https://didshahr.ir/4559

گردنه حیران با دامنه های سرسبز و پوششی از درختان جنگلی با جذابیت های طبیعی متنوع و سایر مناطق استان قابلیتی بسیار ممتاز برای توسعه در صنعت اکوتوریسم دارد.

به گزارش دیدشهر(didshahr.ir)، گردنه حیران در جاده اردبیل به سمت آستارا واقع شده است.

در این جاده روستایی است بنام حیران از مناطق نمونه گردشگری است.

آب و هوای کوهستانی و منظره بسیار خوب این منطقه باعث جلب توجه ویژه مردم ایران به این روستا شده است.

مهم ترین جاذبه​ ای که در این منطقه مورد توجه گردشگران قرار گرفته گردنه ​ای است که در مسیر جاده واقع و باعث شده تا همه مردم، این منطقه را به نام گردنه حیران بشناسند.

این گردنه بسیار قشنگ که استان گیلان را از استان اردبیل جدا می​ کند در کنار کوهی سرسبز و دره​ای زیبا واقع شده که در اکثر اوقات پوشیده از مه است.

گردنه حیران در جاده آستارا – اردبیل، از یک سو مشرف به کوه هایی پوشیده از جنگل های انبوه است و از سویی مشرف به دره ای نه چندان عمیق که از میان آن رود ارس عبور می کند. این رود تعیین کننده مرز ایران و آذربایجان است.

این گردنه زیبا تقریبا بیشتر مواقع زیر لایه ای از مه پنهان است و پیش دره ها و کوهپایه های پوشیده از گل ها و گیاهان جنگلی و مرتعی و گاوهایی که در حال چرا هستند، با چشم انداز زیبایی از کندوهای عسل، اولین جلوه هایی است که به چشم هر رهگذری می آید و او را فریفته خود می کند.

در سال های اخیر با گسترش امکانات در این منطقه و ساخت تله​ کابین، گردنه حیران و روستای حیران بیشتر مورد توجه مردم قرار گرفته و در فصل های گرم سال پذیرای جمعیت زیادی از سراسر ایران است.

شرایط آب و هوایی بسیار مناسب و کوه پایه ای و چشم انداز زیبای گردنه حیران که جزو زیباترین مناطق سرسبز کشور است، موجب شده طی چند سال گذشته مورد توجه واقع شده و انواع ساخت و سازها از بناهای تفریحی و سیاحتی و خدماتی همچون رستوران ها و هتل ها تا ویلاهای شخصی در آن رواج یابد.

دامنه​ های شیب ​دار حیران در فصل بهار پر از گل های زیبا است.

گردنه حیران

گردنه حیران

گردنه حیران

گردنه حیران

گردنه حیران

گردنه حیران

گردنه حیران

گردنه حیران

گردنه حیران

گردنه حیران

گردنه حیران

 

درباره گردنه حیران بیشتر بدانید:

گردنه حیران؛ زیباترین جاده ایران

حیران از زیبایی های حیران

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتشار مجدد مطالب تنها با ذکر نام منبع "دید شهر" مجاز میباشد.