https://didshahr.ir/26968

بازار فارکس (Foreign Exchange Market)یا بازار ارز، بزرگ‌ترین بازار مالی جهان است.

در دنیای امروز، سرمایه گذاری و معامله در بازارهای مختلف از جمله بازار فارکس و بازار ارز دیجیتال، به عنوان یکی از روش‌های پردرآمد در جامعه، بسیار مورد توجه قرار گرفته است. هر دو بازار با ویژگی‌های خاص خود، برای سرمایه‌گذاران و معامله‌گرانی که به دنبال کسب سود هستند، جذاب به نظر می‌رسند. در این مقاله، به بررسی تفاوت‌ها و شباهت‌های بازار فارکس و بازار ارز دیجیتال پرداخته شده است.

بازار فارکس چیست؟

بازار فارکس(Foreign Exchange Market)یا بازار ارز، بزرگ‌ترین بازار مالی جهان است که در آن ارزهای مختلف کشورها به صورت آنلاین خرید و فروش می‌شوند. این بازار برای سرمایه‌گذاران و معامله‌گران، به دلیل حجم بالای معاملات و تأثیرات بین‌المللی قوی، جذاب به نظر می‌رسد.

 بازار فارکس شامل خرید، فروش و مبادله ارزهای بین المللی است که به صورت جفت و به عنوان دارایی های سوداگرانه معامله می شوند.

این بدان معناست که می‌توانید از یک ارز برای پوشش ریسک در مقابل ارز دیگر استفاده کنید. به‌طور کلی‌تر، شما روی نرخ‌های مبادله بین ارزهای مختلف و جفت‌های فارکس سرمایه‌گذاری خواهید کرد. در حالی که به طور بالقوه از نوسانات ذاتی بازار برای تضمین سودهای کوتاه‌مدت و میان‌مدت استفاده خواهید کرد.

با توجه به این نوسانات و پیچیدگی نسبی بازار فارکس، لزوماً فضای ایده آلی برای مبتدیان نیست.

 به هر حال، هیچ بازار واحد یا چارچوب قانونی برای فعالیت وجود ندارد؛ در حالی که اکثر جفت‌های ارز، تابع نرخ‌ های مبادله شناور آزاد هستند. به این معنی که تحت تاثیر عوامل کلان اقتصادی و محرک‌های اساسی مانند عرضه و تقاضا هستند.

بازار ارز دیجیتال چیست؟

بازار ارز دیجیتال(Cryptocurrency Market)، بازاری است که در آن ارزهای دیجیتال مختلف مانند بیتکوین، اتریوم و…خرید و فروش می‌شوند. این بازار، به دلیل تحت کنترل نبودن دولت‌ها و بانک‌ها و همچنین فعالیت در شبکه‌های بلاکچین، برای بسیاری از سرمایه‌گذاران جذاب است.

ارزهای فیات دارایی های ملموسی هستند که از نظر تئوری دارای عرضه بی پایان هستند (زیرا توسط بانک های مرکزی عرضه می شوند)، ارزهای دیجیتال دارایی های کاملا دیجیتالی هستند که عرضه محدودی دارند.

این بدان معنی است که توکن های رمزنگاری ارزش ملموس یا شکل فیزیکی ندارند و بنابراین نمی توانند به عنوان یک نوع سرمایه گذاری امن عمل کنند .در عین حال، با توجه به عواملی مانند کمبود و به طور کلی سطح بالای تقاضا، عرضه محدود به طور مستقیم بر هر توکن تأثیر می گذارد.

دارایی‌های رمزنگاری بر پایه فناوری بلاک چین ساخته شده‌اند؛ این حالتی غیرمتمرکز و توزیع ‌شده را ایجاد می‌کند که ذخیره‌ای تغییرناپذیر از داده‌های تراکنش ایجاد می‌کند. چنین ویژگی باعث افزایش شفافیت می شود و خطر دستکاری بازار را به حداقل می رساند. در حالی که هیچ مقام مرکزی یا شخص ثالثی برای کنترل دارایی ها یا اعمال هزینه های معامله در این بین وجود ندارد.

بازار کریپتو در حال حاضر در نسل سوم خود قرار دارد و ارز هایی مانندCardanoدارایی های فناورانه‌ای در نظر گرفته می‌شوند که مستقیماً با مسائل مقیاس‌پذیری مرتبط با جایگزین‌های نسل اول مانند بیت‌کوین مقابله می‌کنند. این طبقه دارایی همچنان تحت تأثیر نوسانات بیشتر قرار دارند.

این سطح از نوسانات بیشتر از چیزی است که شما به عنوان یک معامله گر فارکس با آن مواجه می شوید، عمدتاً به دلیل فقدان ارزش ملموسی است که زیربنای ارزهای دیجیتال و آسیب پذیری دارایی در برابر معاملات است.

بازار فارکس برای سرمایه‌گذاری بهتر است یا بازار ارز دیجیتال؟

حال که دانستید بازار فارکس و ارز دیجیتال هر کدام چه ویژگی هایی دارند، بهتر است سراغ انتخاب آن ها برویم. کدام یک برای سرمایه گذاری بهتر هستند. با توجه به وضعیت بازار و شرایط فعلی، بازار فارکس بهترین گزینه برای سرمایه‌گذاری به نظر می‌رسد. در حالی که بازار ارز دیجیتال، به دلیل نوسانات قوی قیمت و عدم استقرار، برای سرمایه‌گذاران پرخطر است.

بازار فارکس برای معامله‌گری بهتر است یا بازار ارز دیجیتال؟

در کنار سرمایه گذاری، یکی دیگر از روش های درآمدزایی از بازار های مالی، معامله گری است. افراد زیادی با استراتژی های مختلفی توانایی معامله در هر دو بازار را دارند. اما فارکس برای معامله بهتر است یا ارز های دیجیتال؟ با توجه به ویژگی‌های مختلف بازار فارکس و بازار ارز دیجیتال، هر دو بازار برای معامله‌گران جذاب هستند. با این حال، با توجه به حجم بالای معاملات و تأثیرات بین‌المللی، بازار فارکس بهترین گزینه برای معامله‌گران به نظر می‌رسد.

منبع: مقایسه جامع بازار فارکس و بازار کریپتو

    https://didshahr.ir/26968

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتشار مجدد مطالب تنها با ذکر نام منبع "دید شهر" مجاز میباشد.