https://didshahr.ir/18263

مدیرکل‌ میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان اردبیل گفت: برای ساماندهی و مدیریت بهینه منطقه نمونه گردشگری فندقلو، این منطقه به بهره‌بردار بخش خصوصی واگذار می‌شود.

فندقلو

 

به گزارش دیدشهر؛ نادر فلاحی در بازدید از پروژه‌های گردشگری شهرستان نمین اظهارداشت: با توجه به اینکه منطقه نمونه گردشگری جنگل فندقلو جزو جنگل‌های ثبت‌شده جهانی هیرکانی و یکی از کم‌نظیرترین مناطق جغرافیایی کشور بوده و دارای جاذبه بسیار بالا در جذب گردشگران داخلی و خارجی است، باید به این منطقه توجه ویژه شود.

او افزود: تاکنون نحوه میزبانی از گردشگران در این منطقه به‌صورت سنتی بوده و این امر سبب شده تا گردشگران در برخی موارد به این میراث طبیعی بشری آسیب زده‌اند و همچنین با توجه به اینکه متولی نظافت محیطی این منطقه مشخص نیست، در بعضی نقاط رها شدن زباله در محیط موجب خراب شدن نما و منظر طبیعی این منطقه شده است.

مدیرکل‌ میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان اردبیل گفت:با توجه به این مشکلات برای ساماندهی و مدیریت بهینه این منطقه در نظر داریم بهره‌برداری از منطقه نمونه فندقلو را با محوریت فرمانداری نمین و هماهنگی سازمان منابع طبیعی به بخش خصوصی واگذار کنیم.

فلاحی ادامه داد: واگذاری مدیریت منطقه به بخش خصوصی موجب بهبود نگهداری این منطقه خواهد شد و بهره‌بردار موظف می‌شود تا ضمن نظافت عمومی و جمع‌آوری و دفع زباله‌های منطقه اقدام به مراقبت و نگهداری از جنگل کرده و از آسیب‌دیدگی بیشتر این منطقه جلوگیری خواهد شد.

 

اقامتگاه فندقلو

او بیان کرد: اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان اردبیل در راستای جهش تولید و توسعه همه‌جانبه اقتصاد و گردشگری شهرستان نمین اقدامات اساسی در زمینه توسعه زیرساخت‌های گردشگری کرده است که احداث مسیر برگشت منطقه فندقلو و بهسازی جاده دسترسی این منطقه به شهر آبی‌بیگلو و همچنین تامین راه و زیرساخت مجموعه گردشگری تله‌کابین حیران از جمله این اقدامات است.

مدیرکل‌ میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان اردبیل تصریح کرد: از تمامی سرمایه‌گذاران توانمند بخش خصوصی به منظور احداث پروژه‌های شاخص جاذب گردشگر متناسب با زیست‌بوم منطقه دعوت می‌کنیم تا در شهرستان نمین سرمایه‌گذاری کنند تا از حمایت‌های ویژه برخوردار شوند.

منطقه جنگلی فندقلو بخشی از جنگل‌های شرق استان اردبیل بشمار می‌رود که دنباله جنگل‌های نیمه‌گرمسیری استان گیلان است.

این جنگل یکی از مناطق مهم گردشگری جنگلی است که در ۱۰ کیلومتری شهر نمین و ۳۰ کیلومتری شهر اردبیل قرار گرفته است.

مساحت منطقه فندقلو حدود ۱۶ هزار هکتار است که بیش از چهار هزار هکتار آن زیرپوشش عرصه‌های جنگلی قرار دارد و بقیه را مراتع تشکیل می‌دهد.

در مجموع ۱۹ گونه جنگلی متعلق به ۸ تیره و ۱۷ جـنس در ایـن منطقه شناسایی شده که از بیـن انواع شناسایـی شده گونه‌های نادری نظیر فندق ، ممرز ، راش ، بلوط ، بلند مازو و بیدمشک وجود دارد که به ارزش منطقه می‌افزاید.

 

مارال فندقلو

فندقلو بیشتر به فندق و گل‌های بابونه خود شهرت دارد ، ضمن این که گونه نادر گیاهی سوسن چلچراغ نیز در آن می‌روید ، این جنگل رویشگاه بیش از ۹۰ گونه گیاه مختلف و عمدتا دارویی است.

بابونه که هر سال جشنواره گل‌های بانونه به خاطر رویش آن در جنگل فندقلو برگزار می‌شود گیاهی است یک ساله ، معطر و به ارتفاع ۲۰ تا ۴۰ سانتیمتر که به صورت خودرو در مزارع ، دشت‌ها ، باغ‌ها و بیشتر در منطقه جنگلی فندقلو نمین می‌روید.

گل بابونه در عطاری‌ها ، طب سنتی ، داروسازی صنعتی و تولید مواد بهداشتی کاربرد فراوان دارد.

آب و هوای مطبوع ، پرندگان و گونه‌های مختلف جانوری ، وجود آلاچیق و استراحت‌گاه‌های شبانه‌روزی ، برقراری ارتباط بین این منطقه ویژه گردشگری و چشم‌انداز زیبای گردنه دل‌انگیز حیران از طریق تله‌کابین از جمله ویژگی‌هایی است که در کنار جاذبه‌های منحصر بفرد طبیعی و جنگلی این منطقه را به تفرجگاهی بسیار دلپذیر برای مسافران ، میهمانان و علاقه‌مندان به طبیعت تبدیل کرده است.

همین جاذبه‌ها موجب شده سالانه صدها هزار گردشگر داخلی و خارجی برای آرامش روح و روان خود به دامن این جنگل سرسبز پناه بیاورند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتشار مجدد مطالب تنها با ذکر نام منبع "دید شهر" مجاز میباشد.