https://didshahr.ir/10149

پراکندگی چشمه های معدنی ایران و خواص درمانی آنها نشان از آن دارد که ما با یک برنامه ریزی مناسب قادریم ضمن حفاظت از این چشمه ها از آنها به عنوان منبعی برای ارزآوری استفاده کنیم.

آبدرمانی

به گزارش دیدشهر، جدا از بیمارستان های مجهز و پایین بودن هزینه های درمانی که جزو مزایای ما در توریسم پزشکی محسوب می شود، وجود برخی جاذبه های طبیعی که خاصیت درمانی نیز دارند از دیگر فرصت های ما برای رقابت پذیری با کشورهای مدعی توریسم سلامت است.

آب درمانی با شیوه اسپا، آب های معدنی و گرم نمونه ای از این موارد هستند.

رونق گردشگری سلامت با آب های معدنی

گردشگری سلامت این روزها به یکی از شاخص ترین حوزه های صنعت گردشگری در ایران تبدیل شده است.

از آنجا که گردشگران پزشکی عموما دوره ای بلندمدت تر از یک گردشگر عادی در کشور میزبان می مانند، قادرند ارز بیشتری را به واسطه هزینه های پزشکی در مقصد سفرشان هزینه کنند؛ همچنین با این پیش فرض که بیماران عموما با همراه سفر می کنند؛ هر گردشگر پزشکی را می توان فی نفسه با همراه در نظر گرفت و هزینه های این فرد را نیز جزو درآمدهای این نمونه گردشگری به حساب آورد.

جایگاه ایران در گردشگری سلامت چند است؟

فراهم آوردن تسهیلات برای گذراندن دوران نقاهت و پیشنهاد بازدید از جاذبه های تاریخی، طبیعی و فرهنگی از دیگر امکاناتی است که حتی قادر است گردشگر سلامت را پس از درمان کامل به یک گردشگر فرهنگی یا طبیعت گرد تبدیل کند.

اما آیا ایران توان آن را دارد که به جایگاه شاخصی در گردشگری سلامت دست پیدا کند و پتانسیل های موجود چگونه است؟

 

آبدرمانی

 

جدا از بیمارستان های مجهز و پایین بودن هزینه های درمانی که جزو مزایای ما در توریسم پزشکی محسوب می شود؛ وجود برخی جاذبه های طبیعی که خاصیت درمانی نیز دارند از دیگر فرصت های ما برای رقابت پذیری با کشورهای مدعی توریسم سلامت است.

آب درمانی با شیوه آسپا، آب های معدنی و گرم نمونه ای از این موارد هستند.

پدیده هایی که تنها در مناطق خاص جغرافیایی ظهور می یابند و این روزها با افزایش ناراحتی های عصبی، خستگی، دردهای عضلانی و مفاصل به یک گزینه جذاب برای گردشگران جویای سلامت تبدیل شده اند.

توریسم چشمه های معدنی

توریسم چشمه های معدنی تقریبا بهترین نوع شناخته شده توریسم تندرستی است و گاهی مترادف آن نیز تلقی می شود.

ای اس پی آ (International SPA Association) چشمه های معدنی را به عنوان «مکانی اختصاصی برای ارتقای کامل تندرستی از میان سایر خدمات تخصصی که قوای ذهن، جسم و روح را تقویت می کنند» می شناسد.

ای اس پی آ، عناصر اصلی چشمه های معدنی را تمدد اعصاب (مدیریت فشار روانی)، تفکر (مدیتیشن)، تجدید قوا (انرژی و جوان سازی) و خوشی (خوشحالی و سرگرمی) می داند.

 

آبدرمانی

 

چشمه های معدنی برحسب آنچه ارائه می دهند، متفاوتند و هر یک خدمات و درمان های خاصی را ارائه می دهند.

اما تمام آنها یک نقطه مشترک دارند و آن ارتقای سلامت و بهداشت گردشگران است.

تجربه جهانی توریسم آب درمانی

گردشگری آب درمانی معمولا تعبیر به گردشگری صحت یا بهبود می شود.

ریشه این گردشگری را می توان در هزاران سال پیش جست وجو کرد.

اما در دوره جدید، شروع آن را از ۱۹۳۹ می دانند. ۱۰ هزار چشمه آب معدنی در آمریکا وجود دارد و چهارمین صنعت تفریحی با ۱۱/۲ میلیارد درآمد سالانه، به وجود آورده است.

تخمین زده شده که اروپا دارای ۱۱۰۰ چشمه و آمریکای لاتین ۱۸۰۰ چشمه هستند.

آمریکا و اروپا سرآمد توریسم آب درمانی در جهان

کشور هایی نظیر فرانسه، آلمان، ایتالیا و ژاپن که در استفاده از منابع آب های معدنی خود دارای سابقه طولانی هستند، همه ساله تعداد کثیری جهانگرد را به خود جذب کرده و از نظر توریستی و اقتصادی این موضوع در کشورشان اهمیت فراوانی دارد.

در ایتالیا سالانه بیش از یک میلیون و ۲۵۰ هزار نفر که یک چهارم آنها خارجی هستند از آب گرم معدنی استفاده می کنند.

کشورهای دیگر چون روسیه، چکسلواکی و آلمان نیز، شرایط درمان با آب گرم معدنی و نیز کادر پزشکی متخصص را با همکاری بیمه های مختلف برای پذیرش بیماران و گردشگران مهیا کرده اند.

به عنوان مثال پزشکان متخصص آب های معدنی فرانسه حدود ۶۰۰ نفر هستند و در ۱۰۰ ایستگاه آب معدنی که حدود یک دهم آن شهرت جهانی دارند به راهنمایی بیماران مشغولند.

 

آبدرمانی

 

گردشگری سلامت بخشی کوچک اما مهم از بازار گردشگری را به خود اختصاص داده است.

این نوع گردشگری در کشورهای توسعه یافته ای همچون اسکاتلند، مجارستان، سوئیس، یونان، نیوزیلند، ایالات متحده، کانادا و کشورهای در حال توسعه ای مانند کوبا، کارائیب، کرواسی، هند، اردن، بحرین، مالزی، سنگاپور و تایلند رواج دارد.

آبدرمانی ها ۶ گانه در ایران 

آب درمانی یا گردشگری چشمه های معدنی در ایران با توجه به گونه گونی آنها به ۶ دسته تقسیم می شود.

۱- آب های گوگردی (سولفوره)

آب های گوگردی (سولفوره)یکی از آنهاست: که آن را می توان به طریق تنفسی، به صورت بخور و نوشیدن به کار برد؛ مانند چشمه سادات محله سخته سر (تنکابن) قوتورسویی (مشگین شهر).

۲- آب های سولفاته 

آب های سولفاته نیز گونه ای دیگر است که این آب ها چنانچه همراه با آب های کلریددار باشند به آب های کلروسولفاته موسومند و خاصیت تسکین دهندگی، ضدخارش و ملین دارند.

 

ارشاد پهنلو

 

برای نمونه از آب های سولفاته می توان چشمه آب گرم سراب را نام برد.

۳-آب های بیکربناته

آب های بیکربناته هم به صورت نوشیدن و هم جهت تن شستن به کار می روند و به علت گازدار بودن کاربرد خارجی آنها سبب ازدیاد ادرار، کند شدن نبض و باز شدن عروق می شود.

نوشیدن آنها نیز سبب ازدیاد ترشحات معده، ازدیاد صفرا، بهبود فعالیت کلیه، دفع اسیداوریک و بهبود متابولیسم پروتئیدها، گلوسیدها و کلسترول می شود.

چشمه های خرقان قزوین (کربناته) و سرعین اردبیل (بیکربناته) از جمله این آب ها هستند.

۴- آب های کلروره

آب های کلروره نیز به صورت درون بدنی و بیرون بدنی جهت درمان بیماری های روماتیسم، راشیتیسم، یا تورم موضعی به کار می روند.

استحمام با آب های کلروره سبب باز شدن عروق محیطی می شود و بیشتر به صورت غرغره و شست وشوی بینی جهت بیماری های دستگاه تنفسی به کار می روند.

در این مورد بخوانید: 

خواص آبدرمانی های سرعین

این آب ها همچنین محرک، مدر و تسکین دهنده اند و سبب تحریک دستگاه گوارش می شوند؛ مانند چشمه قلعه عسکر کرمان.

۵- آب های آهن دار

آب های آهن دارقسم دیگری است که حاوی ترکیب های مختلف آهن هستند و سبب ازدیاد گلبول های قرمز و هموگلوبین می شوند و جهت درمان بیماری های کم خونی و نیز بهبود گوارش و رشد بدن به کار می روند.

 

ارشاد پهنلو

 

چشمه های آهن آبعلی و آب گرم لاریجان دارای آب آهن دار هستند.

۶- آب های پرتوزا

آب های پرتوزا نیز حاوی گازهای رادیواکتیو به ویژه گاز رادون هستند و کاربرد آنها سبب فزونی فعالیت بافت ها می شود و اکثرا برای دردهای روماتیسمی، مفصلی و عصبی به کار می روند. این آب ها همچنین در مورد بیماری های جلدی مانند اگزمای پرخارش و نیز بیماری های زنانگی موثرند.

نوشیدن آنها سبب دفع اسیداوریک موجود در ادرار و در نتیجه تسکین دردهای مفصلی می شود. چشمه آب سیاه رامسر و نیز بیشتر آب های گرم اردبیل از این جمله اند.

آبدرمانی ها مزیت رقابتی گردشگری ایران

پراکندگی چشمه های معدنی ایران و خواص درمانی آنها نشان از آن دارد که ما با یک برنامه ریزی مناسب قادریم ضمن حفاظت از این چشمه ها از آنها به عنوان منبعی برای ارزآوری استفاده کنیم.

 

آبدرمانی

 

بروز و ظهور انواع بیماری های روحی و جسمی که چاره آن قرار گرفتن در حوضچه های آب گرم برای کسب آرامش و سلامت است، می تواند هر گردشگری را از هر گوشه ای از جهان به سمت ایران بکشاند تا در کنار درمان از کشوری بازدید کند که این روزها در حال تبدیل شدن به یکی از مقاصد جذاب گردشگری خاورمیانه است.

مسوولان و سیاست گذاران این حوزه نیز در این راستا باید بکوشند ساختارهای سازگار با محیط زیست منطقه و استاندارد را در نزدیکی چنین اماکنی ایجاد کنند یا مشاوره لازم را در این خصوص به سرمایه گذاران علاقه مند ارائه کنند.

در پیش گرفتن این تمهیدات در کنار مشارکت مردم محلی در مدیریت گردشگری چشمه های درمانی مناطق مختلف ضمن ایجاد یک مدیریت بهینه و جلوگیری از ایجاد تنش در مناطق گوناگون با فرهنگ های مختلف، توزیع درآمد در سطح ملی را به همراه خواهد داشت و به رشد متوازن یاری خواهد رساند.

نویسنده: لیلاحامدی


گردشگری استان اردبیل | آبدرمانی های استان اردبیل | خاصیت آبدرمانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتشار مجدد مطالب تنها با ذکر نام منبع "دید شهر" مجاز میباشد.