https://didshahr.ir/10128

سرعین شهری کوچک با آب و هوای سرد و کوهستانی است که اتفاقا به دلیل وجود چشمه های آب گرمش دارای شهرت است.

سرعین

نمایی پاییزی از شهر سرعین

به گزارش دیدشهر، شهر گردشگری سرعین در ۲۵ کیلومتری جنوب غربی اردبیل و در جنوب شرقی دامنه کوه سبلان واقع شده است.

سرعین از شهرستان های استان اردبیل، شهری کوچک با آب و هوای سرد و کوهستانی است که اتفاقا به دلیل وجود چشمه های آب گرمش دارای شهرت است و هر ساله به ویژه در فصل تابستان، گردشگران زیادی را از اقصی نقاط کشور و همچنین از میان کسانی که به قصد ایرانگردی به کشورمان سفر می کنند، به خود جذب می کند.

اگر قصد مسافرت به سرعین را دارید یک اتوبان دو بانده از اردبیل، شما را به سرعین خواهد رساند.

فاصله ۳۰ کیلومتری میان این دو شهر، این امکان را به شما خواهد داد تا ضمن سفر به سرعین، اردبیل را نیز در برنامه سفر خود بگنجانید.

همچنین به دلیل طبیعت زیبای کوهستانی این منطقه، هر نقطه از این دیار می تواند به عنوان یک مقصد گردشگری مدنظر قرار گیرد؛ از این رو بهتر است زمان کافی را برای سفر به این استان اختصاص دهید تا از سر فرصت و با فراغت کافی، از گوشه گوشه این منطقه کوهستانی لذت ببرید.

سرعین به دلیل توریستی بودنش، دارای اقامتگاه های زیادی است؛ از هتل و هتل آپارتمان گرفته تا خانه ها و ویلاهای شخصی که به مسافران اجاره داده می شود.

سرعین ، شهر هزار چشمه 

وجود آب های گرم و معدنی همچون قره سو، ساری سو، گامیش گولی، ژنرال، پهنلو، ئیل سویی، گؤزسویی، قهوه خانه، بئش باجیلار و ویلادرق در آن، اهمیت سیاحت و درمان سرعین را چند برابر می کند.

 

ارشاد پهنلو

آبدرمانی ارشاد سرعین

آب های گرم سرعین در ردیف آب های کلر و بیکربنات کلسیک گازدار است و استحمام در آنها اثرات آرام بخشی داشته و دردهای عصبی، رماتیسمی و مفصلی را تسکین می دهد.

برای اطلاعات بیشتر در مورد آبدرمانی های سرعین اینجا کلیک کنید

بسیاری از چشمه های آب گرم سرعین، اکنون به صورت مجتمع های گردشگری و با هدف درمان و سلامت مورد بهره برداری قرار گرفته و هر ساله پذیرای گردشگران بسیاری هستند.

 

سبلان

آبدرمانی سبلان سرعین

این پتانسیل طبیعی می تواند سرعین را به یکی از مراکز گردشگری سلامت در منطقه تبدیل کند و گردشگران زیادی را از کشورهای همسایه با هدف درمانی به کشورمان جذب کند؛ امکانی که تاکنون و آنگونه که باید مورد توجه قرار نگرفته است.

 

گاومیش گلی

آبدرمانی گاومیش گلی سرعین

با این همه مجتمع گاومیش گلی، مجتمع آب درمانی سبلان، ایرانیان، اترک، ائل سویی، یول سویی، دره سویی، قهوه سویی، ژنرال، پهنلو، ساری سو، شفا، قره سو و چشمه آبگرم دالار و همچنین آبگرم بش باجیلار، از جمله چشمه های آبگرم و مجتمع های آب درمانی این شهرستان هستند.

روستاهای سرعین مقصد دوم گردشگران

علاوه بر چشمه های متعدد آب گرم که دلیل شهرت این شهر هستند، مناطق روستایی و همچنین غارهای زیادی نیز در اطراف آن وجود دارند که سفر به این ناحیه شمال غربی کشور را خواستنی تر می کنند.

همان طور که اشاره شد، روستاهای سرعین نیز هر کدام به عنوان یک مقصد برای سفر در روزهای گرم می توانند مطرح باشند؛ روستای تاریخی کنزق در ۲ کیلومتری شرق شهر سرعین یکی از آنهاست.

 

کنزق

روستای تاریخی کنزق سرعین

در این روستا دره های متعددی وجود دارد که نام معروف ترین آنها ساری دره (دره زرد) است.

این دره دارای تعدادی چشمه طبیعی است.

در بالادست این دره، تپه ای به نام حسین تپه سی وجود دارد که در آن غارهای متعددی واقع شده و این غارها مانند شهری در زیرکوه قرار گرفته اند.

در این باره بخوانید: 

کنزق سرعین؛ روستایی با خانه های باستانی

این غارهای تاریخی مربوط به دوره اشکانیان هستند و در فهرست آثار ملی ایران نیز به ثبت رسیده اند.

آلوارس ، بزرگترین پیست اسکی ایران

همچنین در ۲۴ کیلومتری سرعین، بزرگ ترین پیست اسکی ایران بنام آلوارس از جهت وسعت قرار گرفته است؛ پیست اسکی آلوارس، واقع در دامنه های سبلان و از توابع روستایی به همین نام.

برای رفتن به این پیست جاده ای آسفالته وجود دارد.

 

آلوارس

نمایی از آلوارس سرعین

وجود یک تله اسکی و دستگاه و خط تله سی یژ از دیگر امکانات تفریحی این منطقه کوهستانی است.

این همه شگفتی و زیبایی را از دست ندهید و در روزهای گرم پیش رو، سرعین را به عنوان یکی از مقاصد گردشگری خود به خاطر داشته باشید.

بیشتر بخوایند: 

پیستی منحصر به فرد در روستای آلوارس

گشتی کوتاه در آلوارس سرعین

آلوارس را بیشتر بشناسید

 


گردشگری استان اردبیل | گردشگری سرعین|مناطق گردشگری سرعین | آبدرمانی های سرعین | آبگرم های سرعین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتشار مجدد مطالب تنها با ذکر نام منبع "دید شهر" مجاز میباشد.