https://didshahr.ir/9778

مدیر مرکز رشد دانشگاه محقق اردبیلی “کشاورزی” و “گردشگری” را از مزیت‌های منطقه‌ای استان اردبیل برای توسعه فناوری عنوان کرد.

 

پژوهش و فناوری نانو

 

به گزارش دیدشهر(didshahr.ir)، برومند صلاحی گفت: فرآوری زراعی، باغی، شیلات، دام و طیور، جنگل و مرتع و … در صنایع تبدیلی مد نظر قرار می‌گیرند و در این حوزه پذیرای ایده‌های نو و فناورانه هستیم.

وی برخی زمینه‌های فعالیت واحدهای فناور این مرکز را خدمات فناوری اطلاعات، اپلیکیشن‌های مرتبط با گردشگری و بوم‌گردی، بهینه‌سازی ماشین‌آلات کشاورزی، بهینه‌­سازی مصرف انرژی و انرژی‌های نو و تجدیدپذیر، گیاهان دارویی و داروهای گیاهی، تجهیزات پزشکی و صنایع تبدیلی عنوان کرد.

مدیر مرکز رشد دانشگاه محقق اردبیلی توضیح داد: در صنایع تبدیلی، فرآوری زراعی، باغی، شیلات، دام و طیور، جنگل و مرتع و … مد نظر قرار می‌گیرد.

ایده ها مناسبترین راهکارهای توسعه اشتغال در اردبیل

صلاحی تأکید کرد: در صنایع تبدیلی، پذیرای ایده‌های بدیع هستیم و ارائه ایده‌های فناورانه در این حوزه را از مناسب‌ترین راهکارهای توسعه اشتغال می‌دانیم.

مدیر مرکز رشد دانشگاه محقق اردبیلی افزود: مرکز رشد دانشگاه محقق اردبیلی از سال ۸۶ تاکنون به فعالیت خود ادامه می‌دهد.

وی گفت: مجوز فعالیت ما از وزارت علوم، مجوز جامع است و علاوه بر موارد مذکور، در اغلب حوزه‌های فنی و مهندسی، نانومواد، صنایع الکترونیک، آب و محیط زیست، عمران و نرم‌ افزارهای فروش محصول در محیط اینترنت فعالیت داریم.

فعالیت ۸۰ واحد فناور در مرکز رشد دانشگاه محقق اردبیلی

صلاحی با اشاره به اینکه واحدهای فناور از نظر تأمین فضای اداری، آزمایشگاه، تسهیلات کم‌بهره و ارائه مشاوره‌های عمومی و تخصصی در زمینه­‌های تجاری­‌سازی، حقوقی، مالی، بازرگانی، بازاریابی، فروش، بیمه، ثبت اختراع، دانش­‌بنیان شدن و استانداردسازی و برندسازی مورد حمایت قرار می‌گیرند.

مدیر مرکز رشد دانشگاه محقق اردبیلی افزود: واحدهای فناور بعد از تولید نمونه اولیه محصول می‌توانند شرکت خود را ثبت کنند و بعد از دریافت مجوزهای فروش محصول نیز به پارک‌های علم و فناوری معرفی می‌شوند تا محصول خود را در قالب تولید انبوه به جامعه عرضه کنند.

صلاحی تعداد واحدهای فناور این مرکز را ۸۰ واحد عنوان کرد و گفت: از این تعداد چهار شرکت دانش‌بنیان هستند، همچنین برخی واحدهای فناور که دارای کارگاه تولیدی هستند، خارج از مرکز رشد مستقرند؛ اما همچنان تحت نظارت ما قرار دارند.

وی در پایان افزود: برخی از شرکت‌های ما که در زمینه تولید داروی گیاهی فعالیت دارند، با کشورهای عراق و آذربایجان وارد همکاری شده‌اند.

همچنین بعضی شرکت‌های دیگر مرکز رشد در زمینه پروژکتورهای پرقدرت فعالیت دارند و با کشورهای اروپایی وارد همکاری مشترک شده‌اند.

صنایع تبدیلی و تکمیلی بخش کشاورزی به صنایعی گفته می‌شود که به فرآوری و عمل‌آوری نباتی و حیوانی (زراعی، باغی، شیلاتی، دام و طیور، جنگل و مرتع) می‌پردازد.

فرآوری در برگیرنده تغییرات فیزیکی، شیمیایی، نگهداری، بسته‌بندی و توزیع است.

صنایع تبدیلی و تکمیلی می‌تواند آسیب‌پذیری محصولات کشاورزی را کاهش داده و ارزش افزوده آن‌ها را زیاد کند.


گردشگری استان اردبیل | دانشگاه محقق اردبیل | صنایع تبدیلی 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتشار مجدد مطالب تنها با ذکر نام منبع "دید شهر" مجاز میباشد.