https://didshahr.ir/18427

دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان اردبیل گفت: دستگاه‌ های اجرایی استان اردبیل قبل از شروع عملیات اجرایی پروژه‌ های عمرانی بایستی رعایت دقیق پیوست میراث‌ فرهنگی و حفاظت از ابنیه و آثار تاریخی را مد نظر قرار دهند.

پروژه های عمرانی

 

به‌گزارش دیدشهر؛ سیدعبدالله طباطبایی اظهار کرد: با توجه به اینکه تاریخ و تمدن منطقه و صیانت و حراست از آثار ملی و باستانی کشور که از گنجینه‌های تجدیدنشدنی تمدن فاخر ایرانی محسوب می‌شود، امری ضروری است، ورود هر گونه خسارت به این آثار پیگرد قانونی می‌شود.

او افزود: آسیب به این آثار قابل درک نبوده تا جایی که در عصر کنونی حتی سازمان‌های بین‌المللی و مردم‌نهاد نیز کمر همت به حراست و پاسداری آن بسته‌اند اما متاسفانه در این میان برخی مواقع مشاهده می‌شود هزینه‌های کلان و هنگفت از بودجه عمومی و بیت‌المال صرف شده تا یک پروژه به مرحله پایانی نزدیک شود ولی ملاحظه می‌شود به دلیل نبود هماهنگی‌های لازم دستگاه مجری، برخی دستگاه‌های متولی امر از جمله میراث‌فرهنگی ملاحظات تاریخی طرح را مطرح می‌کنند .

دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان اردبیل ادامه داد: با توجه به این مهم باید قبل از شروع پروژه‌ها در همان مراحل مطالعات اولیه پیوست فرهنگی و تاریخی از سازمان‌های مربوطه توسط دستگاه‌های مجری اخذ شود تا موجبات هدررفت انرژی کشور در این زمینه فراهم نشده و در نتیجه منابع مالی و تاریخی و ملی پاسداری شود.

طباطبایی اضافه کرد: هرگونه فعل و ترک فعلی که منجر به ورود خسارت به طرح‌های اجرایی، بودجه عمومی و آثار باستانی در اردبیل شود، طبق قوانین و مقررات مربوطه و دستورالعمل‌های صادرشده از سوی رئیس قوه قضائیه پیگرد کیفری و قضایی را به دنبال خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتشار مجدد مطالب تنها با ذکر نام منبع "دید شهر" مجاز میباشد.