https://didshahr.ir/18954

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اردبیل گفت: مهمترین چالش در حوزه گردشگری استان اردبیل فصلی بودن آن است که با راه اندازی راه آهن قسمت عمده ای از این چالش برطرف می شود.

نادرفلاحی

 

به‌گزارش دیدشهر؛ نادر فلاحی در جلسه اعضای شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان که با حضور قاضی زاده هاشمی نایب رئیس اول مجلس و عباس‌زاده نماینده مردم مشگین‌شهر در مجلس یازدهم برگزار شد، اظهار کرد: استان اردبیل از مرزهای پارس‌آباد مغان گرفته تا جنوبی‌ترین شهرش خلخال در رابطه با یکپارچکی ایران اسلامی، وحدت سرزمینی و رسمیت مذهب شیعه بر گردن ایران و هر ایرانی حق ویژه‌ای دارد.

او افزود: اگر ما ایران را امروز از لحاظ جغرافیایی یکپارچه می‌بینیم، اگر مذهب شیعه را به‌صورت رسمی در ایران اسلامی می‌بینیم همه آن مرهون زحماتی است که صفویه در استان اردبیل برای ایران و ایرانی کشیده‌اند و همیشه آذربایجان و استان اردبیل ثابت کرده‌اند که مرزداران و وفاداران به حقی به این مرز و بوم هستند.

مدیرکل‌ میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان اردبیل در مورد ظرفیت‌های استان اردبیل و برنامه‌های سازمان متبوع بیان کرد: استان اردبیل تنها استان در کشور است که در شمال ۹۰ کیلومتری، امکان دسترسی به دریا، امکان دسترسی به جنگل، کوه، دشت و آثار تاریخی، پایگاه جهانی ثبت شده تاریخی در یونسکو و سایر حوزه‌ها را دارد که این خصوصیات در سایر استان‌های کشور نیست.

 

شهریئری

فلاحی ادامه داد: نمونه آن شهر یری است که قدمت ۷۵۰۰ تا ۸۰۰۰ ساله تمدن دارد که ما امسال توانستیم آن را در پایگاه ملی ثبت کنیم، ما تنها استان در کشور هستیم که از لحاظ قابلیت و ظرفیت به‌دلیل وجود کوه سبلان ۱۱۰ چشمه آبگرم داریم و سومین واحدهای اقامتی از لحاظ آمار کشوری را در سطح استان داریم و نیز استان اردبیل را با نام پل‌های معلق و پیست‌های اسکی می‌شناسند.

او با اشاره به اقتصاد گردشگری در زمان کرونا گفت: اقتصاد گردشگری در کشور ما اقتصاد نوپایی است چرا که کرونا نشان داد در ایام کرونایی بعضی از شهرهای ما در استان اردبیل تعطیل شد، اگر قبلا بحث گردشگری جدی گرفته نمی‌شد و اتحادیه‌ها، اصناف و همه می‌گفتند ما اشتغال ایجاد می‌کنیم، ولی کرونا نشان داد اگر گردشگری نباشد به تنهایی صنعت، معدن، تولید و کشاورزی نمی‌توانند نقشی را ایفا کنند.

مدیرکل‌ میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان اردبیل در مورد تصویب صندوق حمایت از گردشگری مطرح کرد: همانطور که ما صندوق حمایت از کشاورزی داریم، انتظار می‌رود مجلس یازدهم صندوق حمایت از صنعت گردشگری را در برنامه هفتم توسعه مصوب کند، چرا که موقعی که محصولات کشاورزان در اثر سرما، سیل و بارندگی شدید سرمازده شده و توسط حوزه مربوطه جبران خسارات می‌شوند، حوزه گردشگری نیز نیاز به حمایت این‌چنینی دارد.

فلاحی با پیشنهاد اینکه برای گردشگری بانک اختصاصی ایجاد شود، افزود: اگر ما امروز می‌بینیم در حوزه مسکن، در حوزه کشاورزی و در حوزه صنعت و معدن موفق عمل کرده‌ایم به دلیل وجود بانک‌های اختصاصی در این حوزه‌ها هستند که تسهیلات در اختیار آنها قرار می‌دهد، حوزه گردشگری فقط یک بانک خصوصی دارد که اسمش گردشگری است و برای گردشگری هیچ تسهیلاتی ارایه نمی‌کند برای آینده گردشگری نیاز اساسی به بانکی داریم که به گردشگری اهمیت دهد.

 

گردشگری

او به تدوین تقویم گردشگری کشور اشاره کرد و گفت: تعطیلات موجود در تقویم ملی، گردشگری را به گردشگری فصلی تبدیل کرده و بایستی مجلس، تقویم گردشگری را به خاطر اینکه بحث گردشکری از حالت فصلی خارج شود، تدوین کند.

مدیرکل‌ میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان اردبیل با بیان اینکه صنعت گردشگری یک صنعت فرابخشی است، عنوان کرد: اگر در برنامه هفتم توسعه در حوزه گردشگری مسئولان برنامه‌های حمایتی نداشته و سایر دستگاه‌ها همکاری نکنند، گردشگری به تنهایی نمی‌تواند مفید و فایده باشد.

فلاحی اضافه کرد: مهمترین نقطه ضعف و چالش صنعت گردشگری استان ما حالت فصلی بودن آن است که استاندار محترم برای حل این مشکلات اعتبار راه‌های استان را افزایش می‌دهد که در نهایت این راه‌ها با وجود اینکه به توسعه گردشگری منجر خواهد شد ولی بازهم جوابگو نخواهد شد و در صورتی که راه‌آهن که ایده استاندار اردبیل است، افتتاح شود، زمستان بیدار حتما عملیاتی خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتشار مجدد مطالب تنها با ذکر نام منبع "دید شهر" مجاز میباشد.