRVGکمپانی وودپیکر با مدلi Sensorدر دو سایز متفاوت 1 و 2 تولید می شوند که سایز یک این سنسورهاH1و سایز دو این سنسورهاH2می باشند.اندازه هر یک سایزها به صورت زیر می باشد:

 • اندازه سنسور سایز یک: 36*25 میلی متر
 • اندازه سنسور سایز دو: 30*40 میلی متر

یکی از چالش هایی که دندانپزشکان عزیز در حین خرید سنسورهایRVGبا آن رو به رو می شوند انتخاب همین سایز سنسور می باشد.متخصصان اندو و درمان ریشه اکثرا تاکید بر استفاده از سایز دو سنسورها را دارند زیرا آر وی جی سایز دو امکان مشاهده کامل دندان را از تاج تا ریشه و حتی دو دندان در کنار یکدیگر را برای شما فراهم می کند در صورتی که در سنسورهای سایز یک ممکن است برای داشتن کامل ریشه بخشی از تاج را از دست دهیم که البته این موضوع در نحوه قرار دادن سنسور در داخل دهان نیز مهم است.

قرارگیری سنسورهای شماره دو قاعدتا برای بیمار سخت تر بوده و حس ناخوشایند و حالت تهوع را برای چندین ثانیه ممکن است در بیمار به وجود آورد که طبق آمار به دست آمده از دندانپزشکان متخصص اندو و درمان ریشه اغلب به دلیل راحتی بیشتر بیمار سایز یکrvgرا انتخاب می کنند.

ضخامت و طراحی سنسورRVGوودپیکر

سنسورRVGوودپیکر طراحی بی نظیری دارد و گوشه های گرد این سنسور سبب قرارگیری راحت تر سنسور در داخل دهان بیمار می شود و آسیب به دهان و زبان بیمار را کاهش می دهد و هم چنین سبب ارزیابی بیشتر حفره دهان بیمار خواهد شد.

کمپانی خوش نام وودپیکرI Sensorرا در کمترین ضخامت با ضخامت ۴.۴ میلی متری تولید کرده است و در حال حاضر یکی از ظریف ترین و باریک ترین سنسورهای موجود در بازار می باشد که راحتی بیشتر و احساس بهتری را برای بیمار به همراه خواهد داشت.

کیفیت تصویر بالا و بی نظیر

کیفیت تصویر یکی از ملاک های اساسی در انتخاب سنسورrvgمی باشد که برای دندانپزشکان از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا از این سنسور ها در اندو و درمان ریشه استفاده می شود و وضوح تصویر بالا در تشخیص دقیق تر و طرح درمان موثر تر به دندانپزشک کمک فراوانی می کند.

کیفیت تصویر سنسور وودپیکر برابر با ۲۵ خط بر میلی متر(25 lp/mm)می باشد و اندازه پیکسل ها برابر با ۲۰ میکرو میلی متر می باشد و طبق عکسبرداری های انجام شده باi Sensorو هم چنین طبق فیدبکی که از دندانپزشکان تا کنون مشاهده شده است،کیفیت این سنسور از وضعیت بسیار مطلوبی برخوردار است و وضوح تشخیص بالایی را دارد و امکان درمان دقیق را به دندانپزشک خواهد داد.

تصویربرداری با رادیوگرافی هایDCکه دارای فاصله کانونی یا همانfocal spotپایین تری هستند در وضوح تصویر و افزایش کیفیت تصویر گرفته شده تاثیر زیادی داشته و کیفیت را افزایش می دهند.

تصویربرداری در کوتاه ترین زمان ممکن

مدت زمان تصویربرداری توسط سنسور آر وی جی وودپیکر بسیار کوتاه است و در کلینیک ها و مطب های دندانپزشکی که دارای سیکل بیمار بالایی هستند تاثیر مثبت چشم گیری دارد.تصویربرداری کامل توسط این سنسور تنها در مدت زمان ۳ ثانیه انجام خواهد شد و پس از ۳ ثانیه تصویر بر روی صفحه نمایش کامپیوتر و یا لپ تاپ نشان داده خواهد شد که این مزیت می تواند به تعداد پذیرش بیمار بیشتر و درمان سریع تر بدون فوت وقت در مطب کمک کند و معطلی بیماران به حداقل برسد.

کابل منعطف و مقاوم

همانطور که در بخش اول گفته شد سنسورrvgاز یک کابل و سنسور و نرم افزار تشکیل شده است که کابل سنسور یکی از بخش های اصلی آن می باشد زیرا در صورتی که کابل دستگاه ضعیف باشد خرابی دستگاه افزایش پیدا می کند و پس از مدتی استفاده به دلیل عدم کیفیت مطلوب کابل باید به دنبال یک سطل زباله در داخل مطب خود باشید.

خوشبختانه سنسورهایrvgکمپانی وودپیکر دارای کابل های بسیار مقاوم و منعطفی می باشند که بدون نگرانی از خرابی این کابل با حفظ رعایت اصول نگهداریrvgهیچ مشکلی برای کابل سنسور شما پیش نخواهد آمد و طول سیم سنسور وودپیکر ۳ متر می باشد.

طبق ادعای کمپانی وودپیکر در آزمایشات و تست های قبل از تولید کابلrvgاز نقطه اتصال به سنسور حدود 8000 بار خم شده است و کیفیت مطلوب،انعطاف پذیری بالا و مقاومت زیاد در برابر خمیدگی و پارگی کابل سنسور تضمین شده می باشد.

ضد آب و مقاوم در برابر رطوبت

سنسورهایrvgبر خلاف پلیت های فسفرپلیت طبق استانداردIP68ضدآب هستند و مقاومت بالایی در برابر رطوبت و بزاق دهان بیمار دارند و تنها نکته ای که برای دوام سنسور باید رعایت شود جلوگیری از ورود ضربه به سنسور و افتادن آن بر روی زمین می باشد و برای حفظ اصول بهداشتی می توان سنسور را با محلول های ضدعفونی ضدعفونی کرده و هم چنین برای هر بیمار از کاورهای پلاستیکی یک بار مصرف استفاده کرد.

فراموش نکنید که برای مقاوم کردن سنسورRVGدر برابر ضربه حتما از کاور های سیلیکونی آر وی جی نیز استفاده کنید.

مجهز به تکنولوژی پیکسل فعال

iSensorاز تکنولوژی پیکسل فعال یا همانAPS CMOSبرخوردار است که این تکنولوژی سبب نمایش جزئیات با بالاترین کیفیت و کمترین میزان نویز و همچنین افزایش طول عمر می شود.

نرم افزار قوی و قابل ارتقاء

نرم افزار سنسورRVGوودپیکر نرم افزارAi Dentalمی باشد که نرم افزاری قدرتمند و پیشرفته می باشد و فضای نرم افزاری بسیار آسانی را دارد و کاربری راحتی را برای دندانپزشک و دستیار دندانپزشک فراهم میکند و هم چنین این نرم افزار با ویندوزهایXP,7,8,10سازگاری دارد.

نرم افزارrvgوودپیکر در عین سادگی و راحتی، قابلیت های بسیار زیادی را برای دندانپزشک فراهم می کند که برخی از این قابلیت ها عبارتند از:

 • امکان اندازه گیری طول ریشه
 • امکان سه بعدی سازی تصویر
 • امکان رنگی کردن تصویر
 • قابلیت تنظیم نور و کنتراست
 • قابلیت چرخش تصویر(Rotation)و معکوس سازی تصویر(Inversion)
 • امکان ایجاد پرونده برای بیمار
 • قابلیت بزرگنمایی تصویر بدون هیچ گونه افت کیفیت
 • امکان ذخیره سازی تصاویر در فرمت های مختلف اعم ازPNG,JPEG,DICOM,JPG
 • قابلیت شبکه و نمایش تصویر بر روی چند سیستم کامپیوتر

نصب و راه اندازی رایگان و پشتیبانی ۲۴ ساعته

نصب و راه اندازی سنسورrvgوودپیکر به صورت کاملا رایگان همراه با آموزش تمامی موارد انجام خواهد شد و پشتیبانی ۲۴ ساعته نیز به دندانپزشک این امکان را می دهد که در هر ساعتی از شبانه روز بتواند مشکلات سنسور خود را توسط کارشناسان خدمات پس از فروش بدون هیچ گونه دغدغه ای حل نماید.

گارانتی و خدمات پس از فروش

سنسورهایRVGوودپیکرDTEدارای دو سال گارانتی تعویض می باشند که یک مزیت فوق العاده نسبت به دیگر سنسورها برای دندانپزشک می باشد.این سنسورRVGدارای ۱۰ سال خدمات پس از فروش می باشد و می توانید با اطمینان کامل آر وی جیi Sensorرا با گارانتی ۲ ساله از شرکتDenty Smileخرید نمایید.

برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان فروش دنتی اسمایل در ارتباط باشید.

خانم مهندس تقوی:       09102501757

آقای مهندس صوفی‌زاده: 09120991757

  https://didshahr.ir/26850

دیدگاه ها

 1. دکتر مرتضی افتخاری گفت:

  یکی از با کیفیت ترین سنسورها هست که با قیمت معقولی که داره از کیفیت و وضوح تصویر بالایی هم برخوردار هست و من از انتخاب این دستگاه بسیار راضی هستم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتشار مجدد مطالب تنها با ذکر نام منبع "دید شهر" مجاز میباشد.