https://didshahr.ir/14371

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اردبیل از آغاز کاوش باستان‌شناسی در روستای احدبیگلوی شهرستان گرمی مغان خبر داد.

حفاری

به گزارش دیدشهر؛ کریم لطفی اظهارداشت: شناسایی توالی فرهنگی شمال استان از اهداف اجرای این طرح است.

او با اشاره به اهمیت تاریخی شهر گرمی افزود: این کاوش به دلیل واقع شدن در مسیر جاده تاریخی قفقاز و نزدیکی به مراکز اقماری شهر تاریخی برزند حائز اهمیت است و احتمال می‌رود اطلاعات ارزشمندی از دوره‌های مختلف تاریخی در این محل به دست آید.

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اردبیل با بیان اینکه مجوز کاوش در این منطقه از پژوهشکده وزارت میراث فرهنگی اخذ شده ، تشریح کرد:‌کاوش منطقه احدبیگلو در مدت ۴۵ روز انجام خواهد شد.

لطفی افزود: کاوش روستای احدبیگلو در سطح پنج هکتار انجام خواهد شد.

او از تکمیل و راه‌اندازی موزه مغان خبر داد و گفت:‌ ساختمان موزه مغان تکمیل شده و قرار است پس از اتمام کاوش در صورت کشف آثار در منطقه احدبیگلو، به همراه کاوش‌های سال گذشته در آنجا به نمایش گذاشته شود.

تاریخ شهرستان گرمی با تاریخ منطقه مغان و آبادی‌هایی نظیر برزند، باجروان و بذ در هم آمیخته‌ است و آثار متعدد تاریخی و باستانی در این منطقه گویای تمدن و تاریخ دیرینه در این منطقه بوده که وجود تپه باستانی (آغامعلی تپه‌سی) سند معتبری از پیشینه تاریخی این منطقه به شمار می‌رود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتشار مجدد مطالب تنها با ذکر نام منبع "دید شهر" مجاز میباشد.