https://didshahr.ir/1124

مدیر کل کتابخانه های عمومی استان با اشاره به شعار “حال خوش خواندن” درهفته کتابخوانی گفت: این شعار تا یکسال ادامه خواهد داشت وهماهنگ با این شعار برنامه های فرهنگی بسیاری درکتابخانه های سراسر استان اجرا خواهد شد.

به گزارش دیدشهر، رباب عزیزخانی در نشست خبری با اصحاب رسانه در اردبیل اظهار کرد: ۱۹ تا ۳۰ آبان ماه به عنوان هفته کتاب و کتابخوانی نامگذاری شده و شعار امسال (حال خوش خواندن) نامگذاری شده است.

وی با اشاره به اینکه ۲۴ آبان ماه عضویت در کتابخانه‌های عمومی استان رایگان است، افزود: بیش از ۵۰ برنامه فرهنگی در هفته گرامیداشت کتاب و کتابخوانی برگزار می‌شود.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان اردبیل یادآور شد: تالار بیضا کتابخانه شهید مطهری اردبیل به صورت کامل بازسازی شده و در هفته کتاب به بهره برداری می رسد.

کتاب

وی با بیان اینکه بیشترین استقبال از سوی بانوان است، عنوان کرد: از کل اعضای کتابخانه‌ها ۳۰ هزار و ۳۶۰ نفر شامل بانوان می‌شود که سعی و تلاش بر این است تا امر فرهنگسازی در حوزه کتاب و کتابخوانی مورد توجه قرار گیرد.

کتابخانه های عمومی استان رشد 22 درصدی عضویت را دارند

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان اردبیل از رشد ۲۲ درصدی اعضای کتابخانه های عمومی این استان در هفت ماهه سال جاری به نسبت مدت مشابه سال گذشته خبر داد و گفت: در حال حاضر تعداد اعضای کتابخانه های عمومی استان ۵۹ هزار و ۱۲۰ نفر است.

عزیزخانی تصریح کرد: برنامه های نقد، بررسی و معرفی کتاب، اجرای مراسم های بلند خوانی کتاب با حضور کودکان و اعضای فعال کتابخانه، برگزاری کارگاههای آموزشی مناسبتی هفته کتاب برای اعضای کتابخانه، جمع خوانی و نشست های کتاب خوان، برگزاری نمایشگاههای داخل کتابخانه ای، آذین بندی کتابخانه ها، عضویت رایگان در تمام کتابخانه های عمومی استان همزمان با ۲۴ آبان و روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار، هماهنگی جهت بازدید دانش آموزان مدارس از کتابخانه های عمومی را تنها بخشی از برنامه هایی دانست که در داخل کتابخانه های عمومی برگزار می شود.

کتاب

 

وی در ادامه سخنان خود با تشریح برنامه های ادارات کتابخانه های عمومی شهرستانها و ستاد استان، افزود: مراسم غبار روبی از مزار شهدا، دیدار با کتابفروشان نمونه استان و همچنین انتشارت فعال در حوزه کتاب، دیدار با مسئولان استانی از جمله نماینده ولی فقیه دراستان و امام جمعه اردبیل و مقامات استانی در مرکز استان و به تبع آبان دیدار با ائمه جمعه و فرمانداران در مراکز شهرستانها، حضور روئسای ادارات کتابخانه های عمومی شهرستانها در نماز جمعه شهرستان وسخنرانی و ارائه عملکرد کتابخانه های عمومی پیش از خطبه های نماز جمعه، برگزاری مراسم رونمایی از کتاب نویسندگان بومی استان، و چندین برنامه فرهنگی دیگر همزمان با این هفته در مرکز استان و مراکز شهرستانها اجرا می کنند.

آغاز طرح کمپین اهدای کتاب در 27 آبان 

مدیر کل کتابخانه های عمومی استان برنامه شاخص جلب مشارکت مردم برای اهدای کتاب در ۲۷ آبان ماه را جزو برنامه های دانست که همزمان در سراسر کتابخانه های عمومی استان برگزار خواهد شد و کتابخانه های عمومی به شایستگی میزبانی از اهدا کنندگان کتاب و خیرین را برعهده خواهند داشت.

رباب عزیزخانی در ادامه سخنان خود با اشاره به برگزاری مراسم تجلیل از فعالان عرصه کتاب، خاطر نشان کرد: امسال نیز مانند سال های گذشته پایان بخش برنامه های بیست و ششمین هفته کتاب، تجلیل از فعالان این حوزه در تالار بیضا کتابخانه شهید مطهری اردبیل همزمان با ۳۰ آبان ماه خواهد بود.

کتاب

 

وی افزود: در این برنامه علاوه بر کتابداران و کارکنان فعال کتابخانه های عمومی و کتابخوانان نمونه استان، از فعالان بخش های مختلف از جمله خیرین، اصحاب رسانه و نهاد ها و ارگانهای فعال در عرصه کتاب تجلیل خواهند شد.

اجرای بیش از ۹۰۰ برنامه فرهنگی و کتابخوانی در کتابخانه های عمومی استان

مدیر کل کتابخانه های عمومی استان در بخش دیگری از سخنان خود از اجرای بیش از ۹۰۰ برنامه فرهنگی و کتابخوانی در شش ماهه اول سالجاری در کتابخانه های عمومی استان خبرداد و گفت: کتابخانه های عمومی استان فارغ از رسالت اصلی خود در ارائه خدمات کتابخانه ای و ساماندهی و شاداب سازی کتابخانه ها ، در راستای ترویج فرهنگ کتاب کتابخوانی و ایجاد رغبت و انگیزش برای مطالعه در میان قشر های مختلف بویژه کودکان و نوجوانان، مادران خانه دار، دانش آموزان، نویسندگان و اهالی قلم، بیش از ۹۰۰ برنامه فرهنگی و کتابخوانی اجرا کرده اند و این برنامه ها همچنان تا پایان سال ادامه خواهد داشت.

عزیزخانی همچنین به اجرای طرح ملی باهم بخوانیم به صورت پایلوت در سه باب از کتابخانه های عمومی استان اشاره کرد و گفت: این طرح که به صورت ملی برای اولین بار در سطح کشور اجرا می شد، در کتابخانه های عمومی پانزده خرداد آراللوی اردبیل، کتابخانه عمومی علامه محمد تقی جعفرآباد و کتابخانه عمومی شهید رجائی هیر با استقبال قابل توجه کودکان و نوجوانان برگزار شد.

وی در ادامه سخنان خود راه اندازی بخش ویژه صفویه شناسی و همچنین تجهیز بخش نسخ خطی کتابخانه مرکزی را از جمله برنامه های مهم اجرا شده این اداره کل در سال جاری عنوان کرد و گفت: راه اندازی این بخش ها نقش مهمی را تامین نیاز های علمی و اطلاعاتی پژوهشگران خواهد داشت.

کتاب

77باب کتابخانه عمومی ومشارکتی در سطح استان قرار دارد

مدیر کل کتابخانه های عمومی استان برگزاری باشکوه جشنواره کتابخوانی رضوی را که برای سومین ساال متوالی در کتابخانه های عمومی استان برگزار شد، به عنوان نقطه عطفی در شناساندن سیره علمی و علمی و سبک زندگی ائمه اطهار (ع) دانست و گفت : بحمدالله این جشنواره، سال به سال با استقبال قابل توجه و شکوه بیشتر در کتابخانه های عمومی استان برگزار می شود.

عزیزخانی در پایان سخنان خود با اشاره به فعالیت ۷۷ باب کتابخانه عمومی و مشارکتی در سطح استان خاطر نشان کرد : ۶۶ باب از این کتابخانه ها تحت اداره مستقیم کتابخانه های عمومی استان قرار دارد و ۱۵ باب دیگر با مشارکت سایر سازمانها و نهاد ها اداره می شود.

وی با اشاره به اتمام مراحل ساخت کتابخانه های مرکزی بیله سوار و کتابخانه روستایی شام اسبی ابراز امیدواری کرد این پروژه های کتابخانه ای تا آخر سالجاری به بهره برداری برسد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

انتشار مجدد مطالب تنها با ذکر نام منبع "دید شهر" مجاز میباشد.