https://didshahr.ir/5232

روستای داش زیوه که به زبان فارسی به آن زاویه سنگ می گویند در بخش انگوت شهرستان گرمی قرار دارد و دارای جاذبه های تاریخی بسیاری برای جذب گردشگر است.

 

دومولی

 

به گزارش دیدشهر، روستای زاویه سنگ یا همون داش زیوه روستایی است مابین چهار شهرستان مشگین شهر ، پارس آباد ، گرمی و اهر که جزو شهرستان گرمی ، دهستان انگوت غربی و بخش انگوت است.

این روستا با ۸۵ خانوار که میسر آن هم از جاده اردبیل به طرف پارس اباد که در نزدیکیهای سه راه الله یارلو در سمت چپ جاده شما را به آنجا خواهد برد.

نام این روستا از نام قدیمی داش زیوه یعنی سنگ سخت و محکم مشتق شده است این روستا در زمان صفویان از رونق بیشتری برخوردار بوده است بطوریکه بعد از شهرستان گرمی در آن منطقه بزرگترین منطقه مسکونی آن شهرستان به شمار می آمده است.

تپه زاویه سنگ مربوط به عصر آهن ۳ دوره اشکانیان – دوره ساسانیان – سده ۹ تا ۱۳ ه. ق. است، این اثر در تاریخ ۱۲ دی ۱۳۸۶ با شماره ثبت ۲۰۳۹۴ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

دو تا قلعه در نزدیکی ان با اسم قلعه بزرگ وکوچک با نام محلیش هم (خیردا قالا و بوی قالا) و دوتا در اطراف آن با اسمهای(قیز قالاسی و اوغلان قالاسی) قلعه دختر وقلعه پسر که در روی آنها حوضی با پله های سنگی وجود دارد ودر نزدیکی آن سد امارات در حال احداث است که منظره ویژه ای به ان خواهد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتشار مجدد مطالب تنها با ذکر نام منبع "دید شهر" مجاز میباشد.