https://didshahr.ir/6438

پل روگذر شهید نقدعلی پیران که به داروپخش معروف است با گذشت ۸ سال در حالی با هزینه کرد ۲۰۰ میلیارد ریال به بهر‌برداری رسید که طول کامل پل ۷۴۶ متر، اسکلت پل به صورت بتن آرمه و شامل ۱۲ پایه با ۱۴ دهنه طراحی و اجرا شده است.

 

پل-ساخت وساز

 

به گزارش دیدشهر، حمید لطف‌اللهیان در آئین افتتاح پل روگذر داروپخش که به نام شهید نقدعلی پیران مزین شده است، اظهار کرد: اعضای شواری شهر در دور پنجم با تلاش و پشتیبانی و مساعدت تمام عیار همراه با مجموعه شهرداری تلاش کردیم تا پل داروپخش بعد از سال‌ها انتظار اهالی تکمیل و به بهره‌برداری برسد.

وی با عذرخواهی از کسبه و اهالی منطقه در طولانی شدن احداث این پل، خاطرنشان کرد: ما امروز خوشحال هستیم که پل داروپخش به نام شهید نقدعلی پیران نامگذاری شده و خانواده این شهید در اهدای زمین و تعریض این منطقه همکاری نزدیکی را با مجموعه شهرداری داشتند تا راه عبور و مرور مردم باز شود.

شهردار اردبیل گفت: با افتتاح این پل برخی اختلالات و توقفات گذشته در مسیر عبور و مرور این مناطق برطرف شده و ساکنان منطقه با سهولت و روانی تردد خود را انجام می دهند.

لطف‌اللهیان افزود: بیشترین پروژه‌ها با اولویت اجرای پروژه‌های زیربنایی در مناطق مختلف شهر مربوط به مناطق کم برخوردار است و ما بر این باوریم با گفتگو و صحبت نمی‌توان خدمتی را به ساکنان منطقه انجام داد بلکه باید با کار و تلاش مصاعف اهالی منطقه را از عمران و آبادانی شایسته بهره مند کرد.

 

ساخت وساز-پل

شهردار اردبیل از در حال اجرا بودن ۳۳ پروژه عمرانی و خدماتی در مناطق کم برخوردار با پیشرفت بیش از ۳۰ درصد خبر داد.

وی ادامه داد: اعضای دور پنجم شورای شهر تمام تلاش خود را به کار گرفتند تا این پروژه بعد از سال‌ها که از اجرای آن می‌گذرد بالاخره تکمیل و به بهره‌برداری برسد که شرایط اقتصادی موجود و وضعیت درآمدی نامناسب شهرداری در تاخیر و تعلل به وجود آمده دخیل بوده است.
شهردار اردبیل تصریح کرد: با افتتاح این پل بخشی از ترافیک مناطق وحدت اردبیل و مسیرهای منتهی به بزرگراه شهدا توزیع شده و از حجم این ترافیک کاسته خواهد شد.

لطف‌اللهیان بیان کرد: قطعا در کنار احداث این پل و رعایت مقررات و قوانین از سوی شهروندان و همچنین رفتارهای ترافیکی که اصلاح شده است زمینه تردد راحت ساکنان فراهم می‌آید.

وی خاطرنشان کرد: در همه ۵ منطقه شهرداری اردبیل پروژه‌های عمران و آبادانی با قوت و قدرت در حال اجراست اما ۳۳ پروژه در منطقه چهار شهرداری اردبیل با پیشرفت ۳۰ درصد در حال اجراست که تکیمل و بهره‌برداری از آن می‌تواند ساکنان مناطق کم برخوردار را از مزایای آن بهره‌مند سازد.

شهردار اردبیل ادامه داد: خدمات ما در این مناطق جزو الزامات است و به هیچ وجه تبعیض و تفاوتی در ارائه خدمات به این مناطق با سایر مناطق شهرداری اردبیل قایل نیستیم بلکه سعی‌مان بر این بوده تا یکی از تقاطع‌های غیرهمسطح شهر که در این منطقه در حال اجراست به سرعت تکمیل شود.

 

ساخت وساز

 

لطف‌اللهیان هزینه کرد ۲۰۰ میلیاردریالی شهرداری را در اجرای این پروژه یادآور شد و اظهار کرد: امیدواریم تا پایان سال همه ۳۳ پروژه اجرایی در منطقه چهار شهرداری اردبیل آماده افتتاح شود تا ساکنان مناطق از مزایای آن بهره‌مند شوند.

وی از شهروندان که در اجرای پل داروپخش حمایت و همراهی ویژه‌ای کرده بودند، قدردانی کرد و گفت: امروز بیشتر کارهای عمرانی در مناطق پرجمعیت و کم برخوردار در حال اجراست که البته در شورابیل نیز به دلیل ارتقای زیرساخت‌های گردشگری پروژه‌های عمرانی فعال می‌باشد.

شهردار اردبیل با تاکید بر توزیع عادلانه و متوازن خدمات شهری در منطاق پنجگانه شهرداری اردبیل افزود: برخی بازگشایی‌ها در مسیر پل داروپخش انجام شده که در این خصوص از شهروندانی که ما را در این سال‌ها همراهی و کمک کردند قدرانی می‌کنیم.

لطف‌اللهیان با اشاره به اینکه در سال‌های گذشته این پروژه به دلیل شرایط فنی و جوی و اقتصادی با تغییر شتاب اجرایی متفاوت مواجه بوده است، تصریح کرد: شورا و شهرداری تمام اهتمام خود را بکار گرفت تا در سریعرین زمان ممکن با توجه بهش شرایط موجود این پروژه به بهره‌برداری برسد.

حداکثر ارتفاع پل ۸ متر و عرشه پل متشکل از ۳۸ عدد تیر بتنی تنیده ۳۲ متری و ۵۹ عدد تیر بتنی ۲۲ متری است.

 

عمران ساخت وساز

 

در این مراسم نائب رئیس شورای شهر اردبیل اظهار کرد: ۲۵ تا ۳۰ سال قبل در این محلات ما به همراه سایر دوستان که امروز در مسئولیت‌های مختلف در کنار مردم هستند در کوچه‌های گل و لای گرفته و محروم مشغول بازی و گذر بودیم که به واسطه شرایط آن زمان این محلات پدران و مادران ما مجبور بودند تا هر شب لباس‌های گل‌آلوده ما را شسته و تمیز نمایند.

حبیب فتحی خاطرنشان کرد: بعد از گذشت سال‌ها ما در این مناطق شاهد توسعه و عمران و آبادانی هستیم و این مناطق که زمانی به عنوان مناطق حاشیه از آنها یاد می‌شد امروز به مناطق کم‌برخوردار تبدیل شده است که امیدواریم در آینده این درجه به مناطق برخوردار ارتقا یابد.

وی با قدردانی از خانواده شهید نقدعلی پیران که در بازگشایی این مسیر و حتی واگذاری منزل این شهید کمک و یاری نزدیکی را با شورا و شهرداری داشتند، گفت: این شهید والامقام زمانی با خون خود و امروز با سرمایه مادی به کمک مردم آمده تا در عبور و مرور، مردم منطقه با سهولت مواجه شوند.

نائب رئیس شورای شهر اردبیل با بیان اینکه همه اعضای شورای شهر چه آنهایی که از این مناطق راهی پارلمان محلی شدند و چه آنهایی که از سایر مناطق در شورا حضور دارند تمام تلاش و همت خود را بکار گرفتند تا در این دو سال با سختکوشی تمام این پروژه را تکمیل و تقدیم اهالی کنند، تصریح کرد: برای هر ۱۱ عضو شورا که دلشان با مردم و ساکنان مناطق مختلف همراه است توجه به یکپارچگی شهری و عمران و آبادانی مناطق جزو ضرورت‌ها و الزامات است که با افتتاح پروژه قطعا مردم این مناطق نمونه‌ای از این همراهی و همکاری را لمس می‌کنند.

فتحی افزود: ما در بین مردم و ساکنان مناطق هستیم و یقین داریم در بهره‌برداری از این پل و استفاده از مزایای آن همه اهالی رضایت کامل دارند ولی همچنان انتظارشان این است که پروژه‌های در حال اجرای در این مناطق با سرعت و قوت بیشتر ادامه یافته و به مرحله بهره برداری برسد.

 

کاگر-ساختمان سازی

 

وی ادامه داد: در سال ۹۸ و در بودجه سالانه ۲۴ میلیارد تومان برای تکمیل پروژه‌های در حال اجرای این مناطق اختصاص داده بودیم که این رقم را با توجه و کمک اعضای شورای شهر به ۳۵ میلیارد تومان افزایش دادیم که قطعا بخش عمده‌ای از این ۳۳ پروژه در حال اجرا در این مناطق تکمیل و آماده بهره‌برداری خواهد شد.

نائب رئیس شورای شهر اردبیل خاطرنشان کرد: افتتاح ایستگاه آتش نشانی در این منطقه به همراه افتتاح این پل و سایر مجموعه‌های عمرانی و خدماتی می‌تواند زمینه جلب رضایت ساکنان مناطق را فراهم کند.

فتحی بیان کرد: شهرندان در این مناطق یقین داشته باشند که در شورای شهر و شهرداری ما مدافع حق و حقوق آنها هستیم و ۱۰۰ درصد در جذب این منابع تلاشی گسترده را انجام می دهیم.

وی با قدردانی از حضور معاون عمرانی و خدمات شهری وزیر کشور در مراسم افتتاح پل داروپخش اضافه کرد: ما از معاون عمرانی وزیر کشور انتظار داریم در این شرایط سخت اقتصادی که شهردار‌ها با کاهش منابع درآمدی روبرو هستند دست شهراری‌ها را بگیرند و به عناوین مختلف از منابع ملی به شهرداری ها کمک کنند.

نائب رئیس شورای شهر اردبیل خطاب به ساکنان مناطق اظهار کرد: با تصمیم شورای شهر و شهرداری قرار است در سالجاری به ازای هر ساخت و ساز در این مناطق به ویژه در خیابان‌های زیر ۱۲ متر، ما ۵۰ درصد به عوارض شهرداری تخفیف دهیم که با برخورداری از ۳۰ درصد تخفیف ایام هفته دولت و دهه فجر این تخفیفات به ۸۰ درصد می رسد.

فتحی از ساکنان این مناطق خواست تا با بهره‌مندی از این فرصت استثنائی نسبت به ساخت و ساز قانونی اقدام کرده و شهرداری را در عمران و آبادانی بیشتر کمک کنند که قطعا هدف شورا و شهرداری ارتقای کیفیت زندگی شهروندان در این مناطق است.دستگاه‌ها در پرداخت بدهی خود به شهرداری‌ها تعجیل کنند.

 

خطر ریزش ساختمان

 

معاون عمرانی و خدمات شهری وزیر کشور گفت: بهتر است دستگاه‌های مختلف اجرایی و سازمان‌ها نسبت به پرداخت بدهی خود به شهرداری‌ها تلاش و جدیت ببیشتری را انجام دهند.

مهدی جمالی‌نژاد در مراسم افتاح پل داروپخش اردبیل با قدردانی از تلاش و همت شهرداری اردبیل در تکمیل و افتتاح این پل در این شرایط سخت اقتصادی شهرداری‌ها اظهار کرد: یکی از دغدغه‌های جدی ما در مجموعه شهرداری‌ها توجه به توسعه یافتگی شهرها براساس مولفه‌های توسعه پایدار است.

وی ضرورت توسعه پایدار و رشد جهشی را در مناطق مختاف شهرها براساس اولویت عمران و آبادانی و خدمات‌رسانی یادآور شد و خاطرنشان کرد: اولین شاخصه‌ای که در مسیر توسعه شهرداری‌ها باید به آن توجه کنند جلب مشارکت مردم است که در این زمینه اصلی‌ترین مولفه اعتمادسازی است.

معاون عمرانی و خدمات شهری وزیر کشور بیان کرد: اگر در این زمینه مردم به دستگاه اجرایی به ویژه شهرداری‌ها و شوراها بی‌اعتماد باشند، هیچگونه همراهی اتفاق نمی‌افتد و در نتیجه توسعه عقیم می‌ماند.

جمالی‌نژاد ضرورت تکمیل و بهره‌برداری از پروژه‌ها را در مدت زمان کوتاه با همراهی مردم و حضور سرمایه‌گذاران یادآور شد و تصریح کرد: اگر مردم صمیمانه آنچه که در توان و بضاعت شهرداری‌هاست ببینند قطعا با آنها همراهی کرده و زمینه تحقق بسیاری از اهداف و برنامه‌ها را فراهم می‌آورند.

 

ساختمان سازی

 

وی خواستار کاهش دیوار بی‌اعتمادی بین مردم و مسئولان به ویژه مدیران شهرداری‌ها شد و گفت: کار شهرداری تنها جارو و رفت و روب عمومی نیست بلکه بالاتر از آن کار شهرداری‌ها ایجاد زیرساخت‌ها برای توسعه مناطق مختلف شهر است که ضرورت دارد در جلب سرمایه‌گذاران، شهرداری‌ها فرش قرمزی را پهن کنند.

معاون عمرانی و خدمات شهری وزیر کشور یادآور شد: ما در سالجاری به تمام شهرداری‌ها به ویژه شهرداری‌های مناطق کم درآمد و محروم توجهی جدی داریم و از منابع مختلف تلاش می‌کیم تا آنها را در رسیدن به اهداف و تحقق بودجه سالانه کمک کنیم.

جمالی‌نژاد بیان کرد: خود شهرداری‌ها نیز باید با جلب مشارکت مردم و سرمایه‌گذاران به توسعه زیبنده مناطق دست بزنند تا حرکتی موفقیت آمیز در عرصه‌های مختلف رقم بخورد.

وی اضافه کرد: امروز شهرداری‌ها با کاهش منابع و برخی از کمی و کاستی‌ها روبرو هستند که در این زمینه بهتر است دستگاه‌های مختلف اجرایی و سازمان‌ها نسبت به پرداخت بدهی خود به شهرداری‌ها نیز تلاش و جدیت ببیشتری را انجام دهند.

این پل که با گذشت ۸ سال مراحل تکمیل و افتتاح آن به انجام رسید، در حالی امروز با حضور مسئولان کشوری و استانی افتتاح شد که شهرداری اردبیل به رغم کمبود اعتبارات و محدودیت منابع درآمدی با همراهی شورای پنجم موفق به تکمیل و افتتاح آن شد.

پل روگذر شهید نقدعلی پیران که به داروپخش معروف است با گذشت ۸ سال در حالی با هزینه کرد ۲۰۰ میلیارد ریال به بهر‌برداری رسید که طول کامل پل ۷۴۶ متر، اسکلت پل به صورت بتن آرمه و شامل ۱۲ پایه با ۱۴ دهنه طراحی و اجرا شده است.

 

خبرنگار: نسرین آذرکیش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

انتشار مجدد مطالب تنها با ذکر نام منبع "دید شهر" مجاز میباشد.