https://didshahr.ir/7140

ایران جنگل های زیادی را در خود جای داده، جنگل هایی که فرصت مناسبی را برای طبیعت گردی فراهم کرده و با رفتن به آنجا چند ساعتی را در دل طبیعتی بکر می گذرانید.

 

فندقلو

 

به گزارش دیدشهر، یکی از معروف ترین جنگل های ایران جنگل فندقلو در استان اردبیل است که با داشتن دشت گل های رنگارنگ، درختان میوه، یست اسکی، تله کابین، آب گرم، آبشار، حیوانات متنوع و آب و هوای متبوع و خنک از توریستی ترین جنگل های ایران به شمار می رود.

جنگل در ارتفاع ۱۵۰۰ متری قرار دارد که به آن آب و هوای خنک و دل انگیزی بخشیده و آن را تبدیل به جای مناسبی برای فرار از گرمای تابستان کرده است.

جنگل فندقلو واقع در جاده اردبیل- نمین از مواریث کهن طبیعی استان اردبیل است که به دلیل تنوع گونه‌های گیاهی و جانوری و طبیعت سحرانگیز هیجان هر گردشگری را بر می انگیزد.

محدوده جنگل از شرق خانقاه علیا واقع در مسیر جاده بین‌شهری نمین-آستارا شروع می‌شود و در شرق روستای حور خاتمه پیدا می‌کند.

 

فندقلو

 

در این جنگل در مجموع ۱۹ گونه جنگلی متعلق به هشت تیره و ۱۷ جنس شناسایی شده‌اند که از بین انواع شناسایی شده گونه‌های نادری نظیر فندق، ممرز، راش، بلوط، بلند مازو و بیدمشک وجود دارد.

جالب است که فندق هایی که در این جنگل به عمل می آیند آنقدر متنوع هستند که یک مرکز تحقیقاتی برای شناسایی آن ها به وجود آمده است.

وجود درختان فندق، سیب وحشی، گوجه سبز، ازگیل، به، تمشک و توت فرنگی از دیگر زیبایی‌های طبیعت این جنگل است که این روزها شمار آن طبیعت دوستان، پژوهشگران و محققان را شگفت‌زده کرده است.

 

فندقلو

 

از ویژگی های منحصربفرد این جنگل دشت گل های رنگارنگ ان است که آن را به یکی از دیدنی ترین جنگل های ایران تبدیل کرده است.

در این جنگل نزدیک به ۹۰ گونه گیاهی رشد و نمو دارند که می‌توان به گونه احیاشده «سوسن چلچراغ» که از گونه‌های کم‌نظیر در دنیا بوده و در کل کشور نمونه آن به ندرت دیده شده است، اشاره کرد.

جنگل فندقلو ذخیره ژنتیکی کشور و قاره آسیا

با توجه به شکل گیری کمربند جنگل های درختچه ای بعد از عصر یخبندان، جنگل فندقلو یکی از ذخایر ژنتیکی در کشور و حتی قاره آسیا محسوب می شود.

همچنین با از بین رفتن این کمربند و باقی ماندن لکه هایی از آن، فندقلو اهمیت ویژه به دلیل گونه های درختچه ای نادر خود دارد.

 

فندقلو

 

فندقلو منطقه اکوتن( مرز بین دو زیستگاه) محسوب می شود و مز بین جنگل های هیرکانی و سایر زیستگاه ها است.

در این منطقه تنوع قابل توجهی از پستانداران و پرندگان دیده می شود که به همراه مجموعه مناظر طبیعی یکی از جاذبه های طبیعت گردی استان اردبیل محسوب می شود.

میزبانی سالانه فندقلو از جشنواره بابونه

اوج چشم‌نوازی طبیعت فندقلو را در فصل رویش فندق و گل‌های بابونه آن باید دید. گونه‌های فندق شناسایی شده در این جنگل به حدی از تنوع و تمایز برخوردار است که مرکز تحقیقاتی به همین منظور راه‌اندازی شده است.

گل بابونه با خواص درمانی قابل‌توجه از اواسط اردیبهشت‌ماه در این جنگل خودنمایی کرده و تا اواخر خردادماه می‌توان برای مشاهده بستر گل‌های بابونه به این جنگل رجوع کرد.

 

دشت بابونه فندقلوی نمین

 

همه‌ساله خردادماه جشن گل‌های بابونه در منطقه نمونه گردشگری این جنگل با حضور گسترده طبیعت دوستان و گردشگران برگزار می‌شود.

دشت هایی که به این جنگل لقب بهشت گل های بابونه را داده است. در این جشنواره همزمان هم می توانید این گل های سفید و معطر را ببینید و هم از صنایع دستی مردم این ناحیه که به دست هنرمندان درست شده اند دیدن کنید.

زیبایی سحرانگیز فندقلو از حیران تا نمین

از جمله دیدنی‌های این جنگل سایت تکثیر و پرورش مارال است و در سال های اخیر زمینه پرورش و احیا در این جنگل فراهم شده است.

 

مارال

 

فندقلو از زیستگاه‌های گونه‌های جانوری دیگر از جمله گرگ، روباه، خوک وحشی، خرگوش، خرس قهوه‌ای، عقاب طلایی، بلدرچین، هدهد، قرقاول، کبک، چکاوک، کلاغ ابلق و سیاه محسوب می‌شود و با این وجود در سال‌های اخیر تخریب بخش‌هایی از جنگل نگرانی‌هایی را در حیات این جانوران به دنبال داشته است، زیبایی سحرانگیز جنگل فندقلو از سمت گردنه حیران نیز قابل مشاهده است.

در گردنه حیران و نزدیک پایگاه امداد و نجات هلال‌احمر تله‌کابین حیران دایر شده که زیبایی‌هایی گردنه را به طبیعت فندقلو پیوند می‌زند.

 

تله کابین

 

تله‌کابین حیران به طول هزار و ۵۰۰ متر در محدوده روستای حیران و ونه‌بین قرار دارد و مسیر تله‌کابین حیران از جاده آستارا به اردبیل در منطقه حیران آغاز شده و وارد جنگل فندقلو می‌شود.

در ابتدا، انتها و مسیر این تله‌کابین امکانات رفاهی، پیست کارتینگ، هتل و رستوران احداث شده است.

تله‌کابین در نقطه‌ای از گردنه حیران قرار گرفته که از طرف شرق به دریای خزر و شهر آستارا و چشم‌اندازهای زیبای گردنه حیران و از طرف غرب و جنوب به جنگل‌های زیبای فندقلو و از شمال نیز به مرز ایران با جمهوری آذربایجان مشرف است.

این تله‌کابین دارای ۳۰ کابین شش نفره معمولی و سه کابین ویژه VIP بوده و ایستگاه‌های آن از استانداردترین ایستگاه‌های موجود در تله‌کابین‌های کشور است.

اردبیل به داشتن آب گرم هایی با خواص درمانی معروف است نمونه ای از این آب گرم را در جایی در وسط این جنگل هم می توانید پیدا کنید.

 

مشه سویی

 

این آب گرم که همه آن را به نام «مشه سویی» می شناسند که آب آن خاصیت درمانی دارد.

در نزدیکی این آب گرم آبشاری زیبا هم وجود دارد که جذابیت این قسمت از جنگل را بیشتر کرده است.

افراد زیادی به این دلیل به این مکان مراجعه کرده و چند روزی را داخل جنگل و در کنار استخر آب گرم و آبشاری که در منطقه قرار داد، اقامت می‌کنند.

بهترین زمان سفر به فندقلو

بهترین زمان دیدن این جنگل بهار و تابستان است مخصوصا اینکه در این دو فصل دشت های معروف گل در این جنگل شکوفا می شوند و طبیعتی دل انگیز و چشم نواز را به نمایش می گذارند.

تعریف مسیرهای جدید گردشگری در فندقلو

مسیرهای گوناگونی برای رفتن و لذت بردن از طبیعت این جنگل وجود دارد که متاسفانه در ایام تعطیل و و در روزهایی که حجم مسافرت‌ها به استان اردبیل افزایش می یابد شاهد بروز ترافیک بسیار سنگین در مناطق گردشگری استان هستیم که منطقه فندقلو نیز از این امر مستثنی نیست.

اما بهترین راه آن که آسفالت هم می‌باشد، سه راهی جاده اردبیل به شهر آستارا در نزدیکی شهر نمین است.

 

فندقلو

 

در مسیر راه اردبیل به شهر آستارا و قبل از رسیدن به شهر نمین، تابلوی جنگل فندقلو دیده می‌شود.

همچنین راه دیگری نیز برای رسیدن به این جنگل از جاده اردبیل به تهران در گردنه حیران وجود دارد که از داخل روستای گیلده میگذرد.

اهمیت این جنگل موجب شده طی ماه های اخیر مسیر جدید گردشگری تعریف شده و نسبت به تقویت زیرساخت های این منطقه برنامه ریزی شود.

در این خصوص مقرر شده است جاده فعلی منطقه نمونه گردشگری فندقلو به صورت یک طرفه به فعالیت خود ادامه دهد و یک جاده دیگر برای مسیر برگشت در این منطقه احداث شود.

در طرح جامع گردشگری فندقلو دسترسی های جدید مصوب شده که شامل مسیر گردشگری کوهنوردی، مسیر گردشگری با تراکتور، تورگردی با خودرو آفرود و اسب و گاری و مسیر گردشگری با موتورکراس و ماشین های برف پیما است.

اقامتگاه بوم گردی در فندقلو راه اندازی می شود

در منطقه نمونه گردشگری آلاچیق و امکانات استقرار گردشگران فراهم شده است.

جشن گل های بابونه فرصتی جهت معرفی طبیعت کم نظیر فندقلو است.

 

بوم گردی عنبران

 

اخیرا موافقت اولیه با راه اندازی چند اقامتگاه بوم گردی در روستاهای اطراف جنگل صورت گرفته و معاونت گردشگری حمایت خود را از طرح های جدید و ابتکاری اعلام کرده است.

همچنین کاربری های پیشنهادی نیز شامل مجموعه های ورزشی، هاکی روی چمن، سوارکاری، چوگان، پیست اسکی و مجموعه های تفریحی است.

وی ادامه داد: همچنین پارک ژوراسیک جنگلی، مجموعه ورزشی گلف و محوطه آموزشی، مجموعه ورزشی و تفریحات آبی، پناهگاه و ورزش های زمستانی، مجتمع تفریحی و بالن سواری و اقامتگاه های گردشگری موقت و دائمی خانه های درختی و دهکده روستایی پیشنهاد شده است.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتشار مجدد مطالب تنها با ذکر نام منبع "دید شهر" مجاز میباشد.