https://didshahr.ir/27289

دندان‌ها یکی از اعضای بدن هستند که تاثیر بسیار زیادی روی ظاهر و زیبایی فرد دارند.

هنگامی که شما لبخند می‌زنید این دندان‌های شما هستند که همه بار جذابیت شما را به دوش می‌کشند. این موضوع به حدی اهمیت دارد که در طول تاریخ برای زیبایی دندان‌ها فعالیت‌های بسیار زیادی انجام داده اند. امروزه بسیاری از افراد برای زیبا کردن دندان‌ها و لبخند خود  از کامپوزیت استفاده می‌کنند. در این مقاله سعی خواهیم کرد در رابطه با تفاوت کامپوزیت ای پی اس با ونیر با شما صحبت کنیم. البته قبل از پاسخگویی به این سوال شاید بهتر باشد به یک مسئله اساسی‌تر بپردازیم. قبل از اینکه به کامپوزیت فکر کنید بهتر است بدانید که این روش آیا برای شما مناسب است یا خیر و هزینه و قیمت کامپوزیت ونیر چگونه است؟

کامپوزیت برای چه کسانی مناسب است

همانطور که گفته شد در واقع استفاده از این روش برای از بین بردن نقص‌هایی است که در دندان‌های شما وجود دارد. در واقع باید گفت اگر شما یکی از مشکلات زیر را دارید می‌توانید از این روش برای حل آن استفاده کنید.

 • شکستگی‌های کوچک در دندان
 • تغییر رنگ دندان
 • فاصله کم بین دندان‌ها
 • دندان‌هایی که به صورت کج رشد کرده اند

البته این موارد تنها به صورت تئوری بیان شده است و اگر شما می‌خواهید مشورت خوبی در این زمینه دریافت کنید به راحتی می‌توانید به کلینیک‌های معتبر دندانپزشکی مراجعه کنید. یکی از کلینیک‌های معتبر کامپوزیت ونیر در اسلامشهر کلینیک دکتر شیدا است که می‌توانید با مراجعه به این کلینیک از قیمت کامپوزیت ونیر نیز مطلع شوید.

دندان مصنوعی Dentures

مزایا و معایب ونیر کامپوزیت ای پی اس

کامپوزیت ای پی اس در اصل شاخه ای از همان کامپوزیت ونیر است که به دلیل جنس متفاوت کارایی متفاوتی دارد. این موضوع در قیمت کامپوزیت ونیر نیز تاثیر گذار است. البته این تنها تفاوت کامپوزیت ای پی اس با ونیر نیست و در ادامه به برخی از این موارد اشاره خواهیم کرد.

 • در ساخت کامپوزیت ای پی اس از ذرات سرامیک و زیرکونیا استفاده شده است که باعث می‌شود حساسیت دهان به این ماده کمتر باشد.
 • یکی دیگر از مزایای کامپوزیت ای پی اس این است که نیازی به تراشیدن زیاد ندارد و همین موضوع می‌تواند در قیمت آن تاثیرگذار باشد.
 • هنگامی که شما نیاز دارید که هم دندان جلویی و هم پشتی خود را کامپوزیت کنید به راحتی می‌توانید از کامپوزیت ای پی اس استفاده کنید.
 • کامپوزیت ای پی اس به دلیل موادی که در آن به کار رفته است دارای سطحی صیقلی و بسیار زیبا است.
 • در رابطه با شکستگی آن هم نباید نگران باشید زیرا شکستگی‌های جزئی آن را می‌شود درمان کرد. حتی جالب است بدانید که کامپوزیت ای پی اس به دلیل مواد به کار رفته در آن می‌تواند فشار زیادی را تحمل کند.
 • پس از استفاده از این نوع کامپوزیت باید حواستان به رعایت بهداشت دهان و دندانتان باشد، زیرا ممکن است در صورت رعایت نکردن بهداشت ممکن است دچار تورم لثه شوید.

مزایا و معایب کامپوزیت ونیر

همانطور که در بخش قبل نیز به این مطلب اشاره شد کامپوزیت ای پی اس نوعی ونیر است که در جنس با یکدیگر متفاوت هستند. کامپوزیت ونیر از جنس رزین است و کاربردها و ویژگی‌های خاص خودش را دارد. البته نباید فراموش کنید که دندانپزشک پس از معاینه به خوبی می‌تواند به شما کمک کند که از بین انواع روش‌هایی که می‌توانید با آن زیبایی را به لبخند خود برگردانید بهترین روش را انتخاب کنید. کامپوزیت ونیر به این صورت است که از مواد رزینی ساخته شده است و پزشک آن را روی دندان‌های شما قرار می‌دهد و با استفاده از تاباندن نور سعی می‌کند که آن را خشک کند.

پس از این مرحله نیاز است که با تراشیدن به کامپوزیت شکل داده شود تا به زیبایی و جذابیت مطلوب برسند. جالب است بدانید که طول عمر کامپوزیت ونیر وابسته به عادت‌های غذایی و میزان رعایت بهداشت دهان تا 10 سال هم می‌رسد. جالب است بدانید که این نوع کامپوزیت به نسبت ای پی اس مات‌تر است و ای پی اس شکل بسیار طبیعی‌تری دارد. یکی دیگر از موضوعاتی که در کامپوزیت ونیر وجود دارد این است که به مرور زمان ممکن است رنگ آن تغییر کند. این موضوع هنگامی که مصرف دخانیات و… وجود داشته باشد تسریع نیز می‌شود. جالب است بدانید که کامپوزیت ای پی اس تغییر رنگ بسیار کمتری دارد، به گونه ای که می‌توان گفت تغییر رنگ و سیاهی در ای پی اس وجود ندارد.

جمع بندی

در این مقاله سعی کردیم در رابطه با تفاوت کامپوزیت ای پی اس و ونیر صحبت کنیم. همانطور که گفته شد تفاوت این دو در جنس آن‌ها است که خود را نشان می‌دهد و تفاوت‌ها را رقم می‌زند. در نهایت باید گفت که یکی از نکات با اهمیتی که باید در انجام کامپوزیت به آن توجه ویژه ای داشته باشید مراجعه به دندانپزشک با تجربه مانند کلینیک دندانپزشکی دکتر شیدا است. این موضوع به این دلیل است که کامپوزیت فشار زیادی به لثه وارد می‌کند و باید به خوبی جایگذاری شود. به همین دلیل اگر به پزشک بی تجربه مراجعه کنید.

  https://didshahr.ir/27289

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتشار مجدد مطالب تنها با ذکر نام منبع "دید شهر" مجاز میباشد.