https://didshahr.ir/18105

رئیس اداره میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی شهرستان خلخال گفت: در راستای توسعه و رونق گردشگری روستایی پروانه ایجاد ۴۰ واحد بوم‌گردی در سطح شهرستان خلخال صادر شد.

طبیعت بوم گردی

 

به‌گزارش دیدشهر؛ علی درویشی در بازدید از اقامتگاه بومگردی خلخال اظهار کرد: برای ایجاد و راه‌اندازی ۴۰ واحد بوم‌گردی در مناطق مختلف این شهرستان پروانه صادر شده که با راه‌اندازی این واحدها صنعت بوم‌گردی و گردشگری در منطقه تقویت می‌شود.

او افزود: در سال‌های گذشته مجوز راه‌اندازی ۲۳ طرح بوم‌گردی روستایی در این شهرستان از سوی اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان صادر شده و امسال این تعداد افزایش یافته است.

رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان خلخال گفت: اقامتگاه بوم‌گردی روستای کزج از توابع بخش خورش‌رستم خلخال به عنوان اولین اقامتگاه متمرکز درون‌روستایی با ۱۴ باب واحد مسکونی برای اولین بار در کشور با ظرفیت پذیرش ۱۰۸ نفر گردشگر دایر است.

درویشی ادامه داد: با توجه به انتخاب خلخال به عنوان پایلوت طرح‌های اقامتگاه بوم‌گردی استان اردبیل تاکنون ۲۳ مورد پروانه فعالیت برای راه‌اندازی این واحدها صادر شده و با احتساب مجوزهای صادر شده امسال مجموع پروانه‌های صادره برای توسعه فعالیت‌های بوم‌گردی و راه‌اندازی اقامتگاه‌های بوم‌گردی این شهرستان به ۴۰ مورد افزایش یافت .

او بیان‌ کرد: پیش از این تعداد ۱۱ مورد پروانه بوم‌گردی در روستای کزج از توابع بخش خورش‌رستم این شهرستان به عنوان نخستین روستای محل اجرای طرح بوم‌گردی استان اردبیل و ۱۲ مورد پروانه فعالیت نیز برای روستاهای هدف گردشگری مجره، خوجین و خمس از توابع بخش مرکزی خلخال صادر شده است.

 

پیاده روی در طبیعت

رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان خلخال با اشاره به ظرفیت‌های موجود در مناطق عشایری این شهرستان برای راه‌اندازی طرح‌های بوم‌گردی اضافه کرد: اداره میراث‌فرهنگی خلخال برای تسهیل در صدور مجوز راه‌اندازی این گونه طرح‌ها همه خدمات مربوط به استعلام‌های اداری و سایر موارد را انجام داده و مجریان این طرح‌ها هم از تسهیلات بانکی ارزان‌قیمت با بازپرداخت طولانی مدت بهره‌مند می‌شوند.

درویشی با بیان اینکه با وجود قابلیت‌های منحصر به‌فرد خلخال برای راه‌اندازی طرح‌های بوم‌گردی عشایری، استقبال عشایر از طرح‌های بوم‌گردی در این شهرستان ضعیف است، گفت: یکی از دلایل این مهم تبلیغات ضعیف و عدم آگاهی عشایر از عواید اجرای این طرح‌ها است.

او با اشاره به راه‌اندازی نخستین طرح بوم‌گردی عشایری خلخال در سال گذشته افزود: با توجه به تجربیات موفق کسب شده در این زمینه در سایر مناطق عشایری کشور سود حاصل از اجرای طرح‌های بوم‌گردی اقتصادی‌تر از سود فعالیت‌های دامداری برای عشایر است.

رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان خلخال با بیان اینکه ۵۰ درصد از مجموع روستاهای هدف گردشگری استان اردبیل در خلخال واقع شده، از برنامه‌ریزی برای توسعه طرح‌های ایجاد اقامت‌گاه بوم‌گردی در روستاهای هدف گردشگری منطقه در راستای ایجاد اشتغال پایدار روستایی و رونق اقتصاد روستاهای این شهرستان خبر داد.

 

بوم گردی

درویشی با اشاره به نشست خود با بخشدار و دهیاران بخش خورش‌رستم عنوان کرد: در این جلسه ضمن امضای تفاهم‌نامه با دهیاران در راستای فرهنگ‌سازی و حفاظت از میراث فرهنگی بر استفاده از پتانسیل‌های منطقه در حوزه گردشگری و سرمایه‌گذاری و همچنین توسعه و رونق صنایع دستی تاکید شد.

او گفت: «بر اساس همکاری دهیاران با اداره میراث‌فرهنگی خانه‌هایی که استعداد تبدیل به بوم‌گردی دارند از سوی دهیاران به اداره شهرستان برای اخذ مجوزهای قانونی معرفی و مجوز بوم‌گردی صادر می‌شود.»

رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان خلخال ادامه داد: همچنین از متقاضیان بومی منطقه یا مقیم شهرهای دیگر که دارای اهلیت سرمایه‌گذاری در مناطق گردشگری هستند دعوت به مشارکت در راه‌اندازی واحدهای بوم‌گردی روستایی شد.

درویشی افزود: با توجه به توان صنعتگران بخش خورش‌رستم در صنعت جاجیم‌بافی و داشتن جاجیم مرغوب و برخورداری این صنعت منطقه از برند کشور، آموزش لازم در روستاها به مدیریت دهیاران صورت گرفته و بعد از آموزش برای اخذ کارت صنعتگری به اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان خلخال معرفی خواهند شد.

  • ۱۳۹۹/۰۸/۲۱
  • چاپ کردن
  • https://didshahr.ir/18105

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتشار مجدد مطالب تنها با ذکر نام منبع "دید شهر" مجاز میباشد.