https://didshahr.ir/14335

فاطمه مهدویان

روستای عنبران علیا

طی نیم قرن گذشته فعالیتهای گردشگری ابعاد گسترده ای به خود گرفته است و هر سال بر تعداد مسافرانی که با انگیزه های مختلف سفر می کنند افزوده می شود. در این میان گردشگری روستایی نیز به عنوان عاملی مهم در تحول و توسعه نواحی روستایی مورد توجه قرار گرفته است. بویژه اینکه طی دهه‌های اخیر بسیاری از فعالیت‌های اقتصادی روستایی دچار افول شدید شده و سطح درآمد و اشتغال در فعالیت‌های کشاورزی سنتی، بالاخص درآمد سرانه روستاییان تا کمتر از میزان متوسطه درآمد سرانه کشور کاهش یافته است.

از سوی دیگر افزایش نرخ بیکاری و در نتیجه خروج نسل جوان و افراد دارای تحصیلات بالاتر از اجتماعات روستایی، بافت و ساختار نواحی روستایی را به مخاطره انداخته است. بنابراین گردشگری نه تنها به عنوان یک ابزار بالقوه برای تغییر این وضعیت بلکه یکی از عناصر جدائی‌ناپذیر راهبرد توسعه‌ی روستایی شده ‌است.

در واقع توسعه مناطق روستایی یک ضرورت بنیادی برای توسعه محلی، منطقه ای و ملی است و در هر سرزمینی به برنامه ریزی منسجم و هماهنگ نیازمند است که می تواند مهمترین هدفهای توسعه را تحقق بخشد و نیز راهکاری برای تحقق اقتصاد مقاومتی باشد.

در این میان مناطق روستایی شهرستان نیر از جمله نواحی است که توانمندیها و پتانسیلهای فراوانی همچون آب درمانی ها، غارها، تپه ها و قلعه های باستانی و… را دارا می باشد و این مورد در تعداد مناطق نمونه گردشگری شهرستان نیر نسبت به دیگر شهرستانهای استان بسیار واضح است بدین ترتیب که این شهرستان در بین شهرستان های استان با دارا بودن ۷ منطقه نمونه گردشگری (۶ منطقه در روستا و یک منطقه در شهر) در رتبه دوم بعد از مرکز استان قرار دارد.

بقعه کورائیم در روستای کورائیم متعلق به قرن هفتم هجری در ۴۰ کیلومتری نیر ، کاروانسرای شاه عباسی یا رباط سنگی در ۱۰ کیلومتری غرب درکنار جاده قدیم نیر، سراب، دهکده های صخره ای اباذر، گلستان با فضاهای معماری خاص در ۵/۹ کیلومتری جنوب نیر، غار فرهاد یا فرهاد کهلی در ۱۷ کیلومتری غرب نیر، آیی قالاسی و آب معدنی بوشلی در پنج کیلومتری غرب نیر، سنگ افراشته های دوران باستان در ۱۷ کیلومتری روستای میمند و شمال نیر تپه قلعه یئری در روستای دابانلو ۵۳ کیلومتری جنوب شرقی نیر، آب معدنی حمام و قبرستان قره شیران در ۱۰ کیلومتری جنوب نیر، دژ و پناهگاه زیرزمینی گلستان در ۱۲ کیلومتری شمال شرق نیر ، استخر و دژ بوینی یوغون در دهکده کورعباسلو ، همچنین آب معدنی قینرجه در شش کیلومتری غرب نیر و کنار جاده نیر به سراب، چشمه آب گرم حمام دره سی ایلانجیق در هشت کیلومتری غرب نیر، چشمه دیب سیز گول در چهار کیلومتری جنوب نیر ، دامنه باصفای ارتفاعات کوه قصر در شمال غرب نیر و بزگوش در جنوب نیر که به عنوان ییلاق طایفه ایل شاهسون مورد استفاده قرار می گیرد، چشمه ایستی سو (سقزچی) در چهار کیلومتری جنوب نیر ، سد مخزنی یامچی در پنج کیلومتری شهرستان نیر و در کنار روستای یامچی سفلی ، دهکده توریستی سبلان آفتاب نیر (قینرجه- بوشلو) در پنج کیلومتری جاده نیر به سراب از جمله آثار دیدنی شهرستان نیر است.

اما علی رغم پتانسیلهای زیاد سرمایه گذاری های بسیار اندکی در این مناطق شده است این در حالی است که این منطقه با سابقه تاریخی و موقعیت جغرافیایی منحصر بفرد و گردشگری، محروم ترین منطقه استان اردبیل شناخته شده است کاهش جمعیت این شهرستان مهمترین سند محرومیت این منطقه است با عنایت به این مباحث می توان گفت که تا کنون برنامه ریزی و ارزیابی قابل ملاحظه ای از جاذبه ها و پتانسیل های گردشگری در این شهرستان صورت نگرفته است لذا تسریع در روند مطالعه و تصویب طرح جامع و تفصیلی مناطق گردشگری شهرستان و تکمیل زیرساخت های مناطق گردشگری بویژه تکمیل مطالعه طرح امکان سنجی ایجاد کمپینگ تفریحی و اقامتی در محدوده سد یامچی، تعیین تکلیف سرمایه گذاری در سقزچی، تکمیل پروژه دهکده توریستی سبلان، تسریع در تکمیل طرح جامع بولاخلار شهر نیر و .. می تواند اقدام موثری جهت توسعه گردشگری پایدار شهرستان نیر باشد.

افزون بر این با توجه به اهمیت برنامه ریزی مشارکتی بویژه در دهه های اخیر لزوم توجه به دیدگاه مردم و مدیران در کنار دیدگاه کارشناسان و متخصصان جهت رسیدن به توسعه پایدار و گردشگری پایدار بسیار مهم تلقی می شود. این در حالی است که امروزه عدم موفقیت اکثر پروژه ها و طرحهای توسعه را مشارکت ندادن مردم می دانند. با عنایت به این ضرورتها می توان گفت که فرایند گردشگری، بدون پژوهش و تحقیق و مطالعه و مشارکت مردم نه تنها به توسعه گردشگری منجر نمی شود، بلکه خطاهای ناشی از اقدامات غیرکارشناسی و نامبتنی بر یافته های محققان و بی توجهی به نظرات مردم و مدیران محلی آثار زیانباری بر گردشگری و حتی سایر فعالیتهای اقتصادی و اجتماعی و اکولوژیکی، تحمیل می کند که به آسانی حل آنها مقدور نیست کما اینکه نمونه آن را در منطقه تفریحی بولاخلار شاهد هستیم بنابراین مسئولین و مردم جهت توسعه و پیشرفت گردشگری نیر ضروری است با برنامه ریزیهای دقیق و راهبردی از توانمندی های آن به طور بهینه استفاده کنند.

کارشناس ارشد جغرافیا و برنامه ریزی روستایی

  • ۱۳۹۹/۰۷/۰۱
  • چاپ کردن
  • https://didshahr.ir/14335

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتشار مجدد مطالب تنها با ذکر نام منبع "دید شهر" مجاز میباشد.