https://didshahr.ir/27531

قیمت ارز دولتی به ‌مراتب کمتر از ارز در بازار آزاد است و این موضوع، در کاهش هزینه ‌ها، به شما کمک بزرگی خواهد کرد.

محدودیت دریافت ارز مسافرتی عراق ۱۴۰۲ برداشته شد!؟

به نقل از سایت دیارمیرزا در این مطلب شرایط دریافت ارز مسافرتی کربلا را توضیح دادیم و مقایسه‌ای با شرایط سایر کشور‌ها داشتیم .دغدغه همیشگی مسافران کشور‌های خارجی این است که آیا ارز مسافرتی به ما تعلق می‌گیرد یا خیر؟ به‌ نظر می‌رسد اینکه با تور هوایی سفر کرده‌ باشید یا سفر شما زمینی باشد، در دریافت ارز مسافرتی تفاوت ایجاد می‌کند. در این مطلب بررسی خواهیم کرد چه محدودیت‌های جدیدی در سال ۱۴۰۲ برای گرفتن این ارز وجود دارد و چه تسهیلاتی انجام شده است؛ و در نهایت نحوه درخواست ارز مسافرتی عراق را شرح خواهیم داد.

چرا ارز مسافرتی دولتی بگیریم؟

اول این که شما چه با تور کربلا هوایی و زمینی سفر کرده‌ باشید، حداقل برای خرید سوغات، نیاز خواهید داشت از پول رایج این کشور استفاده کنید؛ چرا که ممکن است فروشندگان، پول ایرانی قبول نکنند یا با قیمت بیشتری مجبور به مبادله پول بشوید. ازطرفی هم، قیمت ارز دولتی به ‌مراتب کمتر از ارز در بازار آزاد است و این موضوع، در کاهش هزینه ‌ها، به شما کمک بزرگی خواهد کرد.

ارز مسافرتی به چه کسانی تعلق نمی‌گیرد؟

شرایط متفاوتی برای دریافت ارز مسافرتی وجود دارد. از یک سو، محدودیت سنی برای دریافت این ارز وجود دارد؛ به‌طوری‌که در سفر عتبات عالیات، برای افراد زیر ۱۸ سال نمی‌توانید ارز بگیرید و برای سفر به سایر کشور‌های خارجی به افراد زیر ۱۲ سال، ارزی تعلق نخواهد گرفت. همچنین کسانی که گذرنامه سیاسی و خدماتی دارند یا دو تابعیتی محسوب می‌شوند، نمی‌تواند این ارز دولتی را دریافت کنند.

چه تفاوتی میان ارز مسافرتی زمینی با هوایی وجود دارد؟

نکته‌ای که وجود دارد این است که ارز مسافرتی برای تمامی سفر‌های هوایی برقرار است؛ اما برای سفر‌های زمینی، شرایط دیگری وجود دارد.

به‌عنوان ‌مثال برای سفر زمینی به بسیاری از کشور‌های سیاحتی، مسافران می‌توانند با ارائه بلیط خود به همراه گذرنامه، درخواست ارز خود را ثبت کنند.

این درحالی‌ است که در ایام عادی سال، ارز به زائران عتبات عالیاتی که به‌صورت زمینی به این سرزمین مشرف می‌شوند، تعلق نمی‌گیرد.

البته در ایام اربعین ۱۴۰۲، تفاوتی بین ارز تخصیص ‌یافته در سفر‌های زمینی و هوایی وجود نداشت؛ چرا که زائران می‌توانستند تا سقف ۲۰۰ هزار دینار ارز مسافرتی دریافت کنند و محدودیت سنی، تنها برای افراد زیر ۵ سال وجود داشت.

میزان سمهیه ارز مسافرتی هر نفر چقدر است؟

این قضیه نیز بستگی به نوع سفر شما دارد. نوع ارز مسافرتی تخصیص یافته، (جدا از ایام اربعین) یا دلار است یا یورو؛ سقف این سهمیه نیز ۵۰۰ دلار یا ۵۰۰ یورو است. برای سفر‌های زیارتی، دلار به ‌عنوان ارز مسافرتی، برای متقاضیان در نظر گرفته می‌شود؛ چرا که تبادل آن در این کشور‌ها، متداول ‌تر است.

از طرفی برای کشور‌های سیاحتی میزان سقف تعیین ‌شده، به زمینی یا هوایی بودن و نیاز داشتن به ویزا یا عدم آن در کشور مقصد نیز بستگی دارد. اما در کشور‌های زیارتی همچون عراق، شما می‌توانید برای سفر هوایی خود تا سقف ۵۰۰ دلار برای هر نفر ارز دریافت کنید.

البته باید توجه کنید که سقف دریافت ارز بازه زمانی یک ساله دارد؛ یعنی مثلاً اگر شما به یک سفر خارجی مثل کربلا رفته‌اید و ارز خود را دریافت نموده‌اید، دیگر تا ۳۶۵ روز بعد، نمی‌توانید برای سفر احتمالی دیگری، دوباره درخواست گرفتن ارز کنید.

راهکار جایگزین برای دریافت ارز دولتی چیست؟

اگر شما شرایط گرفتن ارز مسافرتی را ندارید، هنوز راهکاری وجود دارد تا بتوانید با قیمت پایین ‌‌تر و مصوب دولتی، ارز دریافت کنید. این روش همان استفاده از سهمیه دریافت ارز با کارت ملی است. شما می‌توانید با مراجعه به صرافی‌ های معتبر تا سقف ۲۰۰۰ دلار یا معادل آن به ارز‌های رایج دیگر، مقدار پول مد نظرتان را دریافت کنید. البته با توجه به ایجاد رانت و تقاضای بالا برای گرفتن این ارز، صرافی ‌ها مدارک بیشتری را درخواست می‌کنند. به ‌همراه داشتن بلیط سفر، اصل پاسپورت، اصل فیش پرداخت عوارض خروج از کشور، یک سیم‌کارت به ‌نام خود فرد و دو عدد کارت بانکی به‌نام شخص خریدار، ازجمله این مدارک است. همچنین داشتن حساب ارزی در بانکی که اقدام به دریافت از آن طریق نموده‌اید، الزامی است.

دقت کنید با توجه به محدودیت دریافت ارز، اگر یک بار به میزان کمتری از سقف مربوط هم درخواست ارز کنید، دوباره نمی‌توانید مقدار باقی ‌مانده را دریافت کنید؛ چرا که ثبت درخواست شما در سامانه نظارت ارزی (سنا)، فقط یک بار در سال انجام می‌گیرد. از ‌این رو، اگر ارز مسافرتی تهیه کرده‌اید در طی یک سال، دیگر نمی‌توانید ارز با کد ملی دریافت کنید و برعکس.

نحوه درخواست و دریافت ارز مسافرتی چیست؟

درخواست ارز مسافرتی به چند طریق امکان‌پذیر است. اپلیکشن «بله» احتمالاً یکی از راحت‌ترین راه‌ ها باشد. شما با مراجعه به قسمت «خدمات» و «درخواست ارز مسافرتی»، می‌توانید با تکمیل اطلاعات فردی و اطلاعات پرواز خود، نوع و میزان ارز مدنظرتان را تعیین کرده و با پرداخت هزینه آن، درخواست خود را ثبت کنید. همچنین می‌توانید با مراجعه به شعب ارزی بانک ‌های ملی و ملت، این فرایند را به‌ صورت حضوری انجام دهید.

دریافت ارز، پس از عبور از گیت بررسی گذرنامه، از طریق باجه ‌های بانک ملی و ملت، یا خودپرداز‌‌های ارزی، انجام می‌گیرد.

در این مطلب شرایط دریافت ارز مسافرتی کربلا را توضیح دادیم و مقایسه‌ای با شرایط سایر کشور‌ها داشتیم. اگر شما قصد عزیمت به کربلا را دارید؛ رسم سفر، تور کربلا را از شهرهای مختلف برگزار می‌کند. برای مشاوره با کارشناسان رسم سفر می توانید از هر کجای ایران با شماره 02143000109 تماس بگیرید یا به وب سایت این شرکت به آدرس rasmesafar.co مراجعه کنید.

منبع: https://bit.ly/47aWoRi

    https://didshahr.ir/27531

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتشار مجدد مطالب تنها با ذکر نام منبع "دید شهر" مجاز میباشد.