https://didshahr.ir/8979

دریاچه گیلارلو به دلیل موقعیت جغرافیایی و چشم انداز زیبا یکی از مناطق گردشگری گرمی محسوب می شود.

دریاچه گیلارلو گرمی

 

یکی از مناطق گردشگری طبیعی استان اردبیل دریاچه گیلارلو گرمی است.

به گزارش دیدشهر؛ شهرستان مرزی گرمی که در فاصله بیش از ۱۰۰ کیلومتری استان اردبیل واقع شده است جاذبه‌های گردشگری و طبیعی بسیار دلپذیر و بکری دارد.

وقتی از جاده جدید می خواهید به گرمی بروید در ۳ کیلومتری این شهر دریاچه ای با چشم انداز زیبا وجود دارد که نظر هر گذری را به خود جلب می کند.

این دریاچه که بخاطر نزدیکی به روستای گیلارلو، به گیلارلو شهرت یافته و غروب هر روز شاهد حضور بی شمار طبیعت دوستان گرمی می شود.

دریاچه گیلارلو از دریاچه های مصنوعی داخل شهری در شهرستان گرمی است.

هر چند این دریاچه امکانات زیادی ندارد ولی طبیعت بکر و نسیم خنک آن خاطره خوبی را رقم می زند.

طبیعت اطراف دریاچه، موقعیت جغرافیایی مناسب و قرار گرفتن در کنار جاده اردبیل – گرمی و بیله سوار، وجود آلاچیق‌ها و کمپ‌های اقامتی و امکانات تفریحی از جمله قایق سواری، گیلارلو را به قطب گردشگری این شهرستان تبدیل کرده است.

در حال حاضر با استفاده از مصالح بومی و سنگ های معدن سنگ گرمی اسکله سنتی قایقرانی ایجاد شده و با مشارکت بخش خصوصی تعدادی قایق در این سد رها شده است و تا تعطیلات عید قسمت هایی از اسکله تکمیل و بر تعداد قایق ها نیز افزوده می شود.

دریاچه گیلارلو گرمی

مشخصات دریاچه گیلارلو گرمی

دریاچه گیلارلو گرمی بعد از دریاچه شورابیل اردبیل دومین دریاچه بزرگ استان محسوب می شود. این دریاچه در سال ۷۵ با هشت میلیون مترمکعب حجم آب با هدف تامین آب شرب شهر گرمی احداث شد که با انتقال آب جعفرآباد به گرمی و رفع مشکل آب این شهر دریاچه مصنوعی گیلارلو به دلیل موقعیت جغرافیایی و چشم انداز زیبا به عنوان منطقه نمونه گردشگری درآمد.

بر روی دریاچه گیلارلو سد خاکی احداث شده است که آب آن از طریق کانالی از رودخانه های برزند و دیزده چایی تامین می شود از مهمترین سدهای موجود در منطقه مغان می باشد.

دریاچه گیلارلو گرمی

سال شروع احداث آن ۱۳۶۹ و سال بهره برداری از آن ۱۳۷۴ می باشد و برخی ازمشخصات آن چنین است:

گنجایش مخزن سد۵/۸ میلیون مترمکعب، ارتفاع سد ۲۵متر، طول تاج سد ۹۳۰متر، توانایی آبدهی۲۷۰ لیتردرثانیه. کانال آب آور دریاچه گیلارلو که آب برزند چای بخش انگوت را به این دریاچه هدایت می کند مهم ترین شاهراه تامین آب این دریاچه است که به رغم غنای حوزه های آبریز و خروش رودخانه برزند ، کانال آب آور برزند چای حتی از اهدای قطره ای آب به دریاچه گیلارلو دریغ می ورزد.

اگرچه در فصول کشت نیاز زارعان به روان آب ها ضروری می نماید و معمولا بخشی از آب برزند چای نیز عطش زمین های زراعی همجوار را فرو می نشاند اما دست های خالی کانال آب آور دریاچه گیلارلو نشان از بی توجهی به سهم این دریاچه از برزند چای دارد.

دریاچه گیلارلو گرمی

دریاچه گیلارلو که در کنار جاده ورودی شهرستان گرمی واقع شده است متاسفانه آنطور که باید و شاید ساماندهی نشده است.

شهرستان گرمی با داشتن مناظر و جاذبه‌های طبیعی و زیستی توان تبدیل شدن به منطقه قابل توجه گردشگری استان را دارد و دریاچه گیلارلو می تواند به نگین گردشگری این منطقه تبدیل شود.


گردشگری استان اردبیل | گردشگری گرمی | جاذبه های گردشگری گرمی | گیلارلو| دریاچه گیلارلو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتشار مجدد مطالب تنها با ذکر نام منبع "دید شهر" مجاز میباشد.