https://didshahr.ir/15327

خلخال از اولین شهرهای استان اردبیل است که در چند سال گذشته توانسته است ضمن اجرای طرح های بوم گردی بیشترین مجوز را دز این حوزه کسب کند.

طبیعت بوم گردی

به گزارش دیدشهر؛ در سال‌های گذشته مجوز راه‌اندازی ۲۳ طرح بوم‌گردی روستایی در این شهرستان از سوی اداره کل میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی استان صادر شده است.

اقامتگاه بوم‌گردی روستای کزج از توابع بخش خورش‌رستم خلخال به عنوان اولین اقامتگاه متمرکز درون‌روستایی با ۱۴ باب واحد مسکونی برای اولین بار در کشور با ظرفیت پذیرش ۱۰۸ نفر گردشگر دایر است.

با توجه به انتخاب خلخال به عنوان پایلوت طرح‌های اقامتگاه بوم‌گردی استان اردبیل تاکنون ۲۳ مورد پروانه فعالیت برای راه‌اندازی این واحدها صادر شده و با احتساب مجوزهای صادر شده امسال مجموع پروانه‌های صادره برای توسعه فعالیت‌های بوم‌گردی و راه‌اندازی اقامتگاه‌های بوم‌گردی این شهرستان به ۴۰ مورد افزایش یافت .

پیش از این تعداد ۱۱ مورد پروانه بوم‌گردی در روستای کزج از توابع بخش خورش‌رستم این شهرستان به عنوان نخستین روستای محل اجرای طرح بوم‌گردی استان اردبیل و ۱۲ مورد پروانه فعالیت نیز برای روستاهای هدف گردشگری مجره ،خوجین و خمس از توابع بخش مرکزی خلخال صادر شده است.

وی همچنین با اشاره به ظرفیت‌های موجود در مناطق عشایری این شهرستان جهت راه‌اندازی طرح‌های بوم‌گردی اظهارداشت: اداره میراث فرهنگی خلخال برای تسهیل در صدور مجوز راه‌اندازی این گونه طرح‌ها همه خدمات مربوط به استعلام‌های اداری و سایر موارد را انجام داده و مجریان این طرح‌ها هم از تسهیلات بانکی ارزان قیمت با بازپرداخت طولانی مدت بهره‌مند می شوند.

برغم قابلیت‌های منحصربفرد خلخال برای راه‌اندازی طرح‌های بوم‌گردی عشایری ،استقبال عشایر از طرح‌های بوم‌گردی در این شهرستان ضعیف است که یکی از دلایل این مهم تبلیغات ضعیف و عدم آگاهی عشایر از عواید اجرای این طرح‌ها است.

 راه‌اندازی نخستین طرح بوم‌گردی عشایری خلخال

با توجه به تجربیات موفق کسب شده در این زمینه در سایر مناطق عشایری کشور سود حاصل از اجرای طرح‌های بوم‌گردی اقتصادی‌تر از سود فعالیت‌های دامداری برای عشایر است.

۵۰ درصد از مجموع روستاهای هدف گردشگری استان اردبیل در خلخال واقع شده که با برنامه ریزی برای توسعه طرح‌های ایجاد اقامتگاه بوم‌گردی در روستاهای هدف گردشگری منطقه می تواند برای ایجاد اشتغال پایدار روستایی و رونق اقتصاد روستاها بسیار مهم باشد.

شهرستان خلخال با ۹۵ هزار نفر جمعیت در جنوبی‌ترین منطقه استان اردبیل در همسایگی استان‌های آذربایجان‌شرقی ، زنجان و گیلان واقع شده است.

وجود ۱۲ کیلومتر مرز مشترک با استان سرسبز گیلان ، جاده زیبا و جنگلی خلخال به اسالم ، مناطق نمونه گردشگری الماس ، چشمه ازناو ، چشمه میرعادل بولاغی اندبیل ، امامزاده عبدالله کلور ، جاده زیبای خلخال به شاهرود ، آبشار نره‌گر روستای هدف گردشگری اسبو ، آبشار سفیداب روستای لرد ، آبشار سجن بخش شاهرود ، آبگرم روستای تیل ، روستاهای هدف گردشگری کزج ، نمهیل ، برندق و خمس ، قلعه کیلوان ، کاروانسرای چنارلق ، کاروانسرای شاه‌عباسی ، پل تاریخی پردیس و بنای چهار گوش همراه با جاذبه‌های طبیعی و تاریخی خلخال را به یکی از شهرستان های گردشگرپذیر استان اردبیل و کشور تبدیل کرده است.

شهرستان خلخال ، استان اردبیل را به استان گیلان متصل می‌کند، جاده خلخال – اسالم و خلخال – پونل ۲ راه ارتباطی استان‌های اردبیل و گیلان می‌باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

انتشار مجدد مطالب تنها با ذکر نام منبع "دید شهر" مجاز میباشد.