https://didshahr.ir/882

نماینده خلخال و کوثر گفت: راه خلخال به پونل در استان گیلان به عنوان قدیمی ترین پروژه وزارت راه و شهرسازی، پس از گذشت 60 سال از آغاز عملیات همچنان غیرقابل استفاده در فصول سرد سال است.

به گزارش دیدشهر، بشیر خالقی گفت: راه خلخال به پونل در استان گیلان پس از گذشت 60 سال از آغاز عملیات اجرایی همچنان ناقص و غیرقابل استفاده در فصول سرد سال است.

نماینده مردم شهرستان های خلخال و کوثر در مجلس شورای اسلامی در بازدید از این پروژه افزود: در حالی که این راه به عنوان قدیمی ترین پروژه وزارت راه و شهرسازی از سال 1337 آغاز و بهره برداری از آن بدون برگزاری مراسم افتتاح از چند سال پیش آغاز شده ، وجود نواقص زیاد در طول مسیر و واقع شدن گردنه های برف و بهمن گیر و رانش کوه مانع از استفاده دایمی و تمام فصول سال مسافران شده است.

وی گفت: 10 کیلومتر از مسیر این جاده بدون احداث تونل و یا امکانات گالری و بهمن گیر قابل اصلاح و استفاده در فصول سرد سال نیست و سالانه هزینه های کلانی صرف اصلاح و مرمت بخش رانشی راه و نیز آسفالت تخریب شده از بارش های سنگین برف و سقوط بهمن برای این مسیر می شود.

برف-جاده-لغزندگی

خالقی اظهار کرد: در حال حاضر این مسیر به علت بارش باران، جاری شدن سیل و تخریب بخشی از بدنه یک پل در داخل حوزه استحفاظی استان گیلان از یک ماه پیش بر روی خودروها مسدود شده و اگر عملیات اجرای ترمیم و بازسازی پل نیز تمام شود با توجه به واقع شدن در فصول سرد سال با اولین بارش برف این جاده با هدف پیشگیری از هرگونه حوادث ناشی از سقوط بهمن این جاده بر روی خودروهای عبوری مسدود خواهد شد.

او افزود: پیگیری و تلاش زیادی برای اصلاح مسیر و رفع نواقص این جاده صورت گرفته و نتیجه آن ارائه چند طرح پیشنهادی از سوی مشاوران وزارت راه و شهرسازی از جمله احداث تونل، حذف مسیرهای واقع در مناطق بهمن گیر و احداث گالری است که اجرای عملی این پیشنهادات مستلزم تخصیص اعتبارات مورد نیاز برای اجرای آن از محل اعتبارات ملی است.

پروژه راه خلخال به پونل قبل از پیروزی انقلاب اسلامی با عنوان راه سنتو و بخشی از جاده ارتباطی پیمان سنتو برای ایجاد دالان ارتباطی بین کشورهای عضو این پیمان از سال 1337 آغاز و پس از مدتی متوقف شد.

این پروژه با عنوان بخشی از پروژه راه رضوانشهر ، خلخال ، میانه و میاندوآب پس از پیروزی انقلاب اسلامی آغاز و تکمیل و بهره برداری از آن پس پس از توقف چند ساله سال طول کشیده است.

 

جاده-خاکبرداری

در حال حاضر 20 کیلومتر از مسیر 81 کیلومتری خلخال به پونل در داخل حوزه استحفاظی شهرستان خلخال واقع شده و همه ساله با اغاز اولین بارش برف بیش از نیمی از سال این جاده بر روی خودروها مسدود می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

انتشار مجدد مطالب تنها با ذکر نام منبع "دید شهر" مجاز میباشد.