https://didshahr.ir/27688

حداقل 60 درصد از آسایش و آرامش شما در حین حداقل 60 درصد از آسایش و آرامش شما در حین سفر، به امکانات وسیله‌ انتخابی شما بستگی دارد. ، به امکانات وسیله‌ انتخابی شما بستگی دارد. 

ویژگی های خودرو برای مسافرت

امروزه با افزایش آمار مالکیت اتومبیل نسبت به تعداد خانوار، خیلی از هم‌وطنان به جای وسایل نقلیه عمومی مانند قطار، اتوبوس و هواپیما تصمیم می‌گیرند برای کاهش هزینه‌ها و حفظ حریم خصوصی، با خودروی شخصی به سفر بروند. فکر مسافرت که به سرمان بیفتد، هیجان زده می‌شویم تا هرچه زودتر بار و بندیل را ببندیم، سوار خودرو شویم و بزنیم به جاده. با این حجم اشتیاق، شاید زیاد وقت نگذاریم که بیندیشیم آیا چهارچرخ محترم ما، ویژگی های خودرو برای مسافرت امن و لذتبخش را دارد یا خیر.

ما به هیچ عنوان مایل نیستیم خاطره شیرین مسافرت شما، به دلیل انتخاب نادرست خودرویی که آپشن‌های مناسب را ندارد تبدیل به تجربه تلخی شود. قطعاً شما هم دوست دارید از زمانی که در کنار خانواده یا دوستان سپری می‌کنید، یادگارهایی فراموش نشدنی بسازید. پس در ادامه مطلب، با راهنمای انتخاب بهترین خودرو برای مسافت های طولانی همراه شما خواهیم بود تا بعداً بابت تصمیم گیری مناسب برای انتخاب خودرو، از خودتان (و از ما) تشکر کنید.

مهم‌ترین ویژگی های خودرو برای مسافرت کدامند؟

حداقل 60 درصد از آسایش و آرامش شما در حین سفر، به امکانات وسیله‌ انتخابی شما بستگی دارد. اگر خودرویی که قصد دارید به عنوان همسفر خود انتخاب کنید ویژگی های بهترین ماشین برای مسافرت را نداشته باشد، با صد و یک مشکل مختلف مواجه خواهید شد. برای پیشگیری از دردسرهایی مثل کمردرد بعد از سفرهای طولانی، نایاب بودن قطعات و خدایی ناکرده تصادف‌های ناگوار، قبل از اینکه به سراغ خرید یا اجاره خودرو مسافرتی بروید حتماً دقت کنید که غول آهنی مدنظر شما، ویژگی های خودروهای مناسب سفر را داشته باشد.

در ادامه با معرفی ویژگی خودرو های مطلوب ایرانگردی همراه شما خواهیم بود. فرقی نمی‌کند خودروی داخلی را برای گشت‌وگذار انتخاب می‌کنید یا اتومبیل خارجی. زمانی می‌توانید با خیال راحت به جاده بزنید که ماشین شما لیست ویژگی های خودرو برای مسافرت را داشته باشد!

مهم‌ترین ویژگی های خودرو برای مسافرت: ارگونومی اصولی

ویژگی های بهترین ماشین برای مسافرت

حتماً برای شما هم بارها پیش آمده که بعد از یک سواری طولانی با خودروی شخصی (یا هر وسیله نقلیه دیگر)، از شدت گرفتگی عضلات شاکی شده اید و با خود عهد بسته اید دیگر با فلان وسیله به سفر نروید. دلیل این تجربه ناخوشایند، رعایت نشدن یکی از اصول اولیه بهترین ویژگی های خودرو برای مسافرت، یعنی ساختار ارگونومیک است.

تمامی اجزای خودرو، از صندلی گرفته تا محل قرارگیری فرمان، فاصله هندل و پدال‌‌ها تا صندلی راننده، ارتفاع و سطح دید، باید مطابق با استانداردهای تایید شده جهانی طراحی و ساخته شده باشند. به علاوه، هنگام انتخاب ماشین برای مسافرت حتماً به سراغ گزینه‌هایی بروید که بیشترین همخوانی را با جثه و تعداد سرنشینان شما داشته باشند.

ویژگی های بهترین ماشین برای مسافرت: ساختار بدنه ایمن و مستحکم

به محض شنیدن نام «ایمنی» فکر بسیاری از ما به سمت نجات یافتن در صورت تصادف‌های احتمالی می‌رود. اما صحبت از ویژگی های خودرو برای مسافرت که باشد، ایمنی بدنه خودرو خیلی بیشتر از این حرف‌ها برای شما اهمیت خواهد داشت.

بدنه قوی و پایدار خودرو نه تنها از آسیب دیدن سرنشینان در هنگام برخورد جلوگیری می‌کند، بلکه باعث افزایش اعتماد به نفس راننده در هنگام رانندگی نیز خواهد شد. یک خودرو با بدنه‌ای ایمن، ضربه ناشی از نیروهای وارد شده در حین تصادفات را به صورت استانداردی جذب و پخش می‌کند و مقاومت بالایی از خود نشان می‌دهد.

استفاده از فولاد‌های با استحکام بالا و زون‌های جذب انرژی بهینه‌سازی شده در ساختار شاسی خودرو، ویژگی های مهم اتومبیل برای سفر را تضمین خواهند کرد. مکانیسم‌های ایمنی فعال از جمله ایربگ، سیستم‌های ترمز پیشرفته ABS، سنسورهای سراشیبی، دوربین‌های عقب و جلو، سیستم Anti-theft و سایر ویژگی‌ها نیز در کنار این اجزای ساختاری، از لحاظ تأمین امنیت هیچ جای نگرانی برای شما باقی نمی‌گذارند.

هندلینگ مناسب

ویژگی های خودروهای مناسب سفر

هندلینگ یا هدایت‌پذیری، یکی از حیاتی‌ترین ویژگی های خودرو برای مسافرت است. اگر ماشینی با فرمان سفت و هندلینگ خشک به پست شما خورده باشد، اهمیت آزادی در کنترل ماشین و وجود یک فرمان نرم با قدرت مانور بالا را عمیقاً درک می‌کنید.

هندلینگ خوب به این معناست که خودرو مطیع دستور شما باشد و در مسیر دلخواه، به آرامی و به طرزی قابل پیش بینی حرکت کند. در میان تمام ویژگی های خودروهای مناسب سفر، هدایت پذیری مطلوب نه تنها افزایش ایمنی را به همراه دارد بلکه تجربه رانندگی شما را صد و هشتاد درجه تغییر خواهد داد. هیچکس از ماشین سرتقی که در لحظه با گردش فرمان همراهی نمی‌کند و در پیچ‌ها جان راننده را به لب می‌آورد، خوشش نمی‌آید. بنابراین خیلی مهم است که قبل از سفر، مطمئن شوید فرمان خودرویی که مدنظر دارید نرم و قابل هدایت باشد.

حالا از کجا می‌توان فهمید که خودرو، سیستم هندلینگ مناسبی دارد؟ اگر ماشین مجهز به سیستم فرمان دقیق، رعایت تعادل و توزیع وزن چرخ‌ها، تایرهای با کیفیت با الگوی زبری مناسب و تنظیمات سختی ساسپنشن اصولی باشد، می‌توان با درصد اطمینان بالایی گفت که ویژگی های بهترین ماشین برای مسافرت را دارد.

تعلیق مطلوب

یکی از عوامل شاکی شدن مسافران، تکان‌های شدید خودرو و ضربه‌های اعصاب خردکن در جاده‌های ناهموار و دست اندازهاست. اگر خودروی شما مجهز به یکی از مهم‌ترین ویژگی های خودرو برای مسافرت یعنی تعلیق مناسب باشد، خبری از این ناراحتی‌ها نخواهد بود.

ماشینی که طراحی سیستم تعلیق آن استاندارد باشد، شوک و تکان‌های فراوان را جذب می‌کند و به راننده اجازه می‌دهد بدون دنگ و فنگ ماشین را در جاده‌‌های صاف یا پرپیچ و خم هدایت کند. به علاوه هر چهار چرخ ماشین همزمان با سطح جاده در تماس خواهند بود تا خطر عدم تعادل و از دست رفتن کنترل ماشین، به حداقل برسد. سیستم‌های پیشرفته مانند تعلیق مستقل، فنربندی هوایی یا استفاده از مواد دمپری، نقش مؤثری در تضمین مطلوب‌ترین ویژگی های خودرو برای مسافرت دارند.

عملکرد در شرایط جاده

راهنمای انتخاب بهترین خودرو برای مسافت های طولانی

در مسیر سفر، همه چیز گل و بلبل نخواهد بود. در مسیر ممکن است از جاده‌‌های آسفالته، خاکی، سنگلاخ، پیچ‌های تند و زمین لغزنده (به خصوص در شمال) عبور کنید. ویژگی های خودرو برای مسافرت بایستی به اندازه‌ای بهینه باشند که همه این مسیرها را به سلامت پشت سر بگذارید.

قدرت و سرعت واکنش‌پذیری خودرو در شرایط جاده‌ای مختلف، میزان توانایی ماشین در استفاده از توان موتوری و انتقال آن به حرکت را نشان می‌دهد. خودروی انتخابی شما باید گشتاور (تورک) درست و حسابی داشته و در زمان مناسبی صفر تا صد کیلومتر را پر کند. این ویژگی‌های بهترین ماشین برای مسافرت، در مسیرهای سربالایی و حین سبقت گرفتن در بزرگراه‌ها اهمیت دوچندانی خواهند داشت. اگر موتور ماشین نیاز به افزایش ناگهانی قدرت را تأمین نکند، ممکن است ایمنی سرنشینان را به خطر بیندازد.

مدل و سگمنت خودرویی که انتخاب می‌کنید، تأثیر زیادی روی آرسنال ویژگی های مهم اتومبیل برای سفر خواهد داشت. اگر قصد دارید به سفرهای خارج شهر بروید و جاده‌های ناملایمی پیش رو دارید، قطعاً نباید با انتخاب خودرویی با قدرت متوسط رو به پایین مانند پراید زمینه دردسر را برای خودتان فراهم کنید. در عوض ماشین‌های قدرتمندی مثل کراس اوورها، سدان‌های خانوادگی و پیکاپ‌های جمع و جوری مثل مخلوقات کمپانی جک، همسفری عالی برای شما خواهند بود.

موجود بودن قطعات در داخل کشور

حتی تصورش هم عذاب آور است که وسط مسافرت، ناگهان ماشین شما هوس تعمیرگاه رفتن به سرش بزند و تصمیم بگیرد با شما همکاری نکند. از آن بدتر زمانی است که خودرو را به تعمیرگاه می‌برید اما متوجه می‌شوید قطعه موردنظر موجود نیست.

یکی از اساسی‌ترین نکته‌هایی که درباره ویژگی های خودرو برای مسافرت باید درنظر بگیرید، موجود بودن قطعات ماشین در سراسر کشور است. اگر آگاه باشید که خودروی شما از نظر قطعات یدکی پشتیبانی می‌شود یا نه، می‌توانید در درازمدت تا حد زیادی در هزینه‌ها صرفه جویی کنید. به علاوه اطمینان خاطر خواهید داشت که در صورت بروز هر گونه مشکلی می‌توانید به سرعت و به‌راحتی قطعات مورد نیاز را تهیه کنید.

البته منظور ما این نیست که هر قطعه موجود در بازار بی بروبرگرد برای ماشین شما مناسب باشد. استفاده از قطعات فیک و غیراستاندارد، گاهی نتیجه مخرب‌تری به بار می‌آورد. خیلی از قطعات (به ویژه درمورد خودروهای خارجی) ممکن است به‌صورت استاندارد در بازار موجود نباشند. بنابراین هنگام بررسی ویژگی های بهترین ماشین برای مسافرت، اطمینان حاصل کنید که قطعات اصل آن به راحتی در کشور قابل دسترسی باشند.

فضای جادار خودرو

ویژگیهای مهم بهترین خودرو سفری

یکی از واجب‌ترین نکاتی که حین بررسی ویژگی های خودرو برای مسافرت باید به آن دقت داشته باشید، گنجایش فضای خودرو است. در طی سفر و به ویژه مسافرت‌های دسته جمعی و خانوادگی، کمبود فضا باعث خفقان و ناراحتی می‌شود و لذت گردش را به تلخی می‌کشاند. خودرویی که برای مسافرت درنظر دارید، بایستی فضای کافی برای سر و پاهای سرنشینان داشته باشد. خانواده‌های پرجمعیت و به ویژه والدین کودکان خردسال، بایستی به این نکته از ویژگیهای مهم بهترین خودرو سفری دقت مضاعفی داشته باشند.

علاوه بر اتاقک، فضای صندوق خودرو هم بسیار حیاتی است. وقتی صحبت از خودروی ایده‌آل برای مسافرت به میان می‌آید. فضای بار یک خودرو باید به اندازه کافی جادار باشد تا بتواند امکانات مورد نیاز برای سفرهای طولانی، از چمدان‌ها و تجهیزات تفریحی گرفته تا وسایل تفریحی و اقلام اضطراری را در خود جای دهد. اگر طراحی فضای صندوق انعطاف‌پذیر بوده و از مکانیزم‌های هوشمند برای توسعه یا تقسیم فضای موجود بهره ببرد (مانند صندلی‌های تاشو یا پارتیشن‌های قابل تنظیم) هم حداکثر فضای مفید فراهم خواهد آمد. اگر پرجمعیت هستید یا قصد دارید به سفرهای طولانی بروید، ماشین‌های هاچ بک انتخاب خوبی برای شما نیستند.

تهویه مناسب اتاقک خودرو

فکرش را کنید چقدر آزاردهنده است که به قصد تفریح به مسافرت بروید، اما در مسیر طولانی که سوار بر اتومبیل هستید از سرما، گرما یا بوی نامطبوع شاکی شوید. تهویه مناسب داخل کابین، یکی از جنبه‌های حیاتی ویژگی های خودرو برای مسافرت است که برای تضمین رفاه و کیفیت سفر شما واجب خواهد بود. سیستم تهویه مطبوع کارآمد، شرایط آب و هوایی سخت سرش نمی‌شود و وظیفه دارد در هر زمان و مکانی آسایش شما را فراهم کند.

خودرویی که برای مسافرت انتخاب می‌کنید باید در گرما و سرمای شدید، جریان هوای مستمری به وجود بیاورد و اجازه تنظیم دمای مطلوب در کابین را بدهد. برای راحتی هر چه بیشتر، اکثر سیستم‌های مدرن تهویه مطبوع از فیلترهای هوای پیشرفته نیز برای حذف آلاینده‌ها و عوامل حساسیت‌زا استفاده می‌کنند. مطمئن شوید امکانات حرارتی و برودتی خودرو (از بخاری، گرمکن‌های صندلی، دریچه هوا و کولر) صرفاً آپشن تزیینی نباشند و عملکرد خوبی از خود ارائه بدهند.

استهلاک پایین خودرو

یکی از مشکلاتی که برای بسیاری از خودروهای رده متوسط و پایین پیش می‌آید، استهلاک سریع است. اوضاع برخی مدل‌ها به حدی اسفناک است که بعد از پنج سال، خودرو چنان مستهلک می‌شود گویی ده سال قدمت دارد. هنگام بررسی ویژگی های خودرو برای مسافرت، مطمئن شوید که می‌توانید روی اتومبیل موردنظر حساب کنید و انتظار کارکرد طولانی مدت از آن داشته باشید.

استهلاک پایین خودرو نشان‌دهنده کیفیت طراحی و ساختار، مونتاژ دقیق، استفاده از مواد با دوام و یکپارچگی کلی سیستم‌های مکانیکی و الکترونیکی آن است. خودرو باید بتواند مسافت‌های طولانی را بدون دردسر طی کند و وادارتان نکند که در هر مرتبه توقف، به زیارت مکانیکی محلی بروید. به علاوه، ماشینی که به کرّات مهمان تعمیرگاه باشد ابهت و پرستیژ خود را به تدریج از دست می‌دهد. قبل از انتخاب نهایی، حتماً فرصت کافی بگذارید و ویژگی خودرو های مطلوب ایرانگردی را خوب بسنجید تا مطمئن شوید ماشین موردنظر، مدام خرج روی دستتان نمی‌گذارد.

مصرف بهینه سوخت

در وضعیتی که قیمت گاز و بنزین بی‌رحمانه بالا می‌رود، یقیناً دلتان نمی‌خواهد خودرویی داشته باشید که سوخت را ببلعد و مجبور باشید زود به زود، برای شارژ سوخت توقف کنید. مصرف بالای سوخت نه تنها جیب شما را خالی می‌‌کند، بلکه اثر مخربی نیز روی محیط زیست خواهد داشت و در تولید آلاینده‌های مضر، از هیچ تلاشی دریغ نخواهد کرد. در میان خودروهای موجود در بازار، اتومبیل‌های مجهز به موتورهای TU5 و هیبریدی نسبت به سایرین مصرف سوخت معقول‌تری دارند.

ویژگی های بهترین ماشین برای مسافرت اقتضا می‌کنند که به صورت مؤثری سوخت را مدیریت کند. خودرویی که مصرف بهینه‌ای داشته باشد، می‌تواند هزینه‌های مسافرت شما را به طور قابل توجهی کاهش دهد؛ به‌خصوص در سفرهای طولانی که به طور بالقوه هزینه‌بر هستند. تکنولوژی‌های نوین مانند سیستم استارت/استاپ، بهبود آیرودینامیک خودرو و گیربکس‌های بهینه‌سازی شده، همگی موجب بهبود در مصرف سوخت می‌شوند. مجموع تمام این ویژگی‌ها، به کاهش انتشار آلاینده‌ها و محافظت از محیط زیست کمک شایانی خواهد کرد.

اجاره بهترین خودروهای مناسب سفر

احتمالاً در ابتدای مقاله، از خود می‌پرسیدید «چه ماشینی برای سفر خوبه؟». اما شاید با مطالعه هر پاراگراف پکر شده اید و به نتیجه رسیده اید که خودروی شخصی شما، تمام این ویژگی‌ها را ندارد. حال چه باید کرد؟ سراغ خرید بلیط اتوبوس و قطار بروید و بی‌خیال مسافرت با ماشین شخصی شوید؟

مرکز اجاره خودرو سپریس اینجاست که ناامیدی به چهره شما عزیزان راه پیدا نکند! این شرکت با افتخار، لیستی از خودروهای بادوام، قدرتمند و شیک قابل اجاره را ارائه می‌‌دهد که همه ویژگی های خودرو برای مسافرت را دارند تا تجربه یک سفر لذتبخش را به شما هدیه بدهند. با کرایه ماشین برای مسافرت، دیگر نیازی به نگرانی بابت تعمیرات، نگهداری و حتی استهلاک خودروی شخصی‌تان نخواهید داشت. به علاوه برخلاف اکثر مراکز رنت خودرو در سراسر ایران، مراحل اجاره خودرو در سپریس به صورت آنلاین طی می‌‌شوند و هیچ نیازی به کاغذبازی‌های خسته کننده و تحویل انواع مدارک نیست.

در مرکز سپریس برای هر سلیقه و مقصودی یک خودروی مناسب وجود دارد؛ از ون‌های بزرگ گرفته تا سدان‌های خانوادگی، SUVهای جادار و پرقدرت برای سفر به مناطق کویری و حتی اجاره ماشین لوکس برای عزیزانی که می‌خواهند تجربه ماندگاری از سفر خود خلق کنند. در نتیجه به راحتی می‌توانید با هزینه‌ای معقول و به صرفه، مناسب‌ترین خودرو برای سفر را انتخاب و اجاره نمایید.

سخن آخر

امنیت و آسایش در هر شرایطی حرف اول را می‌زند، به ویژه زمانی که قصد داشته باشید با ماشین شخصی به سفر بروید. امروز مهم‌ترین ویژگی های خودرو برای مسافرت را باهم مرور کردیم، از طراحی بهینه بدنه، ساختار داخلی و جادار بودن فضای کابین گرفته تا مصرف سوخت و شدت استهلاک. اگر نظر ما را می‌پرسید، پیشنهاد می‌کنیم چک لیستی از ویژگی های بهترین ماشین برای مسافرت تهیه کنید و قبل از انتخاب یک اتومبیل برای سفرهای جاده‌ای، مطمئن شوید از همه لحاظ همسفر سازگار و ایمنی برای شما خواهد بود.

اگر به هر دلیل ماشین شخصی شما اساسی‌ترین ویژگی های خودروهای مناسب سفر را نداشته باشد، باز هم هیچ چیز نمی‌تواند لذت سفر با خودروی در اختیار را از شما بگیرد. می‌توانید خیلی راحت سری به مرکز اجاره ماشین سپریس بزنید و تنها در چند دقیقه، مناسب‌ترین اتومبیل را انتخاب کنید و برای کرایه آن درخواست بدهید. امکان رنت خودرو در تهران و در اقصی نقاط کشور برای شما عزیزان فراهم شده است. سپریس با ویژگی‌های عالی، قیمت‌های رقابتی، ارائه بیمه خودرو و خدمات مشتری‌مدارانه، انتخابی هوشمندانه برای انتخاب همراه سفر شماست.

در نهایت چه بخواهید همراه خانواده یا دوستان به سفر بروید یا قصد مسافرت‌ کاری داشته باشید، امیدواریم با انتخاب اتومبیلی شیک و مجهز به آپشن‌های ایمنی و رفاهی درجه یک تجربه‌ای به یاد ماندنی کسب کنید!

سؤالات متداول

یک ماشین مناسب سفر باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

 • ایمنی بالا: خودرو باید دارای بدنه مستحکم، سیستم های ایمنی پیشرفته مانند ایربگ ها و سیستم های کنترل پایداری باشد.
 • فضای کافی: یک ماشین مناسب سفر باید فضای کافی برای سرنشینان و بار داشته باشد.
 • مصرف سوخت مناسب: ماشین با مصرف سوخت مناسب باعث کاهش هزینه های سفر می شود.
 • سیستم تعلیق و فنربندی مناسب: سیستم تعلیق و فنربندی مناسب باعث می شود که سواری خودرو در جاده های ناهموار راحت باشد.
 • ویژگی های رفاهی: ویژگی های رفاهی مانند سیستم تهویه مطبوع، سیستم صوتی و تصویری و صندلی های راحت باعث می شود که سفر برای سرنشینان لذت بخش تر باشد.

چه خودروهایی برای مسافرت مناسب هستند؟

 • خودروهای کراس‌اوور؛
 • ماشین‌های شاسی‌بلند (SUV)؛
 • ون؛
 • سدان‌های خانوادگی.

  https://didshahr.ir/27688

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتشار مجدد مطالب تنها با ذکر نام منبع "دید شهر" مجاز میباشد.